Jakie pomysły mają kandydaci na burmistrza na rozwój naszej gminy?

Basen, remonty dróg, budowa boisk i stadionów, prawoskręt na Bielskiej...

PSZCZYNA29.10.2014, 09:55

Większość kandydatów na burmistrza przedstawiło już swoje pomysły na rozwój gminy. Jakie obiecują inwestycje i jakie są ich pomysły na rozwiązanie najbardziej palących problemów gminy?

Do wyborów samorządowych tylko trochę ponad trzy tygodnie. Kandydaci na burmistrza ujawniają wreszcie swoje programy wyborcze. Co obiecują swoim wyborcom?

Paweł SadzaJako pierwszy swój program wyborczy zaprezentował Paweł Sadza (KWW Pawła Sadzy)

Program wyborczy KWW Pawła Sadzy opiera się na pięciu filarach - bezpieczeństwie, komunikacji, inwestycjach, edukacji i kulturze. - Prezentujemy nasz program wyborczy z nadzieją na Państwa zaufanie. Jako pierwsi w Pszczynie pokazujemy nasze założenia. To konkrety dla Pszczyny i konkrety dla sołectw. To pomysły naszego zespołu, jak i mieszkańców z którymi mieliśmy możliwość się spotkać - mówi kandydat na burmistrza Paweł Sadza.

BEZPIECZEŃSTWO

 - To jedna z najważniejszych potrzeb nas wszystkich. Nasz program wyborczy zakłada nie tylko poprawę bezpieczeństwa poprzez remonty dróg i chodników w Pszczynie oraz sołectwach. Chcemy także zwiększyć bezpieczeństwo finansowe gminy. To bardzo istotny element, jeżeli Pszczyna chce się dalej rozwijać - mówi Paweł Sadza.

- przygotowanie wieloletniego planu remontów dróg w gminie Pszczyna i jego konsekwentna realizacja
- modernizacja i budowa chodników przy drogach gminnych
- współpraca z władzami powiatowymi i wojewódzkimi w celu budowy chodników przy drogach powiatowych i wojewódzkich
- rozbudowa systemu monitoringu o obiekty szkolne
- likwidowanie barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych i matek z dziećmi
- budowa cmentarza komunalnego w lokalizacji skonsultowanej przez mieszkańców
- dbałość o bezpieczeństwo finansowe gminy oraz skuteczne wykorzystanie środków unijnych na inwestycje w gminie Pszczyna

KOMUNIKACJA

- Pszczyna to osiedla w mieście, ale również oddalone od siebie i centrum sołectwa. Bolączką jest ciągle brak sprawnej komunikacji gminnej. W powiecie udało się to zrobić. Poprawa siatki połączeń, ujednolicenie oznakowania busów i autobusów oraz przekazanie w ręce mieszkańców zbiorczych rozkładów jazdy sprawiło, że między gminami powiatu pszczyńskiego da się sprawnie poruszać. Tego samego wymaga miasto Pszczyna, na to czekają gminne sołectwa - mówi Paweł Sadza.
 
- sprawna komunikacja miejska, połączenie sołectw i osiedli z miastem przez 7 dni w tygodniu
- budowa prawoskrętu łączącego ul. Bielską z Drogą Krajową nr 1
- Bike&Ride - system wypożyczalni rowerów na obrzeżach i w centrum miasta
- budowa nowych i modernizacja istniejących ścieżek rowerowych

Paweł Sadza zapreznetował swój zespół podczas konwencji wyborczej
INWESTYCJE

- To obszar niezwykle ważny z punktu widzenia samorządu. Mieszkańcy pytani o wskazanie największych problemów w Pszczynie wskazują często na potrzebę remontu dróg. W ciągu ostatnich czterech lat udało nam się wyremontować 27 km dróg powiatowych. Na skalę naszych możliwości to ogromny sukces, również dzięki unijnemu wsparciu. Pamiętajmy, że lata 2014-2020 to ostatnia szansa na pozyskanie środków z funduszy europejskich. Musimy umieć go wykorzystać, nie tylko na drogach gminy Pszczyna - mówi Paweł Sadza.

- rewitalizacja parku, etapowy remont parkowych alejek
- kompleksowy remont Rynku zgodnie z projektem wybranym przez mieszkańców
- budowa kanalizacji w sołectwach zgodnie z opracowanym planem
- budowa basenu miejskiego oparta na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego
- modernizacja Stadionu Miejskiego i bazy sportowej w sołectwach oraz osiedlach
- remont i zagospodarowanie budynku Oficyny Zamkowej
- budowa miejskich toalet w centrum Pszczyny

EDUKACJA

- Jedno z ważniejszych zadań dla każdego samorządowca. Im więcej nakładów na wychowanie i edukację dzieci i młodzieży poniesiemy teraz, tym lepiej będzie się nam żyło za 10, 15 czy 20 lat. Skala potrzeb pszczyńskich placówek oświatowych jest ogromna i z pewnością nie uda się wszystkich ich zaspokoić w ciągu czterech lat. Najważniejszy jest jednak plan działania, a my jako zespół taki plan opracujemy - mówi Paweł Sadza.
 
- zwiększenie liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach
- stworzenie ogólnodostępnej szkolnej bazy sportowej w każdej szkole w gminie Pszczyna
- dokończenie termomodernizacji budynków szkół w gminie Pszczyna
- tworzenie programów aktywizujących osoby bezrobotne
- stworzenie i wsparcie spółdzielni socjalnych

 KULTURA

- Kultura jest niezbędnym elementem naszego życia. Każdy z mieszkańców musi mieć możliwość odreagowania trudów dnia codziennego. Musimy mieć czas na wytchnienie, dlatego chcemy wspierać kulturę, którą Pszczyna jest bogata. To jedno z głównych założeń naszego programu - mówi Paweł Sadza.
 
- rozbudowa "Serc wsi" w sołectwach
- utworzenie kina studyjnego w Pszczynie
- remont Pszczyńskiego Centrum Kultury
- stworzenie i wsparcie Centrum Organizacji Pozarządowych 
a ponadto:
-  ulepszenie systemu finansowania klubów sportowych i stowarzyszeń działających na rzecz kultury
- poprawa jakości obsługi klienta w Urzędzie Miejskim.

 

Dariusz Skrobol

 We wtorek, 29 października swój program zaprezentował burmistrz Dariusz Skrobol (KWW Pszczyńskie Porozumienie Samorządowe). Zaprosił przedstawicieli pszczyńskich mediów do "Skrobolobusa" na przejażdżkę linią nr 2 z Pszczyny przez Łąkę, Wisłę Małą, Wisłę Wielką do Studzionki.

Preznetacja programu wyborczego połaczona była bowiem z prezentacją linii komunikacyjnych, które w przyszłym roku w ramach komunikacji miejskiej mają zostać uruchomione. Razem z burmistrzem i dziennikarzami "Skrobolobusem" podróżowali także kandydaci Pszczyńskiego Porozumienia Samorządowego na radnych miejskich i powiatowych.

- W trakcie kadencji 2010-2014 zrealizowałem prawie w 90. procentach założony na lata 2010-2014 program. Oddłużenie gminy o 13 mln oraz maksymalizacja środków na budowę dróg i chodników (32 mln zł) - to priorytety, które przyświecały mojej pracy. Na najbliższe cztery lata przedstawiam bardzo konkretny program oparty na realnych dochodach i możliwościach budżetowych gminy – informuje Dariusz Skrobol.

 Infrastruktura drogowa i chodniki

Kontynuacja remontów dróg w mieście oraz sołectwach:

Pszczyna: w pierwszej kolejności dokończenie budowy ul. Braci Jędrysików, remont ulic: Słonecznej, Narcyzów, Ułanów Pszczyńskich, Sejmu Śląskiego, Chochółki, Dobrawy (wraz z miejscami postojowymi), Zamenhofa, Zbożowej, Leśnej, remont płyty rynku oraz regulacja ruchu na starówce.

Sołectwa, w pierwszej kolejności: Studzionka - ul. Boya Żeleńskiego i ul. Robotnicza, Ćwiklice i Rudołtowice - dokończenie budowy chodnika przy ul. Zawadzkiego, Wisła Wielka – ul. Leśna, Czarków – ul. Leśna, Łąka - ul. Jaworowa, Studzienice – ul. Lisia, Wisła Mała - ul. Borsuków, Brzeźce – ul. Kamienna, Jankowice – ul. Wielodroga, Poręba - ul. Dworska, Piasek - ul. Mickiewicza.

Bieżące utrzymanie rowów oraz opracowanie programu przeciwdziałania problemowi zalewania posesji.

Transport lokalny

W oparciu o opracowany w 2014 r plan transportu lokalnego uruchomienie linii busowo-autobusowych, na siedmiu trasach po 12 kursów dziennie, komunikujących sołectwa i miasto oraz umowa z PKP i Starostwem Powiatowym na stworzenie wspólnego centrum przesiadkowego.

Tereny Inwestycyjne

Uruchomienie terenów inwestycyjnych (strefy ekonomicznej o powierzchni 55 ha) w zbiegu ulic Żorskiej i Wodzisławskiej.

Kanalizacja sanitarna i deszczowa

Kontynuacja wymiany w całej gminie przez PIK sieci wodociągowej oraz sieci ogólnospławnej istniejącej kanalizacji. Tworzymy dokumentację kanalizacji sanitarnej dla Piasku i kolejnych wsi. Pozyskanie środków z funduszy europejskich na kanalizację kolejnych sołectw.Dariusz Skrobol przedstawił swój program wyborczy.

Polityka społeczna i zniżki dla rodzin wielodzietnych

Utworzenie w okresie zimowym ogrzewalni dla osób bezdomnych. Wsparcie rodzin najuboższych i wielodzietnych poprzez opiekę OPS oraz Gminną Kartę Dużej Rodziny, zniżki dla rodzin wielodzietnych oraz matek samotnie wychowujących dzieci.

Plany zagospodarowania przestrzennego i ład przestrzenny

Kontynuacja prac nad planami zagospodarowania przestrzennego: Łąka, Studzionka, Jankowice, Studzienice, Czarków oraz wyłożenie planów Pszczyny. Rozbudowa cmentarza komunalnego przy ul. Żorskiej, budowa nowego cmentarza przy ul. Łowieckiej i powiększenie terenu cmentarza św. Jadwigi.

Budowa mieszkań i remonty mieszkań

Dokończenie budowy 40 mieszkań komunalnych przy ul. Dobrawy, rozpoczęcie inwestycji budowy ok. 200 mieszkań na wynajem dla mieszkańców gminy przez PTBS (wg przygotowanej koncepcji). Dalsze remonty i modernizacja istniejących zasobów mieszkaniowych przez AZK.

Sport i rekreacja

Przygotowałem dwie duże koncepcje do realizacji w kolejnych latach: Park sportowo-rekreacyjny „Piastów” (budowa boisk, placów zabaw, terenów rekreacyjnych w ujęciu wieloletnim ) oraz budowę kompleksu sportowego wraz z basenem lub przebudowa stadionu miejskiego i budowa tartanowej bieżni. Zamierzam poddać te projekty Państwa konsultacjom w pierwszym kwartale 2015 roku. Dalsze zwiększanie środków przeznaczonych na szkolenie młodzieży

w klubach sportowych, wdrożenie systemu koordynacji szkoleń - głównie w piłce nożnej, lekkiej atletyce. Kontynuacja modernizacji obiektów sportowych w sołectwach. Budowa boiska treningowego ze sztuczną nawierzchnią w Łące.

Dalsza budowa placów zabaw

Budowa 20 nowych placów zabaw oraz skatepark na Os. Piastów (w kadencji 2010-2014 postawiliśmy 21 nowych placów).

Kultura

Pozyskanie środków z funduszy europejskich na remont Pszczyńskiego Centrum Kultury oraz na nową siedzibę dla biblioteki miejsko-powiatowej.

Edukacja

Dokończenie rozbudowy szkoły w Jankowicach (2016 r.), dokończenie rozbudowy przedszkola w Ćwiklicach (2015 r.), wsparcie finansowe dla żłobków niepublicznych, prowadzonych również przez spółdzielnie socjalne, rozbudowa szkoły w Piasku, rozbudowa przedszkola na osiedlu Powstańców Śląskich, adaptacja pomieszczeń dla przedszkola nr 4 przy ul. Narcyzów, dokończenie termomodernizacji Gimnazjum nr 4, pozyskanie środków zewnętrznych na termomodernizację placówek oświatowych.

 Łukasz NiedzwiedzkiŁukasz Niedzwiedzki, kandydat KW  SLD Lewica Razem opiera swój program na czterech głównych działach:

KOMUNIKACJA

- wprowadzenie prawdziwej komunikacji publicznej – najlepszy sposób na odkorkowanie miasta
- stworzenie międzygminnego związku transportowego koordynującego trasy lokalne i powiatowe
- prawdziwe przystanki

EDUKACJA

- mniej liczne klasy
- dostosowanie szkół do rynku pracy edukacja techniczno-zawodowa)
- stworzenie centrum nauki i nowych technologii

PRACA

- nowe miejsca pracy dzięki inwestycjom
- zatrudnianie bezrobotnych z terenu gminy jako kryterium w przetargach publicznych
- wsparcie związków zawodowych jako partnera społecznego

ROZWÓJ

- wieloletnia strategia rozwoju miasta
- zwolnienie z podatku od nieruchomości nowych inwestycji rozwojowych
- program wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw
- stworzenie miejskiego inkubatora przedsiębiorczości

Przemysław Wieczorek

Przemysław Wieczorek (KWW Mieszkańcy Powiatu Pszczyńskiego) podkreśla, że decyzja o kandydowaniu na burmistrza to nie żaden wygłup. - Podjąłem tę decyzję, ponieważ moja wizja funkcji burmistrza odbiega od prezentowanej przez osoby wcześniej piastujące ten urząd -  informuje. 

Co jest dla mnie ważne:

- komunikacja gminna – to chyba najbardziej palący problem ponieważ taka komunikacja prawie nie istnieje. Mieszkańcy Sołectw mają problem z dojazdem do miejsc pracy, urzędów a uczniowie do szkół. W związku z brakiem takiego transportu Pszczyna jest zapchana zaparkowanymi samochodami. Komunikacja gminna powinna funkcjonować bez względu na rentowność.

- „starówka” i budowa parkingów - jestem zwolennikiem całkowitego zamknięcia „starówki” dla ruchu samochodowego. W tygodniu zapchana jest zaparkowanymi samochodami w związki z czym matka z dzieckiem w wózku nie ma możliwości przejścia chodnikiem gdyż brakuje dla niej miejsca. A przez weekend, przy dobrej pogodzie, turyści parkują gdzie popadnie, nie wspominając o Rynku, i również występują spore ograniczenia dla pieszych. Przy ładnej pogodzie przejechanie ulicą Żorską, odcinka o długości 300m, zajmuje nawet do 30 min. głównie ze względu na zaparkowane gdzie popadnie samochody turystów. Wprowadzenie komunikacji gminnej oraz budowa bezpłatnych parkingów dla mieszkańców rozwiążą ten problem.

- rynek i park - płyta rynku jest bardzo zniszczona, co widzą mieszkańcy i słusznie domagają się jej remontu. Na zły stan płyty ma wpływ przede wszystkim funkcjonujące co zimę lodowisko. Chciałbym, aby po remoncie płyty, lodowisko przeniesione zostało w inne miejsce. Nasuwają się mi dwie lokalizacje: można zaadoptować nieużywane tereny na dawnym Placu Gier i Zabaw przy ul. Bramkowej lub teren po byłych kortach tenisowych przy ul. Bednorza. Remontu również wymagają alejki parkowe i to w trybie dość nagłym. Park jest wizytówką Pszczyny.

- problem niedoświetlonych osiedli oraz sołectw i powolny proces budowy chodników – jeżdżąc, w szczególności w okresie przedwyborczym, po sołectwach i osiedlach ( w celu spotkań potencjalnymi kandydatami  ) bardzo doświadczyłem jak słabo oświetlona jest Gmina nocą. Przyznam, że z powodu ciemności na drogach zaliczyłem kilka tzw. „rantów”. Dzięki temu przekonałem się też jak bardzo uczynni są mieszkańcy gminy. Przy okazji jeszcze raz im dziękuję. Moim głównym celem długofalowym jest modernizacja oświetlenia na latarnie ledowe, które są efektywniejsze od tradycyjnych.

- brak miejsc w przedszkolach – problem, który istniał już 4 lata temu, istnieje i dziś. Jeśli nie ma możliwości otwarcia nowych przedszkoli to należy wesprzeć inicjatywy osób prywatnych, które chcą tego typu działalność prowadzić. I to jak najszybciej.

- zmiana statusu administracyjnego Studzionki, ewentualny podział Gminy – mieszkańcy Studzionki w dość jednoznacznie wypowiedzieli się o zmianie statusu administracyjnego, wolą Pawłowice od Pszczyny. Jeśli taka jest ich wola trzeba ją uszanować. Ewentualną alternatywą może być, czego zresztą jestem zwolennikiem, podział gminy wiejsko-miejskiej jaką jest Pszczyna, odrębnie na Miasto Pszczyna ze swoimi władzami oraz na Gminę Pszczyna – w skład której wejdą sołectwa – również z własną Radą i Wójtem. Na pewno pozwoli to na większą przejrzystość finansów oraz bardziej celowe przeznaczanie wpływów z podatków. Mieszkańcy sołectw będą finansowali inwestycje w gminie a mieszkańcy miasta miejskie.

- obiekty sportowe, kontynuacja prac nad planami zagospodarowania przestrzennego – jak pokazuje życie pomimo powstania dwóch boisk ze sztuczną nawierzchnią wciąż jest rosnące zapotrzebowanie na ich użytkowanie zarówno przez kluby sportowe jak i młodzież indywidualnie, co tak naprawdę cieszy. Dlatego też w dalszym ciągu należy rozbudowywać bazę sportową w Gminie. Jak pokazują wydarzenia ostatnich dni tj. porozumienie pomiędzy Mieszkańcami a Zakładem z Osiedla Polne Domy istnieje potrzeba zintensyfikowania prac nad planami zagospodarowania przestrzennego w szczególności na Osiedlu Polne Domy. Polegając na obietnicy Właściciela Zakładu uchwalenie tegoż planu pozwoli rozwiązać niezwykle uciążliwy dla mieszkańców problem.

 

Henryk KondzielnikHenryk Kondzielnik (KWW Jedność Mieszkańców) poinformował, że nie przedstawi programu wyborczego.

- Budżet gminy na rok 2015 jest już przygotowany do podjęcia uchwały przez Radę Miejską, więc w tym niewiele da się już zmienić. Ale kadencja to nie rok, nie dwa a cztery lata. Dlatego skupmy się na stworzeniu prawdziwego samorządu w latach 2016-2019. Napiszmy wspólnie plan działania i rozwoju naszego miasta. Ja nie przedstawię Państwu swojego programu wyborczego tak jak moi kontrkandydaci – ja go nie mam, bo nie jestem politykiem, a jednym z was dlatego wiem czego potrzebujemy, my mieszkańcy Gminy Pszczyna. Mój program wyborczy jest w waszych głowach i sercach, a ja czekam na to, żebyście się nim ze mną podzielili. Nie chcę wam niczego narzucać i oczekiwać od was że to zaakceptujecie. Ja chcę słuchać. Bądźmy na siebie otwarci, stwórzmy swoje miasto i gminę razem. Spotykajmy się, rozmawiajmy, negocjujmy – twórzmy. Ale do takiego działania mają prawo tylko ci z nas, którzy odważą się zrobić pierwszy krok – pójdą na wybory. Ci którzy tego nie zrobią – racji mieć nie będą i sami odbiorą sobie prawo do decydowania o tym, jak będzie wyglądała nasza Mała Pszczyńska Ojczyzna - informuje w swoich materiałach wyborczych Henryk Kondzielnik.   

Czesław Moń (KW Prawo i Sprawiedliwość) poinformował, że przedstawi swój program końcem obecnego tygodnia.

ram

T G+ F

Zobacz także

Wybory samorządowe już w niedzielę
Wybory samorządowe już w niedzielę
gorący temat
A jednak! Jest sześciu kandydatów na burmistrza!
A jednak! Jest sześciu kandydatów na burmistrza!
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę
Burmistrz spotkał się z ministrem klimatu
Burmistrz spotkał się z ministrem klimatu
Budżet przyjęty. Ponad 10 mln zł na goczałkowickie inwestycje
Budżet przyjęty. Ponad 10 mln zł na goczałkowickie inwestycje
Nowa sygnalizacja świetlna w Pawłowicach
Nowa sygnalizacja świetlna w Pawłowicach
3 mln zł dotacji na termomodernizację Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pszczynie
3 mln zł dotacji na termomodernizację Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pszczynie
Powstał chodnik do Szkoły Podstawowej nr 13 w Wiśle Małej
Powstał chodnik do Szkoły Podstawowej nr 13 w Wiśle Małej
Zupa Wigilijna trafi do pszczyńskich jadłodzielni
Zupa Wigilijna trafi do pszczyńskich jadłodzielni
Otwarcie lodowiska w najbliższy piątek!
Otwarcie lodowiska w najbliższy piątek!
Koncert Hard Rockets Live w internecie
Koncert Hard Rockets Live w internecie
Burmistrz spotkał się z laureatami konkursu "Piękna Wieś Województwa Śląskiego"
Burmistrz spotkał się z laureatami konkursu "Piękna Wieś Województwa Śląskiego"
Parking w Łące oddany do użytku
Parking w Łące oddany do użytku
Nowe połączenie drogowe już gotowe
Nowe połączenie drogowe już gotowe
Weekend Cudów w powiecie pszczyńskim
Weekend Cudów w powiecie pszczyńskim
Samorządowcy omawiali wspólne kierunki transformacji
Samorządowcy omawiali wspólne kierunki transformacji
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Bilet zimowy do Skansenu
Bilet zimowy do Skansenu
Sytuacja epidemiologiczna: 5 - 11 grudnia
Sytuacja epidemiologiczna: 5 - 11 grudnia

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18