Pracują nad człowiekiem

04.11.2010, 13:16

Pszczyna

Cel od początku mają jeden. Praca nad człowiekiem, który powinien jak najszybciej wrócić do społeczeństwa i dobrze spełniać role społeczne.


Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Pszczynie – Łące obchodzi jubileusz 40-lecia. Uroczyste spotkanie z tej okazji odbyło się 28 października. - Działalność naszej placówki to permanentna współpraca ze środowiskiem, z ludźmi, od których wychowankowie mogą czerpać wiedzę jak przeżyć godnie życie i być za nie w pełni odpowiedzialni. Nauczyciele i wychowawcy wprowadzają tych młodych ludzi w nową rzeczywistość, która daje nadzieję na normalne i godne życie – mówił dyrektor ZPiSdN, Andrzej Kegel.

Brak miejsc na Śląsku dla nieletnich, wobec których sądy orzekały umieszczenie w zakładzie poprawczym, spowodował podjęcie decyzji o budowie nowego zakładu. Wybór padł na Pszczynę. Prace budowlane rozpoczęto w 1967 r., a uruchomienie zakładu miało miejsce 1 września 1970 r. Głównym inwestorem był Sąd Wojewódzki w Katowicach, a wykonawcą Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego w Pszczynie. Pierwszym dyrektorem zakładu został Karol Turko, prawnik, który mimo odbytej wcześniej aplikacji sądowej, zakończonej egzaminem sędziowskim, zdecydował się pozostać z trudną młodzieżą. Przystań w zakładzie znalazło 180 młodych ludzi, z czego 60 miejsc przeznaczonych zostało dla schroniska, a 120 dla zakładu poprawczego. Od momentu uruchomienia zakład w Pszczynie, wraz z filiami, stał się największą placówką resocjalizacyjną w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Katowicach. Pod koniec lat 70. nastąpił stopniowy spadek liczby nieletnich kierowanych do tutejszego zakładu i schroniska. Pojemność placówki została obniżona początkowo do 150, a później do 125 wychowanków. Od kilku lat obowiązująca pojemność zakładu wynosi 80 wychowanków, z czego 30 miejsc przypada na schronisko, a 50 na zakład poprawczy.

- Nasi wychowankowie mają znakomite warunki do rozwoju zawodowego - podkreśla Andrzej Kegel. - Zdobywają kwalifikacje kończąc szkołę zawodową, a dodatkowo pozyskują je również w ramach szkoleń kursowych. Dzięki temu perspektywa zdobycia pracy staje się dla nich bardziej realna – dodaje. Młodzież zachęcana jest też do uprawiania sportu i turystyki. Kolejni wychowankowie zasilają szeregi Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego „Zryw”, uczestniczą w obozach i rajdach górskich, spływach.
(więcej czytaj w najnowszym wydaniu Gazety Pszczyńskiej, nr 21, 4 listopada 2010 r.)

jack

T G+ F

Zobacz także

W Ratuszu pracują nad strategią promocji
W Ratuszu pracują nad strategią promocji
Jestem człowiekiem niezależnym
Jestem człowiekiem niezależnym
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18