Powtórne odsłonięcie

05.02.2007, 10:57


Tablica pamiątkowa „Tygodnik Polski Poświęcony Włościanom” wisiała przez 21 lat na kamienicy przy Rynku 5. W ubiegłą sobotę zmieniła adres na Piastowską 26.

Pamiątkowy brąz ufundowało przed laty Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Okazją ku temu była 180. rocznica powstania pierwszej drukarni w Pszczynie i 140. rocznica wydania pierwszej polskiej gazety na Górnym Śląsku.
– Tablica zawisła na ścianie kamienicy, gdzie kiedyś mieściła się drukarnia Lokay’ów. Zanim jednak do tego doszło, mieliśmy trochę problemów, bo ówczesny komitet nie do końca był przekonany. Pisaliśmy nawet o tym w „Katoliku” (Tygodnik Społeczno – Kulturalny – przyp. red.) W końcu udało się i w 1985 roku miało miejsce oficjalne odsłonięcie. Ale w ubiegłym roku jeden ze spadkobierców Lokay’ów postanowił podwyższyć kamienicę. Tablica miała pójść do usunięcia. Trudno zrozumieć, dlaczego spadkobiercy takiej tradycji zależało, by ją usunąć. Podjęliśmy więc decyzję, że odbierzemy tablicę i powiesimy ją na Muzeum Prasy Śląskiej. Jest to najlepsze na tę tablice miejsce, gdzie prasa jest honorowana – mówi Aleksander Spyra.

Sama decyzja o zmianie lokalizacji tablicy nie wystarczyła, bo tutaj zgody musiał udzielić wojewódzki konserwator zabytków. Po kilkumiesięcznych staraniach udało się i 3 lutego nastąpiło uroczyste, powtórne jej odsłonięcie. Przy blasku płonących pochodni dokonali tego burmistrz Krystian Szostak oraz wicestarosta Zygmunt Jeleń. Odsłonięcie tablicy, która upamiętnia i gazetę i drukarnię była pretekstem do rozmów o cenzurze. Z referatem na ten temat wystąpił Łukasz Cempura, nauczyciel historii z Liceum Ogólnokształcącego im/ B. Chrobrego w Pszczynie. Nie mogło tutaj zabraknąć kilku słów o Karolu Miarce, który za swoje artykuły trafił przed oblicze pszczyńskiego sądu czy wreszcie „Orędownika Kulturalnego”, ostatniej gazety z przydzielonym przez cenzurę numerem rejestru. – Przez to wszystko przebrnęliśmy aż do obecnych czasów. Przekornie w Orędowniku przed wyborami nie opublikowaliśmy dwóch artykułów, bo były związane z osobami kandydującymi – dodał Aleksander Spyra, podkreślając, że był to swojego rodzaju żart, ale obrazujący, że cenzura działa po dziś dzień.

Spotkanie w „Izbie u Telemanna” było też okazją do uchylenia rąbka tajemnicy nowego repertuaru Zespołu Pszczyna. Całość zaprezentowana zostanie podczas wyjazdu do Żar, które w tym roku obchodzą 1000-lecie. Zespół pojedzie tam z nowym programem i nową książką - „Pocztem książąt i panów pszczyńskich”.

agw

T G+ F

Zobacz także

Odsłonięcie ławeczki z Daisy
Odsłonięcie ławeczki z Daisy
Odsłonięcie rzeźby Daisy
Odsłonięcie rzeźby Daisy
Przekazali pieniądze na budowę Domu Ojca Pio
Przekazali pieniądze na budowę Domu Ojca Pio
Powiatowe szkoły zapraszają na dni otwarte
Powiatowe szkoły zapraszają na dni otwarte

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18