Pszczyna ma nowych przewodników beskidzkich

27.12.2007, 13:01

Pszczyna

„Ślubuję być przewodnikiem! Prowadzić ludzi w góry, być Im przyjacielem i opiekunem, uczyć Ich gór, prawdziwej miłości do nich, a także pokory przed ich potęgą. Dzielić się z nimi szczęściem i radością, które góry niosą, budzić w nich pragnienie poznania oraz wrażliwość na piękno i prawdę, dbać o ich zdrowie, życie i bezpieczeństwo bardziej niż o swoje własne. To właśnie jest moim szczerym i świadomym pragnieniem”.

Tak ślubowali: Barbara Bandoła, Bogumił Bandoła, Magdalena Cholewa, Marian Jędrysik, Bronisław Kąkol, Teresa Kloc, Zbigniew Kloc, Alicja Matusiak, Elżbieta Motyka, Joanna Rozmus, Zofia Stawowczyk, Bartłomiej Szpyrka, Krzysztof Wawrzyczek, Katarzyna Wicher, Beata Żyła, którzy otrzymali tytuł przewodnika beskidzkiego. Uroczyste „blachowanie” odbyło się tuż przed świętami w sali sesyjnej pszczyńskiego Ratusza.

- To nie sztafeta pokoleń, ale wzajemne przenikanie się doświadczenia z młodością. Musimy się przenikać, by stworzyć nową jakość w naszym towarzystwie – mówił Jacek Czober, prezes pszczyńskiego koła PTTK. Przypomniał też, że oddział kilka razy przystępował do organizacji kursu na przewodnika. Ostatni odbył się w 1995 r. Ale kilka lat temu pojawiła się grupa inicjatorów, którzy najpierw zdobyli wymagane uprawnienia i mogli kurs zorganizować.

Podczas uroczystości zostały wręczone również odznaczenia „zasłużony przewodnik PTTK” przyznane przez Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK województwa śląskiego. To najwyższe odznaczenie. Aby je otrzymać trzeba spełnić wiele kryteriów, m.in. posiadać 20 lat stażu przewodnickiego, działać na rzecz przewodnictwa – uczestniczyć w szkoleniach, pracować w zarządzie koła, klubach na szczeblach regionalnym czy wojewódzkim. Z pszczyńskiego koła PTTK odznakę otrzymało 10 przewodników: Małgorzata Skulimowska, Irena Kryult, Zbigniew Bieniasz, Krzysztof Jarczok, Henryk Skrobol, Czesław Szindler, Ireneusz Kasprzyk, Tadeusz Harazin, Jan Piaskowski, Emanuel Famulok.

Zobacz galerię zdjęć z uroczystości, fot. infopres.pl

ram

T G+ F

1

1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1

Zobacz także

Pszczyna: Ogłoszenia na nowych tablicach
Pszczyna: Ogłoszenia na nowych tablicach
Spotkania Koła Przewodników PTTK
Spotkania Koła Przewodników PTTK
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18