Zameczek myśliwski w Promnicach w Kobiórze (fot. promnice.pl)

Pszczyna i Promnice na Szlaku Magnatów Przemysłowych?

Region07.09.2017, 09:43

Pojawiła się koncepcja utworzenia Szlaku Magnatów Przemysłowych. Miałby połączyć miejsca związane z historią tych, którzy przyczynili się do rozwoju przemysłu w regionie. Na szlaku mają znaleźć się też obiekty w powiecie pszczyńskim.

Szlak Magnatów Przemysłowych, o którego stworzeniu rozmawiano w tym tygodniu w Urzędzie Marszałkowskim, miałby promować nie tylko industrialne dziedzictwo regionu - zakłady przemysłowe, obiekty poprzemysłowe czy osiedla robotnicze, ale także inne miejsca kojarzone z wielkimi postaciami śląskiego przemysłu, tj. pałace, wille, parki.

Na szlaku mogłyby się znaleźć Muzeum Zamkowe w Pszczynie, pałace w Nakle Śląskim, Promnicach, Pławniowicach czy Sosnowcu. Szlak przybliżałby również postaci słynnych przemysłowców, którzy odcisnęli piętno na rozwoju regionu.

- Mamy Szlak Zabytków Techniki, który jest już absolutnie wyjątkowy; rozwija się, przyciąga coraz więcej odwiedzających każdego roku. To poprzemysłowe dziedzictwo wyróżnia nas w skali nie tylko kraju, ale też Europy czy świata. Warto skoncentrować się nie tylko na obiektach przemysłowych, ale także siedzibach i historiach ludzi związanych z tymi miejscami. Oczywiście taki proces nie zajmie nam dni, ani tygodni, a potrwa lata. Nie da się opowiedzieć historii tego regionu bez ludzi, miejsc i obiektów, które stworzyli - podkreślał Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Podczas spotkania ws. Szlaku Magnatów Przemysłowych w Urzędzie Marszałkowskim (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego)

Spotkanie, w którym na jego zaproszenie uczestniczyli niektórzy przedstawiciele zarządców obiektów, historycy i przedstawiciele samorządów, było kontynuacją dotychczasowych prac i pomysłów, które od lat koncentrują się wokół powołania szlaku edukacyjno-turystycznego obejmującego dziedzictwo śląskich i zagłębiowskich magnatów przemysłowych.

- W naszym regionie mamy wiele atrakcji i obiektów, z których możemy być dumni i które warto pokazać. Trzeba je połączyć, ubrać w atrakcyjne opakowanie, bo żeby wzbudzić nimi zainteresowanie, potrzebują mitu, inaczej będziemy ostatnim pokoleniem, które te historie usłyszy i których one zafascynują - przekonywał jeden z pomysłodawców stworzenia szlaku, dr Łukasz Zimnoch.

Szlak Magnatów Przemysłowych mógłby powstać i funkcjonować wzorem flagowego produktu turystycznego województwa - Szlaku Zabytków Techniki, który z roku na rok ściąga do regionu coraz więcej odwiedzających. Mógłby też działać w formie tzw. „subszlaku", czyli części tematycznej Szlaku Zabytków Techniki.
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

pako

T G+ F

Zobacz także

Wiosna z Fryderykiem
Wiosna z Fryderykiem
O księciu Józefie Poniatowskim
O księciu Józefie Poniatowskim
Ostatni weekend pszczyńskiego lodowiska
Ostatni weekend pszczyńskiego lodowiska
gorący temat
Konkurs dziennikarski: dziś ostatni dzień na zgłoszenia
Konkurs dziennikarski: dziś ostatni dzień na zgłoszenia
6,6 mln zł na rondo i drogi między os. Piastów i Kolonia Jasna
6,6 mln zł na rondo i drogi między os. Piastów i Kolonia Jasna
ØRGANEK, Nocny Kochanek i Proletaryat na Żubrowisku
ØRGANEK, Nocny Kochanek i Proletaryat na Żubrowisku

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18