(fot. UM Pszczyna)

Pszczyna chce przystąpić do programu „Stop Smog”

Pszczyna15.05.2019, 11:42, aktualizacja: 12:02

Gmina Pszczyna zamierza przystąpić do programu „Stop Smog”. To program przeznaczony dla najmniej zamożnych gospodarstw domowych.

Zanim jednak samorząd uzyska odpowiednią dotację, musi zagwarantować, że spełni wymagane warunki. Stąd konieczność zapoznania się z zainteresowaniem ze strony mieszkańców. W tym celu opracowano deklarację wstępną uczestnictwa w projekcie (można ją pobrać ze strony internetowej pszczyna.pl).

Program „Stop Smog” jest realizowany w ramach nowelizacji ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Ma na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń i poprawę jakości powietrza przez wdrożenie programu termomodernizacji budynków mieszkalnych jednorodzinnych należących do osób ubogich energetycznie oraz wymianę lub likwidację pieców niespełniających standardów niskoemisyjnych. Program będzie współfinansowany ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów, a jego realizacją zajmuje się gmina.

Program „Stop Smog” różni się od podobnego programu o nazwie „Czyste Powietrze” tym, że jest przeznaczony dla najmniej zamożnych gospodarstw domowych i będzie realizowany przez gminy. Osoby, które spełnią określone w ustawie warunki będą mogły mieć docieplony budynek, wymienione okna i instalacje grzewcze, ponosząc do 10% kosztów inwestycji. 70%  dofinansowania to środki przyznawane gminie przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT). Pozostałe 20% środków finansowych zapewnia gmina.

W celu złożenia wniosku do MPiT gmina musi opracować i uchwalić przez Radę Miejską Gminny Program Niskoemisyjny, regulamin oraz zapewnić w budżecie gminy środki na wykonanie inwestycji. Pozytywne rozpatrzenie wniosku umożliwia zawarcie porozumienia pomiędzy ministerstwem a gminą, na okres realizacji projektu, który może wynosić maksymalnie trzy lata. Po zawarciu porozumienia gmina w drodze zamówienia publicznego wybiera wykonawcę inwestycji. Ustawa zakłada, że średni koszt inwestycji wyniesie 53 tys. zł brutto.

jack

T G+ F

Zobacz także

Trwa wymiana kotłów w Goczałkowicach
Trwa wymiana kotłów w Goczałkowicach
Polski Alarm Smogowy krytykuje decyzję ministra środowiska
Polski Alarm Smogowy krytykuje decyzję ministra środowiska
Dokument "Tajemnica Ojca Pio" w Pawłowickim GOK-u
Dokument "Tajemnica Ojca Pio" w Pawłowickim GOK-u
Plebiscyt na Wolontariusza Roku Gminy Pszczyna
Plebiscyt na Wolontariusza Roku Gminy Pszczyna
Weekendowy rozkład jazdy
Weekendowy rozkład jazdy

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18