Pracowici, przedsiębiorczy i solidarni

Powiat23.09.2016, 23:20

Poznaliśmy tegorocznych laureatów Złotych Laurów Przewodniczącej Rady i Starosty Pszczyńskiego dla Najlepszych Przedsiębiorców Powiatu Pszczyńskiego.

Uroczystość odbyła się w piątek, 23 września w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego.  To już po raz ósmy przyznano nagrody dla przedsiębiorców z terenu powiatu pszczyńskiego. Kapituła nagrody ma wciąż z czego wybierać.

- To laury przedsiębiorczości ziemi pszczyńskiej. A czym jest ziemia pszczyńska? To aż 11,5 tys. podmiotów gospodarczych – podkreślał starosta pszczyński, Paweł Sadza.

- Staramy się szukać osób, które są pracowite, przedsiębiorcze i solidarne. Tacy są dotychczasowi laureaci tej nagrody – dodała Barbara Bandoła, przewodnicząca Rady Powiatu Pszczyńskiego.

Przyznano cztery nagrody. W kategorii Usługi Złoty Laur odebrał Sławomir Mazur, właściciel firmy budowlanej „Mazur” z Jankowic. W kategorii Produkcja nagrodę przyznano Jerzemu Białasowi, właścicielowi tartaku w Studzionce. W kategorii Handel Złoty Laur otrzymała firma Tamir Spółka jawna T. i M. Kuśnierz z Pszczyny. Przyznano też Laur Specjalny w kategorii rolnictwo. Otrzymał go Eugeniusz Pająk, wieloletni przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego, prowadzący gospodarstwo rolne w Pawłowicach.

- Trudno znaleźć samorządowca z krwi i kości, przedsiębiorcę i rolnika jednocześnie, który jak nikt inny potrafi promować przedsiębiorczość rolniczą nie tylko na ziemi pszczyńskiej - mówił Paweł Sadza.

Laureaci Złotych Laurów Przewodniczącej Rady i Starosty Pszczyńskiego dla Najlepszych Przedsiębiorców Powiatu Pszczyńskiego:
Kategoria Usługi - Firma Budowlana „Mazur” Sławomir Mazur z Jankowic. Firma powstała w 1997 r. Specjalizuje się w kompleksowej obsłudze inwestycji budowlanych. Zakres działania obejmuje m.in. generalne wykonawstwo, remonty i modernizacje obiektów przemysłowych, handlowych i usługowych oraz obiektów budownictwa ogólnego, budowę budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Posiada także bogate doświadczenie w zakresie usuwania szkód górniczych. Na przestrzeni lat firma została wyróżniona wieloma nagrodami, m.in. Czarnym Diamentem 2013 za wysoką jakość wyrobów i usług, tworzenie nowych miejsc pracy i zaangażowanie w działalność charytatywną oraz Business&LifeAwards 2014 w kategorii Branży Budownictwa. Zakład bazuje na doświadczonej kadrze inżyniersko-technicznej i wykwalifikowanej załodze.

Kategoria Produkcja - Tartak Jerzy Białas ze Studzionki. Tartak założony w 1990 r. przez Jerzego Białasa jest jednym z największych i najnowocześniejszych tartaków na Śląsku. Składa się z dwóch linii trakowych w pełni skomputeryzowanych, gdzie odpowiednio zaprogramowana wielopiła może ciąć okrąglak jednocześnie na deski i krawędziaki, a następnie odpowiednio sortować. Obok stoją suszarnie o łącznej pojemności na ok. 500 m3 drewna i stolarnia, które są ogrzewane własnymi odpadami i trocinami. Firma wytwarza również energię elektryczną ze źródeł odnawialnych (biomasy), z której wydobywa się gaz drzewny, co napędza generator o mocy 45 Kw. Roczny przerób firmy wynosi ok. 14 tys. kubików drzewa. Wiele wyrobów i półproduktów przeznaczonych jest na eksport, m.in. od lat do USA i Kanady firma wysyła specjalnie klejone elementy do produkcji nart, snowboardów i kiteboardów. Tartak nawiązała także współpracę z odbiorcami w Hiszpanii, Francji, Niemiec, Litwy, Włoch, Szwecji, Węgier czy Wielkiej Brytanii. Zakład zatrudnia 40 osób, a od niedawna w ramach współpracy z Instytutem Technologii Drewna z Warszawy oferuje staże dla studentów.

Kategoria Handel - Tamir Spółka jawna T. i M. Kuśnierz z Pszczyny. Firma rozpoczęła swoją działalność w 1986 r. od produkcji pustaków żużlobetonowych w Zabrzu. W kolejnych latach dzięki systematycznemu rozwojowi wybudowała m.in. zakład produkcyjny i hurtownię w Pszczynie. W 2002 roku została udziałowcem Grupy PSB, która jest największą w Polsce siecią hurtowni budowlanych, skupiającą 369 składów oraz współpracującą z ponad 450 producentami materiałów budowlanych. Firma posiada ugruntowaną pozycję na regionalnym rynku materiałów budowlanych. Obecnie TAMIR to dwa zakłady z trzema liniami produkcyjnymi, park maszynowy i transportowy z zapleczem warsztatowym oraz nowoczesna i kompleksowo zaopatrzona hurtownia materiałów budowlanych. Kilka lat temu firma przeniosła swoją główną siedzibę do Pszczyny. Jak podkreślają właściciele firmy, nie żałują tego kroku.

Podczas uroczystości od kilku lat wręczany jest medal „Za Zasługi dla Powiatu Pszczyńskiego”. W tym roku decyzją Rady Powiatu Pszczyńskiego przyznano go Zygmuntowi Orlikowi.

- Sięgaliśmy z jego inspiracji po źródła dotyczące historii regionalnej, a nie było ich wiele. Pan Zygmunt zaczął pisać o historii naszej ziemi już latach 60. Z jego inspiracji zaczęliśmy wprowadzać w szkołach naukę o regionie. Jak mało kto zna dogłębnie szczegóły dotyczące wydarzeń związanych z naszą ziemią pszczyńską. Ten dorobek nam zostawia – mówił o laureacie wicestarosta pszczyński, Krystian Szostak.

Zygmunt Orlik pochodzi z Kryr. Z wykształcenia jest historykiem. Był nauczycielem oraz dyrektorem szkół. W latach 1973-1975 był dyrektorem Gminnego Zespołu Szkół w Pawłowicach, a w latach 1982-1985 pełnił funkcję dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. Przez wiele lat w katowickim kuratorium oświaty wypełniał obowiązki wizytatora – metodyka z historii. Na tym stanowisku stał się prekursorem nauczania historii regionalnej w szkołach ziemi pszczyńskiej. W 1985 r. odszedł na emeryturę. W latach 1998-2002 był radnym Rady Powiatu Pszczyńskiego. Na szczególne podkreślenie zasługuje pisarstwo historyczne Zygmunta Orlika. Jest on autorem kilkunastu książek popularno-naukowych z zakresu dziejów regionalnych i wojskowości. Opracował 13 monografii historycznych miejscowości z terenu powiatu pszczyńskiego. W 2013 r. opublikował w ramach Biblioteczki Ziemi Pszczyńskiej książkę pt. „Pamiętny rok 1945 na ziemi pszczyńskiej'. W tym samym roku został laureatem nagrody „Genius Loci – Wierny Opiekun Ziemi Śląskiej”, ustawionej przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Księgarzy, przyznawanej pisarzom regionalnym. Jest autorem ponad pół tysiąca artykułów z zakresu dziejów Śląska, publikowanych na łamach śląskich czasopism.

 

Reklama

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Jubileuszowe Złote Laury już w rękach przedsiębiorców
Jubileuszowe Złote Laury już w rękach przedsiębiorców
Oto laureaci Złotych Laurów
Oto laureaci Złotych Laurów
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę

Komentarze:

matka 2016-09-26 godz. 11:34
między innymi taka jego rola...startuj człeku na starostę, sam zobaczysz
dobra fucha... 2016-09-24 godz. 08:58
panu Staroście najlepiej wychodzi funkcja reprezentacyjna,zastanawiając się,komu jeszcze wręczyć jaką nagrode i jakie złożyć gratulacje,nie ma już czasu na nic innego-a robota leży...
treść:
autor:

SQL: 20