Wśród mieszkańców wzrasta świadomość, że smog to realny problem i każdy z nas powinien z nim walczyć. Na zdjęciu: podczas Dnia Czystego Powietrza.

Pszczyna znów w niechlubnej czołówce

Pszczyna15.05.2018, 11:37

W tegorocznym raporcie Światowej Organizacji Zdrowia Pszczyna jest na 6. miejscu wśród miast w Unii Europejskiej z najgorszym powietrzem.

Dwa lata temu w podobnym raporcie WHO Pszczyna zajęła 2. miejsce, zaraz za Żywcem. Dokument wywołał spore zamieszanie, a problem ze smogiem stał się jednym z najważniejszych, przed jakim stanęła nie tylko gmina Pszczyna, ale wszystkie okoliczne samorządy. Ruszyły programy termomodernizacji domów, wymiany kotłów czy wykorzystania odnawialnych źródeł energii, jak np. instalacji fotowoltaicznych. Każda z gmina powiatu realizuje nieraz po kilka tego typu projektów ekologicznych. Zaktywizowała się pszczyńska młodzież, która ostrzega przed smogiem i mówi o tym, jak można z nim walczyć w ramach kampanii „Nie dokarmiaj smoga”.

Ale podkreśla się, że problem ze smogiem to problem nie tylko poszczególnych samorządów, a ogólnokrajowy. Dlatego włodarze gmin apelują do władz centralnych o rozwiązanie problemu przez rząd. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że ruszy rządowy program termoizolacji domów. Pieniądze mają trafić do najbardziej zanieczyszczonych miast poniżej 100 tys. mieszkańców z rankingu Światowej Organizacji Zdrowia z 2016 r. Czyli także do Pszczyny. Póki co, nie są jeszcze znane szczegóły.

Ważnym elementem walki o czystsze powietrze było także wprowadzenie przez Sejmik Województwa Śląskiego tzw. uchwały antysmogowej, która zakazuje na terenie całego województwa palenia opałem niskiej jakości.

Tegoroczny raport WHO daje co prawda dobrą informację, bo Pszczyna spadła i nie zajmuje już miejsca na podium. Ale nadal jest w ścisłej czołówce tego niechlubnego zestawienia. Tym razem najwyżej uplasowały się się dwa bułgarskie miasta – Vidin i Dimitrovgrad. Ale podobnie, jak w 2016 r., tak i teraz wśród dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie są trzy miasta z Bułgarii oraz aż siedem z Polski.

Wśród polskich miast najwyżej w rankingu zestawione zostały Opoczno, Żywiec, Rybnik i właśnie Pszczyna. 15. miejsce zajmuje Bielsko-Biała (w 2016 r. - 27. miejsce). Dwa lata temu wśród 50 europejskich miast z najgorszym powietrzem były 33 miasta polskie. W tym roku jest ich już 36.

A trzeba pamiętać, że smog to realny problem. Szacuje się, że w Polsce z powodu zanieczyszczonego powietrza rocznie umiera prawie 50 tys. osób. Najbardziej zagrożone są dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze oraz cierpiące na schorzenia układu oddechowego.

 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

pako

T G+ F

Zobacz także

Stop Smog: 86 wniosków zakwalifikowanych
Stop Smog: 86 wniosków zakwalifikowanych
Przedstawiciele Alarmu Smogowego na spotkaniu w Urzędzie Miejskim
Przedstawiciele Alarmu Smogowego na spotkaniu w Urzędzie Miejskim
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18