Pszczyna jako miejsce spotkań artystów

05.07.2011, 10:59

Pszczyna

Od 2 lipca trwają XI Spotkania Artystyczne Pszczyna 2011. Artyści zmagają się głównie z deszczem i dają radę. Na razie pracowali koncepcyjnie, ale już dziś ruszają w miasto.


W środę 6 lipca o godzinie 20:00 w Bugsys Jazz Club odbędzie się oficjalne rozpoczęcie pleneru. Będzie można zobaczyć wystawę prac - wizytówki artystów, oraz krótkie prezentacje ich wcześniejszych projektów. Dowiemy się też co planują stworzyć w Pszczynie. A finał XI Spotkań Artystycznych Pszczyna 2011 podczas finału PSZCZYŃ SIĘ DO KULTURY! Już w najbliższy weekend realizacje dostępne będą dla oka w przestrzeni miasta.


Czym są pszczyńskie Spotkania Artystyczne?
W 2001 roku Pszczyńskie Centrum Kultury reaktywowało ideę spotkań artystów, o których Pszczyna na chwilę zapomniała. Od jedenastu lat, systematycznie, wakacje w Pszczynie rozpoczynają się plenerem. Od trzech lat, przy wyborze artystów oraz tworzeniu programu wydarzenia, współpracuje Izabela Cieszko – artystka pochodząca z Pszczyny, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Idea spotkań wywodzi się z organizowanych, jeszcze w poprzednim stuleciu w Pszczynie, plenerów malarskich. Nazwa się zmieniała: był to „Plener malarski”, „Plener artystyczny”, „Spotkania artystyczne”. Nazwa „Spotkania artystyczne” jest bezpretensjonalna i stanowi w pewnym sensie przeciwwagę dla znacznie bardziej popularnych dziś „festiwali” i „konkursów”.

Pszczyńskie „Spotkania artystyczne” nie są więc inicjatywą zakrojoną na szeroką skalę. Zapraszanych jest kilku bądź kilkunastu artystów. Nie chodzi tu też o rywalizację między nimi, lecz o wymianę idei, możliwość pracy w określonym miejscu i czasie, poza codzienną rzeczywistością każdego z twórców. Jest to więc rodzaj pleneru, na którym spotykają się artyści zajmujący się różnymi dziedzinami sztuki, np. malarstwem, rzeźbą, akcją artystyczną, video-art.

Głównym założeniem spotkań jest prezentacja prac artystów w przestrzeni miejskiej, wchodzących w interakcję z tkanką miejską. Zanim jednak mieszkańcy zobaczą efekty działań artystów na ulicach Pszczyny, będą mieli okazję zapoznać się z kilkoma ich pracami na kameralnej wystawie, prezentowanej w Bugsy’s Jazz Club.

Celem spotkań realizowanych przez Izabelę Cieszko nie jest jedynie trafienie do tych osób, które na co dzień odwiedzają galerie sztuki, lecz poprzez wyjście artystów w przestrzeń miasta, pozyskanie nowych odbiorców sztuki współczesnej. Wiele działań dzisiejszych twórców zorientowanych jest na problemy społeczne, nawiązywanie bezpośredniego kontaktu z ludźmi, zachęcanie publiczności – zazwyczaj biernych obserwatorów, do aktywnego uczestnictwa w akcjach artystycznych, współtworzenia sztuki.

Mimo, iż uczestnicy tegorocznych spotkań to głównie artyści młodego pokolenia, wypracowali już charakterystyczny dla siebie i rozpoznawalny sposób wypowiedzi artystycznej. Zobaczymy więc nie tylko malarstwo, ale także instalacje – prace zrealizowane do konkretnej przestrzeni, mające charakter tymczasowy oraz akcje artystyczne.

Takie inicjatywy stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Jako jeden z przykładów można wymienić Fokus Łódź Biennale 2010, gdzie na głównym deptaku miasta oraz otaczających go podwórzach zaistniały prace artystów. Można było natknąć się na nie przypadkiem, zupełnie niespodziewanie. Coraz popularniejszy staje się również street art, jako dziedzina sztuki, której głównym celem jest ingerencja w przestrzeń miasta. Skala i charakter działań artystycznych w przestrzeni miejskiej może być różny, jednak idea jest wspólna – zaistnienie sztuki poza galerią, w codziennym otoczeniu człowieka. Anka Leśniak

ram

T G+ F

Zobacz także

Znamy już pierwszych artystów, którzy wystąpią podczas Festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna
Znamy już pierwszych artystów, którzy wystąpią podczas Festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna
Terminarz spotkań PLKS Pszczyna
Terminarz spotkań PLKS Pszczyna
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18