Pszczyna - Kaltenkirchen 2009

16.04.2009, 14:47

Od 30 marca do 4 kwietnia br. grupa uczniów z LO Chrobrego gościła Krzyżową. Cel to spotkanie polsko – niemieckiej młodzieży.


Relacja ze spotkania w Fundacji dla Porozumienia Europejskiego Krzyżowa” :

Ośrodek w którym zostaliśmy zakwaterowani zachwycił nas swą architekturą. Cechował go dziedziniec na którym można było odpocząć w pogodne dni oraz piękny zamek w którym odbywały się warsztaty mające na celu zintegrowanie młodzieży polskiej-czyli nas - z niemiecką.
Ośrodek swą budową przypominał niewielki dworek, w którym nie brakowało niczego. Znajdowała się tam miedzy innymi hala sportowa oraz boisko, gdzie można było pograć w wolnych chwilach. Już pierwszego dnia poczuliśmy się jak w domu, dzięki sympatycznym i nie pozbawionym humoru opiekunom ze strony ośrodka: Mario - wolontariusz z Niemiec i Renacie - opiekunowi pedagogicznemu z ośrodka.


Mario i Renata zajmowali się organizacją zajęć, na których musieliśmy współpracować z naszymi niemieckimi przyjaciółmi jak również mogliśmy wykazać się naszymi zdolnościami językowymi. Na zajęciach przez nich organizowanych poruszaliśmy wiele tematów między innymi: konfliktu międzykulturowego, tolerancji czy też tego, co możemy o sobie nawzajem powiedzieć. Wykonywaliśmy również plakaty związane z poruszanym tematem np.: o subkulturach w Polsce i w Niemczech. Układaliśmy mapy naszych krajów podając nazwy poszczególnych regionów i ich stolice. Podczas jednego z takich warsztatów mogliśmy przedstawić prezentacje, które zawierały niezbędne informacje o miejscowościach z których przyjechaliśmy oraz nauczyć Niemców kilku słów po Polsku. Ale to nie wszystko prócz tego wszystkiego przedstawialiśmy scenki pantomimiczne związane z wcześniej wspomnianym przez nas tematem tolerancji i uczestniczyliśmy w podchodach.

Pierwsze z nich odbyły się po Krzyżowej, abyśmy mogli lepiej poznać miejscowość w której przebywaliśmy. W tym samym celu zorganizowano „Czytanie listów w Domu na Wzgórzu”, które przybliżyły nam tajemniczą historię spotkań Kręgu z Krzyżowej - ruchu oporu przeciwko nazistowskim Niemcom.

Pojechaliśmy również do Wrocławia, gdzie zaraz po zwiedzeniu Muzeum Narodowego oraz Panoramy Racławickiej w formie podchodów zwiedzaliśmy najważniejsze zabytki tego pięknego miasta.

Byliśmy również w Książu, gdzie poznaliśmy historię tamtejszego Zamku i dowiedzieliśmy się, że była to rezydencja Księżnej Daisy, która jest również związana z Zamkiem w Pszczynie. Niesamowita jest historia rodu Hochbergów i trudno nam było uwierzyć w bogactwo tego rodu, który mógł sobie pozwolić na zainstalowanie centralnego ogrzewania i wybudowanie zamku - ruin w pobliżu swojej rezydencji.

Ostatniego dnia pobytu odbyło się spotkanie podsumowujące naszą pracę oraz ognisko pożegnalne, w czasie którego piekliśmy kiełbaski i śpiewaliśmy.

Podczas tych sześciu dni wiele się nauczyliśmy i bardzo zżyliśmy się z Niemcami i ciężko nam było się rozstać. Każdy z nas obiecywał sobie, że jeszcze wróci w to miejsce.
uczestniczka wymiany: Anna Obetkon


Chciałabym przypomnieć, że wymiana z Kaltenkirchen ma już bogatą, bo 9-letnią tradycję (spotkanie organizacyjne miało miejsce w 1999 roku). Jak dotychczas w wymianie uczestniczyło 145 uczniów z Polski i 139 z Niemiec. Tegoroczna wymiana była pierwszą zorganizowaną na terenie neutralnym.
Wydaje mi się, że jak wszystko ma swoje plusy i minusy. Niewątpliwym plusem tego rodzaju spotkania było:
- atrakcyjne miejsce zakwaterowania zarówno dla grupy niemieckiej jak i dla uczniów z Polski;
- grupa polska i niemiecka mogły ze sobą spotykać się swobodnie podczas całego pobytu, ponieważ nie było ścisłego przyporządkowania partnerów;
- plan spotkań wspólnych rozłożony na cały dzień nie był tak wyczerpujący, jak to miejsce w trakcie zakwaterowania w domach uczestników;
- rodziny uczestników nie były zaangażowane w dowożenie młodzieży na miejsca spotkań, przygotowywanie posiłków;
- brak warunków lokalowych w domu nie stanowił przeszkody w uczestnictwie w wymianie.
- program mógł zawierać więcej zabaw i gier integracyjnych oraz mógł też dokładnie skupić uczestników na pracy warsztatowej: jak widzimy siebie nawzajem: Polacy i Niemcy; uprzedzenia względem siebie nawzajem, względem innych ludzi - projekcja filmu i przedstawianie scenek pantomimicznych. Mieliśmy również czas na przedstawienie szkół, miejscowości, atrakcji w naszych rodzinnych okolicach.
Z rozmów z młodzieżą wynika, że wyjazd należy do bardzo udanych pod względem spotkania polsko-niemieckiego. Młodzież z Polski sporo dowiedziała się o kraju sąsiada, miała okazję porównać niektóre dane statystyczne, porozmawiać z równolatkami, wymienić się doświadczeniami muzycznymi, poglądami, adresami. Już teraz zgłaszają chęć wzięcia udziału w kolejnym projekcie, a najchętniej z tą samą grupą - co, mam nadzieję, nastapi.

Ponieważ nasza ósma wymiana zakończyła się pomyślnie, planujemy już kolejne spotkania.
Dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, organizacji, która w znacznym stopniu dofinansowała pobyt młodzieży w ośrodku, Starostwu Powiatowemu i Państwu Zielazo za wsparcie finansowe oraz Starostwu Powiatowemu i Urzędowi Miasta Pszczyna za materiały promocyjne, które mogliśmy wręczyć naszym niemieckim partnerom.
Jolanta Moll - koordynator wymiany

agw

T G+ F

1

1
1
1
1
1

Zobacz także

Puchar Burmistrza Pszczyny w skacie- Pszczyna 2009
Puchar Burmistrza Pszczyny w skacie- Pszczyna 2009
IV SKATE JAM PSZCZYNA 2009
IV SKATE JAM PSZCZYNA 2009
Pawłowickie placówki oświatowe w dobie pandemii
Pawłowickie placówki oświatowe w dobie pandemii
Szybka kolej: o trasach ze śląskimi samorządowcami
Szybka kolej: o trasach ze śląskimi samorządowcami
Pomaganie przez bieganie
Pomaganie przez bieganie

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18