(fot. archiwum)

Pszczyna na 27. miejscu w ogólnopolskim Rankingu Systemów Rowerów Miejskich

Pszczyna10.07.2019, 12:39

Liczba systemów rowerów miejskich przekroczyła już 60. Który z nich jest najtańszy, a który najlepszy? Na którym miejscu w ogólnopolskim rankingu znajduje się Pszczyna? Dane w rankingu pochodzą z 2018 r.

W klasyfikacji ogólnej pszczyńskie rowery miejskie zajęły 27. miejsce.

Znacznie lepiej wygląda ranking, który obrazuje, ile osób przypada na jeden rower. W tej kategorii Pszczyna zajęła 2. miejsce - 323 osoby. Na pierwszym miejscu znalazła się niewielka miejscowość Tychowo - 125 osób.

Liczba stacji i ich rozmieszczenie są istotne. Im więcej, tym lepiej. W rankingu wzięto pod uwagę stosunek liczby stacji do powierzchni miasta, wyrażonej w kilometrach kwadratowych. W tym porównaniu Pszczyna zajęła 12. miejsce.

Cena za wypożyczenie roweru to dla wielu jedna z najistotniejszych kategorii. Pod uwagę wzięte zostały trzy składowe: opłatę wstępną, cenę za 20 minut (pierwsze) i pierwszą godzinę. Pszczyna, jak większość miast "kasuje" 10 zł opłaty inicjalnej, nic za pierwsze 20 min i 1 zł za każdą godzinę.

Kolejna kategoria podzieliła liczbę osób, zapisanych do systemu, przez liczbę mieszkańców danego miasta. Im większy odsetek, tym lepiej. W tym porównaniu Pszczyna zajęła 13. miejsce - 11% mieszkańców jest zapisanych do systemu.

W Pszczynie przypadają 3 wypożyczenia na osobę, co dało jej 12. miejsce ex aequo z Chorzowem i Zabrzem. Przy opracowaniu tej kategorii łączną liczbę wypożyczeń podzielono przez liczbę osób, zapisanych w systemie.

W jakich miesiącach można korzystać z systemów rowerów miejskich? Ta kategoria pokazała, że w Pszczynie na miejskim rowerze można pojeździć od 25 maja do końca września.

W rankingu ilości ścieżek rowerowych najlepiej wypadły miasta, które mają największy stosunek ścieżek rowerowych w porównaniu do dróg publicznych. Niestety w tej kategorii Pszczyna zajęła 24. miejsce, ponieważ ścieżki rowerowe zajmują 1% dróg publicznych. Na ostatnim miejscu Pszczyna znalazła się również w rankingu stacji naprawczych, ponieważ nie posiada żadnej.

27. miejsce w klasyfikacji ogólnej stwarza nadzieję, że w przyszłym roku będzie lepiej. Ranking po raz kolejny wygrało warszawskie Veturilo. System wyprzedził Kołobrzeg i Łódź.

W rankingu stworzonym przez firmę Dadelo wzięto pod uwagę 39 systemów i 38 miast, w których mieszka łącznie niemal 10,7 mln ludzi, a po ich ulicach jeździ 17733 rowerów publicznych.

Pełny ranking jest dostępny na stronie: www.dadelo.pl/blog/systemy-rowerow-miejskich/

KK

T G+ F

Zobacz także

Goczałkowice najzamożniejszą gminą powiatu
Goczałkowice najzamożniejszą gminą powiatu
Dotacje unijne na oświatę: w rankingu wysoko powiat i Miedźna
Dotacje unijne na oświatę: w rankingu wysoko powiat i Miedźna
Nowe mieszkania socjalne w Woli
Nowe mieszkania socjalne w Woli
Na Słonecznej posadzą 76 klonów
Na Słonecznej posadzą 76 klonów
Trwa tydzień bezpłatnych porad dla ofiar przestępstw
Trwa tydzień bezpłatnych porad dla ofiar przestępstw

Komentarze:

redakcja 2019-07-11 godz. 09:33
Nie zapomnieliśmy, wystarczy przeczytać artykuł do końca. Pozdrawiam.
gosc 2019-07-10 godz. 14:50
Zapomnieliście napisać, że to 27 miejsce, to na 38 miast biorących udział. Jest się czym chwalić. Zmieściliśmy się w pierwszej trzydziestce miast.
treść:
autor:

SQL: 18