Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie

Przenosiny III LO: protestują też rodzice i uczniowie

Pszczyna14.01.2019, 09:46

Głos w sprawie planowanych przenosin III LO z ZS nr 1 na os. Piastów do budynku przy ul. Batorego 24 zabrała również Rada Rodziców III LO oraz Szkoły Podstawowej nr 5. Poniżej treść listu do władz gminy Pszczyna i powiatu pszczyńskiego.

Jako rodzice dzieci uczęszczających do III Liceum Ogólnokształcącego oraz do Szkoły Podstawowej Nr 5 mieszczących się w budynku przy ulicy Kazimierza Wielkiego nr 5 pragniemy wyrazić swój kategoryczny sprzeciw wobec działań Pana Burmistrza i Pani Starosty, które mają polegać na przeniesieniu klas pierwszych z nowego naboru do liceum, do budynku przy ul. Batorego.

Nasza szkoła jest wyjątkowa - jest to zespół szkół obejmujący liceum i szkołę podstawową, prowadzony przez gminę, a nie starostwo. Niedawno nasze Liceum obchodziło swoje 20-lecie. Sam Pan Burmistrz uczestniczył w tych obchodach 12 października 2018 roku. Przypomnijmy, Pan Burmistrz mówił  wtedy: „jak ważna jest ta szkoła na mapie oświatowej, ale również na mapie społecznej” . Wtedy atmosfera była zupełnie inna. Pozwolimy sobie zacytować inny, mały fragment przemówienia Pana Burmistrza:

„W przeddzień Dnia Nauczyciela dziękuję wszystkim obecnym i byłym nauczycielom, którzy przyczynili się do tego, że jakość kształcenia jest tak wysoka. I najważniejsze - to liceum jest przyjazne zarówno mieszkańcom, nauczycielom i uczniom. To jest coś czego nigdy nie stracicie, bo pracujecie na to od lat.”

Teraz zostaliśmy postawieni prawie przed faktem dokonanym – Pan Burmistrz nagle już nie chce naszego liceum. Chce nas oddać starostwu.

W budynku przy Batorego jest dużo mniej sal lekcyjnych, a zaplecze sportowe może wystarczyłoby na szkołę podstawową, ale na pewno nie na liceum.

Budynek przy ul. Kazimierza Wielkiego jest stosunkowo nowy, przystosowany do potrzeb liceum. Posiada bardzo nowoczesny sprzęt i ogromne zaplecze sportowe. Dzięki niemu nasza szkoła plasowała się na najwyższych miejscach w rankingach sportowych, co zostanie zakłócone i zmniejszy ilość odnoszonych sukcesów.

Planują Państwo w tym roku utworzyć w nowym budynku przy ulicy Batorego 12 nowych oddziałów liceum. W jaki sposób te oddziały pomieszczą się w 9 salach i 5 pracowniach? Obecnie funkcjonujące oddziały klas drugich i trzecich liceum mają pozostać w budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego, aż do momentu zdania przez uczniów matury. W kolejnych latach kolejne roczniki będą zapełniać już tylko budynek przy ulicy Batorego. Licząc 4 roczniki w każdym roku, w roku 2022/2023 w budynku powinno zatem już uczyć się: 12+4+4+4-6=18 oddziałów. Nie sposób tego zrealizować w tym obiekcie.

Przeniesienie III LO na ulicę Batorego to przedsięwzięcie krótkoplanowe. Ograniczy bowiem znacznej części młodzieży kontynuowanie nauki w szkole średniej na terenie gminy. Problem pojawi się już w 2020 roku, kiedy część młodzieży będzie musiała szukać szkoły średniej w odległych miejscowościach przy braku komunikacji. Czy o  to chodzi? Nie należy niszczyć czegoś co funkcjonuje. Należy tę szkołę w dalszym ciągu rozwijać, dając jeszcze lepsze możliwości przyszłym     uczniom. Od dwudziestu lat ta szkoła ma szczęście do ludzi. W każdym momencie trafiamy na ludzi życzliwych, którzy chcą nam pomóc i twierdzą, że damy radę . Dzisiaj na tę pomoc liczymy.

Czy nie lepiej byłoby przekazać Starostwu na cele oświatowe budynek przy ul. Kazimierza Wielkiego, który posiada już odpowiednie zaplecze i nie wymaga dodatkowych nakładów, a budynek przy ul. Batorego przekształcić w żłobek lub szkołę podstawową?

Czujemy się oszukani. Dwa lata temu niektórzy z nas podjęli decyzję przeniesienia dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 18 na osiedle, omamieni obietnicami o możliwości kontynuowania nauki w szkole średniej. A co teraz? Znowu dzieci kończące szkołę podstawową mają cierpieć i przenosić się do kolejnego budynku. Te dzieci cały czas żyły z myślą, że wybiorą Liceum Ogólnokształcące Nr III i pozostaną w tym samym budynku.

Jeszcze we wrześniu 2018 roku, ówczesny Dyrektor Pan Damian Cieszewski pocieszał nas mówiąc, że po wygaszeniu gimnazjum ma tyle sal i tylu wykwalifikowanych nauczycieli, że nie straszny mu podwójny rocznik. Powtarzał, że jak zdecydujemy się wysłać dzieci do jego szkoły, to na pewno znajdzie się tutaj dla nich miejsce.

W szkole mamy bardzo wyjątkowe grono nauczycieli. Niezwykle empatyczne, komunikatywne, przedsiębiorcze, kreatywne, innowacyjne, z szerokimi horyzontami.

 To podzielenie III LO na dwa budynki oddzielone znaczną odległością zakłóci w znaczny sposób sprawne funkcjonowanie szkoły. Nauczyciele będą zmuszeni tracić czas i energię na przemieszczanie się pomiędzy dwoma dosyć oddalonymi od siebie budynkami. Będzie to problem dla Grona Pedagogicznego jak również dla uczniów. Obniży to wydajność ich pracy jak i efekty pracy uczniów. Brak nauczycieli na miejscu, może okazać się wielkim utrudnieniem dla przyszłych maturzystów.

Szkoła na Kazimierza Wielkiego zapewnia uczniom opiekę pedagoga, psychologa i doradcy zawodowego nie z doskoku, jak to ma miejsce w innych placówkach. Tutaj Ci specjaliści są na etacie. Wobec znikomej powierzchni lokalowej, pewnie takie etaty znikną, bo przecież specjaliści nie będą rozmawiać z uczniami na ciasnych korytarzach.

Każdy z nas kiedyś chodził do szkoły – doskonale wiemy jak ważne są przyjaźnie z tamtych lat. Dlaczego chcą Państwo naszym dzieciom uniemożliwić chodzenie do normalnej szkoły, w której są klasy pierwsze, ale też starsi, doświadczeni koledzy z wyższych klas, którzy zawsze służą dobrą radą. To właśnie przyjaźnie z okresu liceum bardzo często są u nas kontynuowane dalej i niejednokrotnie do końca życia spotykamy się z naszymi koleżankami i kolegami już dawno po skończeniu liceum.

Cała ta sytuacja  zagwarantowała uczniom III LO , uczniom Szkoły Podstawowej oraz ostatniemu rocznikowi Gimnazjum ogromny stres, co było widoczne na spotkaniu w naszej szkole z władzami Gminy i Powiatu. Odebrała im poczucie bezpieczeństwa zagwarantowane wcześniej, kiedy były już znane Gminie i Powiatowi tak często podkreślane w dniu spotkania dane statystyczne tzw. słupki.

Dobro dzieci jest najważniejsze. Zróbmy zatem wszystko, aby trud włożony przez osoby zaangażowane w budowę tej szkoły, odznaczone tytułem “Przyjaciela Szkoły” Pana Krystiana Szostaka, Pana Mariana Grygiera, Pana Burmistrza Dariusza Skrobol oraz zasłużonego Dyrektora Szkoły Pana Damiana Cieszewskiego nie poszedł na marne.

Jako rodzice mamy prawo współdecydowania w tak ważnej kwestii jaką jest edukacja.

Prosimy jeszcze raz poważnie zastanowić się nad tą decyzją i wziąć pod uwagę nasze argumenty. Apelujemy do Państwa, abyście nie niszczyli w naszym mieście tego, co dobrze działa i funkcjonuje. Pozwólcie naszym dzieciom nadal uczyć się w liceum przy ulicy Kazimierza Wielkiego 5.

Z wyrazami szacunku
Rada Rodziców III LO                         
Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 5

 

Reklama

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Kurator oświaty negatywnie o przenosinach III LO
Kurator oświaty negatywnie o przenosinach III LO
III LO w nowej siedzibie jednak od 2020 r.
III LO w nowej siedzibie jednak od 2020 r.
gorący temat
Uczniowie poznali wyniki rekrutacji do szkół
Uczniowie poznali wyniki rekrutacji do szkół
Trwa dodatkowy nabór wniosków Krajowego Funduszu Szkoleniowego
Trwa dodatkowy nabór wniosków Krajowego Funduszu Szkoleniowego
Budowa komisariatu w Woli dobiega końca
Budowa komisariatu w Woli dobiega końca
Trwa przebudowa stadionu Iskry
Trwa przebudowa stadionu Iskry
Wieża zabytkowego kościoła w Wiśle Małej została odrestaurowana
Wieża zabytkowego kościoła w Wiśle Małej została odrestaurowana
Zabrał 10 litrów oleju silnikowego i nie zapłacił
Zabrał 10 litrów oleju silnikowego i nie zapłacił
Kierował samochodem mając 2 promile
Kierował samochodem mając 2 promile
Pszczyński Bieg Powstańczy wystartuje za miesiąc!
Pszczyński Bieg Powstańczy wystartuje za miesiąc!
Tymczasowy zakaz ruchu na odcinku ul. Głównej w Goczałkowicach
Tymczasowy zakaz ruchu na odcinku ul. Głównej w Goczałkowicach

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20