Przywrócić tożsamość ofiarom. Mogiła więźniów oświęcimskich z nową płytą

22.07.2013, 13:25

Miedźna

Spoczywają tam ciała 42 więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wczoraj odsłonięto nową płytę nagrobną ku czci ofiar marszu śmierci na cmentarzu w Miedźnej.


Uroczystość miała charakter ekumeniczny – modlili się chrześcijanie, a także Żydzi, którzy licznie przybyli do Miedźnej. Modlitwom przewodniczyli ks. Henryk Kafka oraz rabin Yehoshua Ellis. - Te groby są sanktuariami wspólnymi – dla nas, Polaków nie mających pochodzenia żydowskiego oraz Żydów – mówił dr Andrzej Strzelecki, zajmujący się holocaustem.
Pod koniec 1944 roku wobec zbliżania się ofensywy radzieckiej, naziści rozpoczęli ewakuację więźniów KL Auschwitz, którzy mieli trafić do obozów w głębi Rzeszy. W drugiej połowie stycznia 1945 roku z obozu wyprowadzono ok. 56 tys. więźniów, szli pieszo w mrozie i śniegu z Oświęcimia do Wodzisławia, także przez gminę Miedźna. Z czasem akcję nazwano „marszem śmierci”.

Płyta ufundowana została przez izraelską firmę telekomunikacyjną Bezek. Autorem projektu pomnika jest Marek Cecuła.

- To miejsce bardzo ważne, które w sposób wyjątkowy przypomina nam o najciemniejszych kartach w dziejach XX wieku. To też w miejsce, które jest dowodem na to, że nawet tak straszny czas, jakim była II wojna światowa nie pozbawia ludzi człowieczeństwa i szlachetności – napisał w liście wojewoda śląski, Zygmunt Łukaszczyk.

Fundatorzy płyty podkreślali, że ich celem jest przywrócenie tożsamości ofiar, żeby nie byli oni tylko numerami obozowymi. Na tym zależało przecież nazistom...

pako

T G+ F

Zobacz także

Rajd Pamięci przeszedł drogami gminy Pawłowice w 75. rocznicę ewakuacji więźniów oświęcimskich
Rajd Pamięci przeszedł drogami gminy Pawłowice w 75. rocznicę ewakuacji więźniów oświęcimskich
Krzysztof Napiórkowski z płytą
Krzysztof Napiórkowski z płytą "Drugi oddech"
Wielki sukces GKS-u Pniówek
Wielki sukces GKS-u Pniówek
Samorządowcy pytają o czerwoną strefę
Samorządowcy pytają o czerwoną strefę
Nowa nawierzchnia na "Orliku" przy POSiRze
Nowa nawierzchnia na "Orliku" przy POSiRze

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18