Projekt w Gilowicach ruszył w lipcu

Projekt badawczy w Gilowicach: ruszył kolejny etap prac

Gilowice04.11.2016, 09:20

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA rozpoczęło 3 listopada szczelinowanie hydrauliczne pokładu węgla 510 w Gilowicach, na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. PGNiG realizuje ten projekt wspólnie z Państwowym Instytutem Geologicznym - Państwowym Instytutem Badawczym (PIG-PIB).

Więcej o projekcie pisaliśmy TUTAJ.

Wyniki projektu posłużą do oceny opłacalności produkcji metanu z węgla otworami wierconymi z powierzchni, a nie jak do tej pory w krajowym kopalniach - metodami podziemnymi. Drugim równie ważnym celem przedsięwzięcia jest ocena poprawy tempa robót górniczych na skutek odmetanowania pokładów węgla otworami powierzchniowymi przed rozpoczęciem eksploatacji podziemnej.

- Przywiązujemy duże znaczenie do wyników prac w Gilowicach. Zagrożenie metanowe w krajowych kopalniach rośnie, przez co tzw. postęp ścianowy (tj. wielkość wydobycia) jest bardzo niski - podkreśla Piotr Woźniak, prezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA.

- Przedeksploatacyjne odmetanowanie powinno znacznie poprawić tempo robót podziemnych. Ponadto powinno istotnie wzrosnąć bezpieczeństwo prac, co w konsekwencji pozwoli obniżyć koszty. PGNiG ma doświadczenie w stosowaniu techniki szczelinowania hydraulicznego w skalach łupkowych i zamierzamy zastosować je w pokładach węgla. Uzyskany z węgla metan jest pełnowartościowym surowcem. Będziemy wykorzystywać go tak samo jak gaz ziemny z naszych odwiertów na Podkarpaciu i na Niżu Polskim. Trzecim celem przedsięwzięcia jest ograniczenie emisji metanu z kopalń węgla - wyjaśnia prezes Woźniak.

Kolejnym etapem prac będą testy produkcyjne dopływu metanu z otworów wiertniczych Gilowice-1 i Gilowice-2H. Jeśli przyniosą pozytywny wynik, możliwe będzie rozpoczęcie eksploatacji metanu na skalę przemysłową. Ostateczne wyniki prac badawczych PGNiG i PIG-PIB w Gilowicach poznamy w pierwszej połowie 2017 roku.

PIG-PIB szacuje, że w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym znajduje się 170 mld m3 metanu w pokładach węgla. Na świecie pozyskiwanie metanu z pokładów węgla to obecnie jeden z podstawowych sposobów eksploatacji alternatywnych źródeł energii. Stosuje się go m.in. w USA (blisko 50 mld m3 rocznie), Australii, Kanadzie, Chinach i Indiach.

Projekt pozyskania metanu z pokładów węgla w Gilowicach został wyróżniony w tegorocznym konkursie Dziennika Gazety Prawnej "Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości". Zajął trzecie miejsce w kategorii "polska technologia".
PGNiG

 

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

W Gilowicach powstanie minielektrownia
W Gilowicach powstanie minielektrownia
Metan z Gilowic na skalę przemysłową? Wyniki są obiecujące
Metan z Gilowic na skalę przemysłową? Wyniki są obiecujące
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19