Przyszłość elektrowni niepewna

10.08.2010, 10:47

Wola

Dopiero we wrześniu zapadnie decyzja, czy na terenie kopalni „Piast” Ruch II w Woli (wcześniej KWK „Czeczott”) powstanie nowoczesna elektrownia.


Miała być najnowocześniejszą w Polsce i jedną z najnowocześniejszych na świecie - pierwsze informacje o inwestycji pojawiły się ponad 2 lata temu. Informowano, że w Woli do 2015 r. uruchomiony zostanie niskoemisyjny blok energetyczny na węgiel kamienny, którego sprawność wynosić będzie 46% (w innych polskich elektrowniach - 33-35%), o mocy 800 megawatów. Zatrudnienie przy budowie miało znaleźć kilka tysięcy osób. Koszt inwestycji wyceniono na 1,5 mld euro. Nie wiadomo jednak, czy dojdzie ona do skutku.
W sierpniu 2009 r. niemiecki koncern energetyczny RWE wraz z Kompanią Węglową utworzyły specjalną spółkę – RWE Elektrownia Czeczott Sp. z o.o. Udziały tego pierwszego wynoszą 75%, a KW – 25%. W czerwcu br. zaczęły pojawiać się jednak niepokojące informacje, jakoby zagraniczny inwestor wycofał się z planów budowy elektrowni na Śląsku – przekazywał je m.in. wicepremier i minister gospodarki, Waldemar Pawlak. Także dziennik „Rzeczpospolita” pisał, że fiasko planowanej inwestycji jest już przesądzone. Emocje studziła w swoich komunikatach RWE Polska, która informowała, że sprawa nie jest przesądzona. Inwestycja nie została bowiem anulowana, lecz wstrzymana. Co jest tego przyczyną? Winna jest Komisja Europejska, która nie ustaliła jeszcze dokładnych zasad wysokości opłat za emisję dwutlenku węgla. A to powoduje, że inwestor nie może przewidzieć, w jakim czasie zwrócą mu się poniesione nakłady na elektrownię i jaka będzie opłacalność projektu. Przez to producenci energii mają przechodzić na alternatywne paliwo, np. gaz.

Wójt gminy Miedźna Bogdan Taranowski podkreśla jednak, że żadne kluczowe decyzje dotyczące inwestycji w Woli nie zostały podjęte. - Od przedstawicieli spółki RWE Elektrownia Czeczott usłyszałem, że realizacja projektu została zawieszona, a ostateczne decyzje dotyczące jego przyszłości mają zapaść we wrześniu – informuje. W podobnym tonie wyrażają się przedstawiciele większościowego udziałowca spółki, która ma wybudować elektrownię, firmy RWE Polska.

(więcej czytaj w najnowszym numerze Gazety Pszczyńskiej, nr 15 z 10 sierpnia br.)

pako

T G+ F

Zobacz także

Przyszłość pszczyńskiego badmintona
Przyszłość pszczyńskiego badmintona
Transplantologia to przyszłość
Transplantologia to przyszłość
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18