Premier na Barbórce w Suszcu: węgiel jest polskim skarbem

04.12.2013, 14:00

Suszec

Premier Donald Tusk oraz wicepremier Elżbieta Bieńkowska wzięli dziś udział w centralnych uroczystościach barbórkowych Jastrzębskiej Spółki Węglowej, które odbyły się w KWK Krupiński w Suszcu.


O tym, że prezes Rady Ministrów przyjedzie do Suszca oficjalnie poinformowano dopiero dziś rano. Donald Tusk razem z Elżbietą Bieńkowską wzięli udział w mszy św. w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Suszcu. Po niej, o godz. 11 rozpoczęła się uroczystość na terenie kopalni, po której zaplanowano obiad z górnikami w sali GOK-u.
W przemówieniu, oprócz życzeń i podziwu dla pracujących pod ziemią, Donald Tusk odniósł się także do sytuacji górnictwa w kraju. - Wasza praca, Wasz wysiłek jest godzien najwyższego szacunku nie tylko dlatego, że narażacie swoje życie i zdrowie, nie tylko dlatego, że to najcięższa robota, jaką można sobie wyobrazić i nie tylko dlatego, że pielęgnujecie piękne tradycje swojego zawodu. Wasz wysiłek, Wasza praca są godne najwyższego szacunku przede wszystkim dlatego, że jesteście dzisiaj Polsce bardzo potrzebni. Dawno nie było tak oczywistych dowodów na to, że polscy górnicy są dzisiaj tą zawodową klasą, być może najpotrzebniejszą z punktu widzenia interesów całego narodu – mówił premier Tusk.

- Patrząc z niepokojem na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą widzimy, jak bardzo istotny wpływ na losy nawet wielkich narodów ma ich status energetyczny. W dzisiejszym świecie, a szczególnie w naszym regionie ktoś, kto nie dysponuje takim skarbem, jakim jest na przykład dla nas polski węgiel, ten naraża się na zależność energetyczną i w pewnym momencie może móc przestać prowadzić własną, niezależną politykę. Węgiel jest naprawdę naszym polskim skarbem. To wyraża istotę problemu polskiej polityki gospodarczej – bez polskiego węgla, bez coraz bardziej skutecznych metod jego wydobycia Polska nie byłaby tak pewna swojej niepodległości i niezależności, jak dzisiaj jest – mówił w przemówieniu premier Donald Tusk.

- Można powiedzieć, że jeszcze Polska nie zginęła, póki Wy jesteście i póki jest polski węgiel – zwrócił się do górników.

Wizyta premiera nastąpiła dokładnie w 30. rocznicę oficjalnego uruchomienia kopalni. W trakcie uroczystości wręczono także odznaczenia i wyróżnienia górnikom oraz władzom kopalni i JSW.

pako

T G+ F

Zobacz także

gorący temat
Premier Mateusz Morawiecki pojawi się dziś w Porębie
Premier Mateusz Morawiecki pojawi się dziś w Porębie
Na Gwarkach skaczą przez skórę, a piwo piją z… solą
Na Gwarkach skaczą przez skórę, a piwo piją z… solą
Trwa rozbudowa zaplecza sportowego w Łące
Trwa rozbudowa zaplecza sportowego w Łące
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem
Spotkanie autorskie z Filipem Springerem
Wraca akcja „Aktywnie na Starym Dworcu”
Wraca akcja „Aktywnie na Starym Dworcu”

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18