"Pszczyna" poszukuje tancerzy i muzyków

09.11.2011, 10:31

Pszczyna

Zespół Regionalny „Pszczyna” poszukuje tancerzy - szczególnie panów - oraz członków kapeli – skrzypce, trąbka, bęben.


Próby zespołu odbywają się w każdy czwartek o godz. 18.30 w siedzibie Muzeum Prasy Śląskiej.

Zespół „Pszczyna” powstał w 1960 roku przy Klubie Spółdzielczości Pracy w Pszczynie. Założycielem zespołu był Aleksander Spyra, plastyk i folklorysta. Jest on do dzisiaj instruktorem artystycznym „Pszczyny”. W latach 2001- 2006 kierownikiem zespołu był Ireneusz Spyra, a od 2006 grupę prowadzi Jolanta Cempura.
Od samego założenia Zespół Regionalny „Pszczyna” postawił sobie zadanie popularyzacji kultury ludowej Ziemi Pszczyńskiej w jej etniczno–historycznych granicach. Dotyczy to głównie zbierania, nagrywania i utrwalania archaicznych pieśni, tańców, zwyczajów i obrzędów ludowych oraz prezentacji na estradach programów, opartych na tych materiałach w formie niestylizowanej. Występy zespołu ukazują dawne pszczyńskie pieśni ludowe, wykonywane tradycyjnie jednogłosowo, archaiczne tańce „in crudo” oraz zwyczaje, obrzędy i charakterystyczne dla regionu zabawy.

Zespół korzystał także w trakcie swojej działalności ze zbiorów nadwornego muzyka książąt pszczyńskich, Georga Philippa Telemanna, Juliusza Rogera, Oskara Kolberga /Szląsk/ ks. Emila Szramka, Jana Kupca z Łąki i Jana Taciny.

jack

T G+ F

Zobacz także

Debiut pawłowickich muzyków
Debiut pawłowickich muzyków
Orkietsra Dęta OSP czeka na muzyków
Orkietsra Dęta OSP czeka na muzyków
Długi weekend sierpniowy - Święto Ziół i wspomnienie Powstania
Długi weekend sierpniowy - Święto Ziół i wspomnienie Powstania
Nowe lampy wzdłuż Piaskowej
Nowe lampy wzdłuż Piaskowej

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18