fot. archiwum prywatne Marty Wojciechowskiej-Smolarz

Pozostało się modlić, by nie wiało

Wisła Mała04.11.2017, 14:20

Dzwonnica zabytkowego kościoła pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej już niedługo może się zawalić. Remont potrzebny jest natychmiast, ale sprawa jest dość skomplikowana.

Drewniany kościół w Wiśle Małej wzniesiony został w drugiej połowie XVIII wieku. Na początku wyglądał nieco inaczej niż w chwili obecnej - dzwonnica i budynek kościoła stanowiły dwie odrębne części. Dopiero w 1923 r. kościół powiększono, a dwie do tej pory odrębne części połączono w jedną całość. Do chwili obecnej zachowało się oryginalne wyposażenie kościoła, pochodzące z XVIII w., czyli ołtarz główny, trzy ołtarze boczne, ambona, konfesjonał oraz chrzcielnica.

Obiekt ze względu na swój wiek i walory artystyczne stanowi atrakcję turystyczną powiatu pszczyńskiego. Mimo tego teraz, gdy pojawił się problem, który zagraża przyszłości tego zabytku, trudno jest o rozwiązanie. Drewniana dzwonnica wymaga natychmiastowego remontu, gdyż każdy silniejszy podmuch wiatru może spowodować jej zawalenie. Po dokładnym zbadaniu stanu dzwonnicy, określono że przewidywany koszt remontu sięga kwoty 500 tys. zł!

Jak miało się dopiero okazać, zebranie potrzebnej sumy to nie jedyny duży problem, z jakim muszą się zmierzyć duchowni i wierni tej parafii. Ksiądz proboszcz wraz z Radą Duszpasterską kościoła pw. św. Jakuba Starszego Apostoła rozpoczęli pozyskiwanie środków na kosztowny i konieczny remont. Udało się zebrać około 250 tys. zł od wiernych, szukano także innych źródeł sfinansowania tej kosztownej inwestycji.

- Zaczęliśmy zbierać pieniądze wśród parafian. Dzięki ich ofiarności udało się zebrać połowę środków! Jest to naprawdę spora kwota jak na tak małą wieś, liczącą około 1300 osób – mówi Marta Wojciechowska-Smolarz, radna gminy Pszczyna, członkini Rady Duszpasterskiej.

(fot. archiwum prywatne Marta Wojciechowska-Smolarz) Drewno z którego wykonano dzwonnicę jest w opłakanym stanie.

W 2015 r. parafia starała się o środki przyznawane drogą konkursu „Ochrona zabytków” ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednak i tam się nie udało. - Mając świadomość, iż w krótkim czasie parafia nie jest w stanie zebrać tak ogromnej kwoty na remont dzwonnicy, zaczęliśmy się starać od samego początku, by pozyskać dodatkowe pieniądze na ten cel. Niestety, zarówno w konkursie na szczeblu ministerialnym, jak i wojewódzkim, mimo iż nasze wnioski zakwalifikowały się do drugiego etapu, nie udało się otrzymać dofinansowania. Prawdopodobnie było to spowodowane tym, iż parafia na etapie składania wniosków nie dysponowała wkładem własnym. Warto jednak podkreślić, iż to tylko nasze domysły, gdyż oficjalnie nikt nie poinformował nas o powodach, przez które nie otrzymaliśmy pomocy - kwituje Marta Wojciechowska-Smolarz.

Remont postanowiono podzielić na dwa etapy. Najpierw zakup drewna i jego impregnacja, a później remont. I tu znowu „zaczęły się schody”. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków określił, jaki rodzaj drewna ma być wykorzystany oraz jego dokładny wiek. W 2016 r. zwrócono się o dotację do WKZ na zakup drewna oraz do Starostwa Powiatowego w Pszczynie na potrzebne impregnaty. Niestety, w pierwszej z tych instytucji wniosek odrzucono, a przez to wniosek złożony do starostwa stał się bezpodstawny. Próbowano jeszcze kilkukrotnie zwracać się do różnych instytucji w celu pozyskania potrzebnych środków, za każdym razem spotykano się z odmową. Jedynie środki przekazane przez gminę pomogły w stworzeniu projektów wykonawczych i konstrukcyjnych.

- Obecnie przygotowujemy się do kolejnej edycji konkursu organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mamy ogromną nadzieję, że tym razem się uda! Jeśli nie, to będziemy prosić o wsparcie na szczeblu lokalnym, gdyż nie możemy pozwolić, aby ta inwestycja odwlekła się o kolejny rok – podsumowuje członkini Rady Duszpasterskiej.

A pracy do wykonania jest naprawdę dużo. Konieczna jest naprawa konstrukcji dzwonnicy, elewacji dachu i stropu, a także wymiana instalacji. Konieczne też będzie odtworzenie schodów wewnętrznych oraz wykonanie izolacji chroniącej przed wilgocią w przyziemiu dzwonnicy.

Każdy może wspomóc parafię pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej, wpłacając pieniądze potrzebne na remont dzwonnicy.

Nazwa banku: Bank Spółdzielczy w Pszczynie

Numer rachunku: 74 8448 0004 0025 5152 2000 0101

z dopiskiem: remont wieży dzwonnicy kościoła w Wiśle Małej

 

Reklama

Reklama

 

maj

T G+ F

Zobacz także

Będzie kolejny punkt postojowy. Tym razem w Wiśle Małej
Będzie kolejny punkt postojowy. Tym razem w Wiśle Małej
Budynek szkoły w Wiśle Małej ocieplony
Budynek szkoły w Wiśle Małej ocieplony
Ofiara wypadku w Warszowicach nadal nieznana
Ofiara wypadku w Warszowicach nadal nieznana
Zamiana ról w powiecie
Zamiana ról w powiecie
Pomóż tworzyć informator dla osób z niepełnosprawnościami
Pomóż tworzyć informator dla osób z niepełnosprawnościami
Kobiór: auto wpadło do rowu
Kobiór: auto wpadło do rowu
Ukradł sąsiadce 1,5 tony węgla
Ukradł sąsiadce 1,5 tony węgla
Każde morze zamieniłbym na góry
Każde morze zamieniłbym na góry
6-kilometrowy odcinek ul. Wyzwolenia gotowy
6-kilometrowy odcinek ul. Wyzwolenia gotowy
Uczniowie PZS nr 2 na wymianie w Katalonii
Uczniowie PZS nr 2 na wymianie w Katalonii
Podwyżka dla nowej rady rzutem na taśmę
Podwyżka dla nowej rady rzutem na taśmę

Komentarze:

jo 2017-11-06 godz. 12:40
Niech kuria się dołoży. W końcu sprzedali pałac w Kobiórze za 10 milionow...
treść:
autor:

SQL: 20