Przyszłość pszczyńskiego domu dziecka

10.11.2010, 15:50

Pszczyna

W związku z przyznaniem przez Komisję Regulacyjną w Warszawie nieruchomości dotychczasowego domu dziecka Parafii Ewangelicko – Augsburskiej (powiat pszczyński ma prawo do dzierżawy nieruchomości jeszcze przez prawie 4 lata, za symboliczną stawkę czynszu dzierżawnego) na wniosek Zarządu Powiatu w ostatnich miesiącach komisje Rady Powiatu zajmowały stanowisko co do różnych wariantów rozwiązania problemu na przyszłość.


W zasadzie dość jednomyślnie komisje opowiedziały się za budową nowego obiektu. Zarząd Powiatu, choć widzi to podobnie, to z ostateczną decyzją proponuje wstrzymać się do uchwalenia nowej ustawy o rodzicielstwie zastępczym (rozpoczęło się 1. czytanie w Sejmie), która miałaby wejść w życie od stycznia 2011r. Ustawa min. opisze standardy domu dziecka (choć tej formy opieki ma być coraz mniej, ale musi być), z których najważniejszy to ten, że docelowo nie może w jednym obiekcie przebywać więcej niż 14 wychowanków (w przyszłości po 10 do 18 roku życia).

- Zarząd Powiatu założył, że w tej kadencji przygotuje jeszcze zasady co do przyszłości domu dziecka. Po wielokrotnych analizach, także z udziałem dyrekcji PCPR, CWDiR i PZS nr 2 oraz naczelnika Wydziału Inwestycji (WI) Starostwa, Zarząd Powiatu jednoznacznie opowiada się za koncepcją budowy nowego obiektu (mieszkania z częścią socjalną), zaś administracja CWDiR zostałaby umieszczona na jednym z pięter internatu PZS nr 2. Po kilku miesiącach analiz udało się dyrekcji CWDiR taki, wystandaryzowany, obiekt znaleźć w naszym województwie. 3 listopada, dzięki uprzejmości władz Zabrza Zarząd Powiatu z udziałem dyrektorów w/w palcówek, skarbnika powiatu i naczelnika WI zapoznał się z wybudowanym w 2. półroczu br. takim domem dziecka. To niewielki budynek z użytkowym poddaszem o nowoczesnej architekturze. Koszt inwestycji, w oparciu o autorski projekt firmy, która wykonała go za symboliczną złotówkę, wyniósł niecałe 800.000 zł (w tym
zagospodarowanie terenu). Z takiego projektu chcemy też skorzystać. Zdaniem Zarządu Powiatu taką inwestycję należy wprowadzić do przyszłorocznego budżetu powiatu, aby najpóźniej w 2012r. wychowankowie mogli się przenieść do nowego (nowych) obiektu, zaś obecną nieruchomość Parafia przejęłaby wcześniej. To jedno z podstawowych zadań najbliższej kadencji samorządu – wyjaśnia wicestarosta Zygmunt Jeleń.
(Powiat)

akm

T G+ F

Zobacz także

Nowy wykonawca domu dziecka?
Nowy wykonawca domu dziecka?
Przyszłość pszczyńskiego badmintona
Przyszłość pszczyńskiego badmintona
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18