Sporą grupę cudzoziemców pracujących w powiecie stanowią pracownicy Zakładów Mięsnych Henryk Kania, jednej z największych firm w powiecie (zatrudnionych jest tam w sumie ponad 1,5 tys. osób)

Praca czeka na cudzoziemca. Także w Pszczynie

Powiat01.03.2018, 11:30

Ilu cudzoziemców pracuje na terenie powiatu pszczyńskiego? Tylko w ub. roku wydano ponad 16 tys. oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

W Polsce legalnie pracuje już ok. 2 mln Ukraińców. To o 1/3 więcej niż w roku 2016, a szacuje się, że w tym roku liczba ta znów wzrośnie i wyniesie nawet 3 mln. Specjaliści podkreślają, że wynika to z niskiego bezrobocia w Polsce oraz zapotrzebowania na nowych pracowników, zwłaszcza średniego lub niższego szczebla. 

Zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu widać także w Pszczynie. Wielu z nich pracuje w lokalnych firmach, często firmy zamieszczają ogłoszenia o pracę właśnie w języku ukraińskim. Ten trend potwierdzają dane Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie.

Cudzoziemcy wypełniają lukę

Do połowy lutego PUP wpisał do ewidencji 1622 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Największą grupę stanowią obywatele Ukrainy. W całym ubiegłym roku w powiecie pszczyńskim wydano ponad 16 tys. tego typu oświadczeń. - W ostatnim czasie pojawiło się dużo takich oświadczeń, ale liczba zatrudnionych w powiecie cudzoziemców jest równie wysoka, jak w poprzednim roku – mówi Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie.

Oświadczenia dotyczą także zatrudnienia Gruzinów, obywateli Mołdawii, Białorusi oraz Rosji.

Sojka-Jany podkreśla, że cudzoziemcy nie zabierają pracy mieszkańcom powiatu, a wypełniają lukę. - Gdyby nie obywatele Ukrainy, brakowałoby nam pracowników. Obecna sytuacja na rynku umożliwia naszym mieszkańcom podjęcie pracy. Cudzoziemcy są wielką pomocą zwłaszcza w pszczyńskich zakładach przetwórczych, w których brakuje rąk do pracy i nie ma wystarczającego zainteresowania ofertami dla pracowników fizycznych - podkreśla.

Praca fizyczna i na produkcji

Jak informuje PUP, oświadczenia wpisywane do ewidencji najczęściej dotyczą zamiaru powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi w charakterze: robotnika wykonującego prace proste w przemyśle (działalność związana z pakowaniem), pomocniczego robotnika w przemyśle przetwórczym, pracownika w branży budowlanej, pracownika prac dorywczych - prace pomocnicze i porządkowe związane z produkcją wędlin i ich pakowaniem oraz etykietowaniem.

19 lutego w Starostwie Powiatowym odbyło się szkolenie zorganizowane przez Powiatowy Urząd Pracy poświęcone nowym zasadom zatrudniania cudzoziemców. Pisaliśmy o nim TUTAJ.

Pracownicy z zagranicy a opłata za śmieci

W związku z coraz większą liczbą cudzoziemców w ub. roku w Urzędzie Miejskim w Pszczynie zdecydowano, że trzeba sprawdzić, gdzie konkretnie emigranci zarobkowi przebywają. Przyczyna była dość prozaiczna. Chodziło o to, że pracownicy z zagranicy tymczasowo mieszkający w gminie często nie płacili opłaty za śmieci.

Spytaliśmy rzecznika ratusza, w jaki sposób została przeprowadzona zapowiadana weryfikacja i jak lokalizowano miejsca, w których przebywają emigranci zarobkowi? - Informacje o planowanych działaniach odpowiednich służb spowodowały, że do Urzędu Miejskiego zaczęli zgłaszać się przedsiębiorcy, którzy zatrudniają cudzoziemców – przyznaje Piotr Łapa.

Z rejestru prowadzonego przez Urząd Miejski wynika, że w gminie Pszczyna mieszka 141 obywateli innych państw (pobyt stały oraz tymczasowy). 20 z nich to obywatele krajów należących do Unii Europejskiej (w tym po cztery osoby z Czech i Niemiec). Zdecydowanie największą grupę cudzoziemców stanowią Ukraińcy (w gminie mieszka ich 99, w tym 64 w Pszczynie, 24 w Piasku i 6 w Łące). Przedstawiciele innych państw spoza UE to: Mołdawia (trzy osoby), Armenia, Białoruś, Chiny, Tunezja, Turcja i Wenezuela (po dwie osoby) oraz USA, Filipiny, Jordania, Kazachstan, Maroko, Rosja oraz Wietnam (po jednej osobie).

 

O zatrudnianiu cudzoziemców w powiecie piszemy także w aktualnym numerze "Gazety Pszczyńskiej" (nr 4/2018) - w sklepach za 1 zł!

 

 

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Trwa dodatkowy nabór wniosków Krajowego Funduszu Szkoleniowego
Trwa dodatkowy nabór wniosków Krajowego Funduszu Szkoleniowego
Adaptacja do zmian - wsparcie dla osób bezrobotnych
Adaptacja do zmian - wsparcie dla osób bezrobotnych
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony

Komentarze:

el_polaco 2018-03-02 godz. 21:37
Pracuję w jednej z firm w Pszczynie, która zatrudnia również Ukraińców. I powiem tylko (co nie powinno być zaskoczeniem), że tylko w tej jednej firmie pracuje więcej niż 99 obywateli Ukrainy :) A wcale nie chodzi o firmę z branży mięsnej, gdzie jak przypuszczam, pracuje ich jeszcze więcej...
ss 2018-03-01 godz. 21:40
A gdzie Jankowice ?? w sklepie Dino często można spotkać Ukraińców więc mieszkają gdzie w pobliżu.
mieszkaniec 2018-03-01 godz. 19:31
16000 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w powiecie w roku 2017. Do połowy lutego PUP wpisał do ewidencji 1622 takich oświadczeń. A rzecznik Urzędu Miejskiego opowiada o 141 cudzoziemcach mieszkających w Pszczynie. Kto tu kogo robi w ... lepiej nie pisać, bo wyjdziw wulgarnie. Może, by tak np. ten pan rzecznik, najpierw wyszukał na lokalnych portalach nieruchomości oferty wynajmu lokali dla pracowników, potem podzwonił do takich wynajmujących i dowiedział się ile z tych ich lokali zostało wynajętych dla cudzoziemców, i od razu wiedziałby, że w samym mieście, a nie nawet w gminie takich osób jest kilka setek. Tą liczbę o której pisze urząd miejski to tworzą mieszkańcy domów dla pracowników na raptem dwu, czy trzech ulicach niedaleko dworca PKP. Więcej kreatywności panie rzeczniku, a powodzenie w poszukiwaniu uciekających nam pszczyniakom kosztów wywozu śmieci, murowane.
treść:
autor:

SQL: 19