Protest na ul. Żorskiej

11.08.2011, 10:58

Pszczyna

Dzisiaj od godz. 15.00 do 16.00 potrwa protest mieszkańców Pszczyny. Przez godzinę zablokowana będzie ul. Żorska, w miejscu w którym walczą o chodnik.Tego w planach na najbliższe lata ZDW nie ma. A pszczyniacy są zdecydowani, będą protestować (w rejonie Cmentarza Świętego Krzyża w Pszczynie), bo jak sami mówią, mają dość czekania i żądają wykonania. Właśnie takie słowa znajdą się na transparencie protestu mieszkańców osiedla Stara Wieś i Kępa w Pszczynie.

Pismo mieszkańców:
Wiele lat prowadzone są rozmowy i korespondencja z zarządcą drogi tj. z Urzędem Marszałkowskim w Katowicach (Wydział Komunikacji i transportu) oraz Zarządem Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Niezliczona ilość pism, spotkań, rozmów, próśb w sprawie wybudowania 800 m chodnika wzdłuż ulicy Żorskiej od skrzyżowania z ulicą Szymanowskiego do Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, mieszkańcy zebrali już opasły tom pism kierowanych do różnych instytucji w sprawie budowy chodnika. Efekt ciągle ten sam czyli chodnika brak i nie wiadomo, kiedy powstanie.

Biurokratyczna machina w zderzeniu ze zwykłymi obywatelami ciągle jest górą. Powstaje pytanie: czy istniejący samorząd jest dla obywateli? Wzdłuż przedmiotowego odcinka drogi wojewódzkiej natężenie ruchu (według danych ZDW w Katowicach) dochodzi do 13 tys. pojazdów na dobę, do tego pobocze jest wąskie z licznymi dziurami i kałużami.

Niebezpieczeństwo związane z poruszaniem się wzdłuż ulicy Żorskiej jest bardzo duże, szczególnie dla dzieci idących do szkoły. Nie możemy bezczynnie czekać na kolejne ofiary śmiertelne pieszych. Po wielu latach starań mieszkańców powstał niedawno techniczny projekt budowy chodnika wzdłuż przedmiotowego odcinka drogi wojewódzkiej. Okazuje się jednak, że budowa chodnika według tego projektu jest niemożliwa ze względu na brak przewidzianego w projekcie odpowiedniego odprowadzenia wody deszczowej dla chodnika. Powstają kolejne urzędnicze utrudnienia. Problem budowy chodnika wzdłuż ulicy Żorskiej urasta do monstrualnych rozmiarów. Według przesłanego pisma z dnia 22 czerwca 2011r. Urząd Marszałkowski Wydział Komunikacji i Transportu informuje Burmistrza Pszczyny, że w chwili obecnej (…) nie jest możliwe określenie terminu rozpoczęcia budowy przedmiotowego chodnika wzdłuż ulicy Żorskiej (…), wymagane są kolejne uzgodnienia.

Mamy już dość czekania i proszenia. Ile lat jeszcze ma upłynąć, zanim chodnik powstanie? Wystarczy już tłumaczeń, że brak pieniędzy albo dodatkowych uzgodnień, które ciągną się w nieskończoność. Dla nas najważniejsze jest życie naszych dzieci i mieszkańców.

W związku z planowanym protestem pragniemy przeprosić wszystkich użytkowników ul. Żorskiej za utrudnienia. Liczymy na zrozumienie z Waszej strony. Jest to akt desperacji, który, mamy nadzieję, przyniesie zamierzony skutek i wreszcie na ulicy Żorskiej zostanie wybudowany upragniony chodnik.

SPOŁECZNA INICJATYWA
NA RZECZ BUDOWY CHODNIKA
WZDŁUŻ ULICY ŻORSKIEJ W PSZCZYNIE”

agw

T G+ F

Zobacz także

Protest na Żorskiej
Protest na Żorskiej
Kolizja na Żorskiej
Kolizja na Żorskiej
Projekt „EKO-DEKO – biblioteczne zajęcia twórcze” został zakończony
Projekt „EKO-DEKO – biblioteczne zajęcia twórcze” został zakończony
Międzynarodowy Dzień Jogi w Pawłowicach
Międzynarodowy Dzień Jogi w Pawłowicach
"Perła 2019" - III edycji konkursu aktorsko-wokalno-teatralnego
"Perła 2019" - III edycji konkursu aktorsko-wokalno-teatralnego

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18