Przytul się do alpaki

Goczałkowice-Zdrój04.08.2018, 09:22

Na terenie uzdrowiska powstaje niezwykły ogród. Ogród Zooterapeutyczny Woźniakówka to miejsce dla osób, które chcą się poczuć bliżej natury.

Na razie jest to spora przestrzeń porośnięta drzewami, bluszczem i trawą. Powoli zamienia się jednak w Ogród Zooterapeutyczny. Zooterapia to pozytywne oddziaływanie zwierząt na ludzi. Czasem wystarczy obserwacja ich zachowań, dotyk czy przytulenie się. – Pomagamy zarówno dzieciom, jak i dorosłym w poprawie samopoczucia i jakości życia. Myślę, że ludzie wychodzą od nas w lepszym nastroju – mówi Mariola Dębska-Woźniak, współzałożycielka ogrodu.

Bogusław Woźniak i Mariola Dębska-Woźniak od roku prowadzą Zooterapię Woźniakówka w Czechowicach-Dziedzicach. Świadczą usługi zooterapeutyczne połączone z elementami arteterapii. Ich podopieczni to trzy alpaki: Szron, Syriuszek i Julek. Alpaki sprowadzili dwa lata temu spod krakowskich Sieborowic, ale zakochali się w nich znacznie wcześniej.

Skąd się wzięły alpaki w Goczałkowicach-Zdroju?

Do uzdrowiska w Goczałkowicach-Zdroju trafiły dzięki przychylności uzdrowiska. – Jeszcze jesienią przyszliśmy do pana prezesa z zapytaniem, czy możemy się przespacerować z naszymi alpakami wśród kuracjuszy. Prezes stwierdził, że ma niezagospodarowany ogród, który można wykorzystać. Następne dwa miesiące zastanawialiśmy się, jak spożytkować tę przestrzeń. W ten sposób powstał pomysł ogrodu zooterapeutycznego. Mam nadzieję, że do roku się tu osadzimy – mówi współzałożycielka ogrodu.

W Goczałkowicach-Zdroju rozpoczęli działanie w czerwcu. Na razie zwierzęta są przywożone na weekendy z Czechowic-Dziedzic. W Ogrodzie Zooterapeutycznym Woźniakówka można spotkać nie tylko alpaki, ale także królika, a dzięki fachowemu wsparciu Joanny Ząbek, która jest dyplomowanym zootechnikiem, także wyhodowane specjalnie na potrzeby zooterapii przepiórki i bażanty. Jako pierwsze zagoszczą w Goczałkowicach na stałe pod koniec lipca. Właśnie utworzono dla nich wolierę na terenie ogrodu. Do tego grona mają dołączyć również koziołki. W ciągu kilku weekendów zwierzęta odwiedzili już pierwsi goście.

Miejsce, do którego chce się wracać

- Jak będzie wyglądać Ogród Zooterapeutyczny? Właśnie tak, że ludzie będą przychodzić i pod naszym okiem przebywać ze zwierzętami. Głaskać, karmić, przytulać. W przyszłości planujemy tu także zbudować jurtę, w której będą odbywać się warsztaty np. filcowania czy arteterapii - mówi M. Dębska-Woźniak.

Założyciele planują wprowadzić cykliczne zajęcia. Wśród nich zajęcia z dziećmi mającymi trudności w uczeniu się matematyki. Z założenia ma to być praca nad koncentracją, spostrzegawczością czy orientacją przestrzenną w matematyce. Zwierzęta stanowiłyby motywację do pracy terapeutycznej. Na razie w Woźniakówce powstaje koncepcja.

- Nie chcemy, aby było to miejsce do jednorazowego odwiedzenia. Zależy nam, aby ludzie do nas wracali. Chcemy stworzyć rodzinną atmosferę. Dużo rozmawiamy z dziećmi i ich rodzicami. Chcielibyśmy, aby to miejsce miało dla nich znaczenie. – Mariola Dębska-Woźniak.

Ogród Zooterapeutyczny Woźniakówka w Goczałkowicach-Zdroju można odwiedzać w soboty i niedziele w godzinach 14.00-18.00. Znajduje przy ul. Parkowej, za pawilonem Jaśmin, niedaleko szachownicy.

man

T G+ F

Zobacz także

gorący temat
Prezent na Dzień Babci i Dziadka? Wygraj dla nich pobyt w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój!
Prezent na Dzień Babci i Dziadka? Wygraj dla nich pobyt w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój!
Goczałkowice z kontraktem
Goczałkowice z kontraktem
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18