(fot. powiat)

Powstaną nowoczesne pracownie do praktycznej nauki zawodu

Powiat18.06.2020, 16:17

W powiatowych szkołach ruszają prace związane z utworzeniem dwóch nowoczesnych pracowni do praktycznej nauki zawodu - cukierniczej oraz programowania. Aż 85% wartości inwestycji powiat pszczyński pozyskał z funduszy unijnych.

Umowy podpisane, place budowy przekazane, a wykonawcy ruszają z pracami. Pierwszy z projektów zostanie zrealizowany w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie. Zakład Remontowo-Budowlany Adama Kaszoka z Pszczyny za 105 tys. zł wykona prace budowlane i instalacyjne w warsztatach szkolnych byłej „Samochodówki”, gdzie powstanie nowoczesna pracownia programowania. Kiedy pomieszczenie zostanie przygotowane, pojawi się tu wyposażenie o wartości ok. 170 tys. zł - m.in. 17 stanowisk komputerowych z pełnym oprogramowaniem, monitor interaktywny wraz z komputerem, biurka uczniowskie i nauczycielskie, krzesła, urządzenie wielofunkcyjne oraz nagłośnienie.

Z pracowni będą korzystać uczniowie kształcący się w kierunkach: technik programista, technik mechanik oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej.

240 tys. zł pochłoną prace budowlane i instalacyjne w budynku internatu Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie. Firma Usługi Ogólnobudowlane Bogdana Figołuszki z Pszczyny wyremontuje nie tylko pomieszczenia dla pracowni cukierniczej, ale także klatkę schodową, korytarz oraz toaletę dla osób z niepełnosprawnościami. Do nowej pracowni za ok. 220 tys. zł zostaną zakupione m.in. meble ze stali nierdzewnej, szafy, stoły, urządzenia chłodnicze, kuchnia, roboty kuchenne i wiele specjalistycznych zestawów i urządzeń, o jakich każdy cukiernik może zamarzyć.

Wartość obu projektów (prace budowlane wraz z wyposażeniem) oszacowano na niemal 820 tys. zł. Powiat pszczyński pozyskał na ten cel niemal 700 tys. zł z funduszy unijnych.

- Wszystkie prace zaplanowaliśmy w taki sposób, aby pracownie były gotowe we wrześniu, kiedy uczniowie wrócą do szkół - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński i dodaje, że w najbliższym czasie powiat zamierza starać się o środki unijne na wykonanie kolejnych nowoczesnych pracowni zawodowych - fryzjerskiej oraz motoryzacyjnej.

Powiat stawia na poprawę warunków kształcenia zawodowego w powiecie pszczyńskim. W poprzednich latach w PZS nr 1 oraz PZS nr 2 utworzonych zostało dziewięć nowoczesnych pracowni do nauki zawodu. Były to: pracownia usług gastronomicznych z zapleczem cateringowym, rysunku technicznego i dokumentacji technicznej, architektury krajobrazu, montażu i konserwacji urządzeń elektrycznych, elektryczna i elektroniczna, poligraficzna oraz pracownie do praktycznej nauki języka obcego zawodowego. Ich uruchomienie kosztowało niemal 2,8 mln zł, jednak ok. 2 mln zł powiat pozyskał na ten cel ze środków unijnych.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

Powstaną nowe pracownie kształcenia zawodowego
Powstaną nowe pracownie kształcenia zawodowego
Specjalistyczne i nowoczesne klasy w pawłowickiej szkole
Specjalistyczne i nowoczesne klasy w pawłowickiej szkole
Jak zagłosować poza miejscem zamieszkania?
Jak zagłosować poza miejscem zamieszkania?
ZO ŚZGiP proponuje zmiany w finansowaniu i organizacji oświaty
ZO ŚZGiP proponuje zmiany w finansowaniu i organizacji oświaty
Mniej zdarzeń na drogach, ale więcej kradzieży
Mniej zdarzeń na drogach, ale więcej kradzieży

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18