Zameczek myśliwski w Promnicach w Kobiórze (fot. promnice.pl)

Pszczyna i Promnice na Szlaku Magnatów Przemysłowych?

Region07.09.2017, 09:43

Pojawiła się koncepcja utworzenia Szlaku Magnatów Przemysłowych. Miałby połączyć miejsca związane z historią tych, którzy przyczynili się do rozwoju przemysłu w regionie. Na szlaku mają znaleźć się też obiekty w powiecie pszczyńskim.

Szlak Magnatów Przemysłowych, o którego stworzeniu rozmawiano w tym tygodniu w Urzędzie Marszałkowskim, miałby promować nie tylko industrialne dziedzictwo regionu - zakłady przemysłowe, obiekty poprzemysłowe czy osiedla robotnicze, ale także inne miejsca kojarzone z wielkimi postaciami śląskiego przemysłu, tj. pałace, wille, parki.

Na szlaku mogłyby się znaleźć Muzeum Zamkowe w Pszczynie, pałace w Nakle Śląskim, Promnicach, Pławniowicach czy Sosnowcu. Szlak przybliżałby również postaci słynnych przemysłowców, którzy odcisnęli piętno na rozwoju regionu.

- Mamy Szlak Zabytków Techniki, który jest już absolutnie wyjątkowy; rozwija się, przyciąga coraz więcej odwiedzających każdego roku. To poprzemysłowe dziedzictwo wyróżnia nas w skali nie tylko kraju, ale też Europy czy świata. Warto skoncentrować się nie tylko na obiektach przemysłowych, ale także siedzibach i historiach ludzi związanych z tymi miejscami. Oczywiście taki proces nie zajmie nam dni, ani tygodni, a potrwa lata. Nie da się opowiedzieć historii tego regionu bez ludzi, miejsc i obiektów, które stworzyli - podkreślał Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Podczas spotkania ws. Szlaku Magnatów Przemysłowych w Urzędzie Marszałkowskim (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego)

Spotkanie, w którym na jego zaproszenie uczestniczyli niektórzy przedstawiciele zarządców obiektów, historycy i przedstawiciele samorządów, było kontynuacją dotychczasowych prac i pomysłów, które od lat koncentrują się wokół powołania szlaku edukacyjno-turystycznego obejmującego dziedzictwo śląskich i zagłębiowskich magnatów przemysłowych.

- W naszym regionie mamy wiele atrakcji i obiektów, z których możemy być dumni i które warto pokazać. Trzeba je połączyć, ubrać w atrakcyjne opakowanie, bo żeby wzbudzić nimi zainteresowanie, potrzebują mitu, inaczej będziemy ostatnim pokoleniem, które te historie usłyszy i których one zafascynują - przekonywał jeden z pomysłodawców stworzenia szlaku, dr Łukasz Zimnoch.

Szlak Magnatów Przemysłowych mógłby powstać i funkcjonować wzorem flagowego produktu turystycznego województwa - Szlaku Zabytków Techniki, który z roku na rok ściąga do regionu coraz więcej odwiedzających. Mógłby też działać w formie tzw. „subszlaku", czyli części tematycznej Szlaku Zabytków Techniki.
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

pako

T G+ F

Zobacz także

Wystawa w stajniach i do tego kolekcja gadżetów
Wystawa w stajniach i do tego kolekcja gadżetów
O księciu Józefie Poniatowskim
O księciu Józefie Poniatowskim
Czas na emeryturę
Czas na emeryturę
Ucieszą plażowiczów, zwalczą sinice?
Ucieszą plażowiczów, zwalczą sinice?
Protesty nic nie dają
Protesty nic nie dają
Zapisz się na Bieg Pawłowicki
Zapisz się na Bieg Pawłowicki
Nagroda kuratora oświaty dla pszczyńskich szkół
Nagroda kuratora oświaty dla pszczyńskich szkół

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18