źródło: Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Pszczyna weźmie udział w ogólnopolskim Młodzieżowym Strajku Klimatycznym

Pszczyna18.09.2019, 14:14

Strajki, które odbędą się 20 września w 60 miastach w Polsce są częścią Światowego Strajku Klimatycznego. W piątek miliony ludzi na całym świecie zaprotestuje przeciwko bierności rządzących wobec pogłębiającego się kryzysu klimatycznego.

W Pszczynie wydarzenie rozpocznie się o 11:30 w auli I LO im. Bolesława Chrobrego. Inne śląskie miasta, które dołączą do strajku to m.in. Bytom, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Mikołów, Tarnowskie Góry, Tychy, Zabrze.

Strajki w 60 miastach w Polsce są częścią Światowego Strajku Klimatycznego. W piątek, 20 września miliony ludzi na całym świecie weźmie udział w protestach przeciwko bierności rządzących wobec pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Trzy dni później, 23 września, przywódcy polityczni z całego świata spotkają się na Szczycie Klimatycznym ONZ w Nowym Jorku, by podjąć zobowiązania w sprawie zmian klimatycznych. Żądaniem strajkujących będzie przede wszystkim, by władze wszystkich szczebli ogłosiły klimatyczny stan wyjątkowy, zobowiązały się do przejścia na 100% czystej energii i zerwały z uzależnieniem od paliw kopalnych.

Wśród postulatów Młodzieżowego Strajku Klimatycznego znalazły się żądania:

- prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ.

- wezwania rządu polskiego, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego

- zawarcia w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie oraz zapewnienie przez samorządy lokalne edukacji klimatycznej.

- wzięcia odpowiedzialności mediów za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym i priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu. 

- przejęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii. Protestujący chcą, by ustawa ta była stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.

- podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych, przy respektowaniu praw i potrzeb wszystkich, których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.

Link do wydarzenia w Pszczynie:

https://www.facebook.com/events/676735479472873/

Protest organizuje w całej Polsce Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. To ruch społeczny, będący częścią globalnej inicjatywy Fridays for Future. Ruch wyraża swój sprzeciw wobec bierności polityków w obliczu katastrofy klimatycznej poprzez protesty, wystąpienia w mediach, rozmowy z politykami i edukowanie o zmianach klimatu. Zrzesza młodzież świadomą zagrożenia, jakim jest katastrofa klimatyczna i walczącą o prawo do swojej przyszłości. Wszystko zainicjowała grupa licealistów zainspirowanych działalnością Grety Thunberg, których aktywność szybko przerodziła się w ogólnopolski ruch, posiadający obecnie oddziały w największych polskich miastach, m.in. w Katowicach, Łodzi, Krakowie, czy Białymstoku. Członkowie ruchu to gimnazjaliści, licealiści i studenci. Pierwszy polski Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odbył się 15 marca w kilkudziesięciu miastach w kraju. Poprzednie protesty ruchu doprowadziły m.in. do zorganizowania pierwszego Klimatycznego Panelu Obywatelskiego w Warszawie.

(źródło: Młodzieżowy Strajk Klimatyczny)

Reklama

 

ar

T G+ F

Galeria

Zobacz także

Strajk w szpitalu
Strajk w szpitalu
Dwugodzinny strajk
Dwugodzinny strajk
PALP: sezon oficjalnie zakończony
PALP: sezon oficjalnie zakończony
Samochodowe Kino Objazdowe zawita do Pszczyny
Samochodowe Kino Objazdowe zawita do Pszczyny
Kolejna odsłona akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"
Kolejna odsłona akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"
Wybierz powiatową szkołę i zadbaj o swoją przyszłość
Wybierz powiatową szkołę i zadbaj o swoją przyszłość
Już dziś pierwszy bezpłatny przejazd kulturalny!
Już dziś pierwszy bezpłatny przejazd kulturalny!
Przy Starym Dworcu stanie ławka solarna
Przy Starym Dworcu stanie ławka solarna
Nocny wypadek z udziałem pijanego kierowcy
Nocny wypadek z udziałem pijanego kierowcy
50% dofinansowania na wymianę nawierzchni Orlika
50% dofinansowania na wymianę nawierzchni Orlika
Mobilne Biuro Programu Czyste Powietrze w Pszczynie
Mobilne Biuro Programu Czyste Powietrze w Pszczynie
Bankowa Street Live powraca! Pierwszy koncert już dziś
Bankowa Street Live powraca! Pierwszy koncert już dziś

Komentarze:

OZE 2019-09-20 godz. 12:06
Do dfgr: dla każdego tematu znajdą się naukowcy, którzy mają inną zdanie. Ja wierzę zdecydowanej większości. Po co ktoś miałby wyciszać ich zdanie? A może sponsoruje ich lobby samochodowe i paliwowe ;)?
Dfgr 2019-09-20 godz. 09:22
To są ustalenia niektórych naukowców. Nie ma wśród nich zgody tylko inne stanowiska są wyciszania. Proponuję przeszukać internet.
OZE 2019-09-20 godz. 08:35
Do dfgr: Twoje założenia, że wszyscy inni mają to gdzieś? Kraje rozwiające mogą przejść na czystą energię szybciej niż Polska...Jesli temperatura jescze trochę podskoczy, to pojawia sie takie zjawiska, że szybko zmienią zdanie, oby nie za późno. A czysta energia to ogólnie energia odnawialna (słońce, wiatr, energia wodna). Jądrowa się nie zalicza. Tłumaczenie: inni nic nie robią, więc my też nic nie róbmy - tak na poważnie? Problem z wami polega na tym, że ignorujecie ustalenia naukowców - fakty są takie, że poziom dwutlenku węgla w atmosferze rośnie, jest to spowodowane działalnością człowieka i powoduje to, że ciagle temperatura na ziemi rośnie. Za jakiś czas wiele miejsc na ziemi już nie będzie sie nadawać do życia.
dfgr 2019-09-20 godz. 08:22
Co za brednie. Nagle objawił się jakiś ruch młodzieżowy i to na skalę wszechświatową. A tak właściwie to chodzi tylko o to by parę dni nauki zamienić na przyjemne spotkania i debaty no i przy okazji może jakoś się wypromować. Kto przy zdrowych zmysłach nie weźmie udziału w takiej imprezie. Nikt też nie będzie się zastanawiał nad całym tym ideologicznym bełkotem uzasadniającym strajk. No jeżeli Polska przejdzie w 100% na czystą energię to uratujemy świat. To nic , że Chiny, USA , Indie mają to gdzieś. A tak właściwie to co to jest ta czysta energia, bo podobno energia atomowa też jest do takiej zaliczana?
treść:
autor:

SQL: 19