Powrót do hafciarstwa na ziemi pszczyńskiej

Powiat18.03.2019, 11:29

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej zaprasza mieszkańców powiatu pszczyńskiego do udziału w projekcie pn. „Z tradycji czerpiemy siłę - czyli powrót do hafciarstwa na Ziemi Pszczyńskiej”.

Głównym celem przedsięwzięcia jest powrót do tradycji przodków poprzez pielęgnowanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego ziemi pszczyńskiej. W nawiązaniu do dawnej tradycji kobiety będą się ze sobą regularnie spotykały, wykonując pszczyńskie hafty i zacieśniając jednocześnie więzy międzyludzkie, co w naszej kulturze jest niezwykle istotne. Niestety, pęd dzisiejszych czasów bardzo często nie pozwala na pielęgnowanie tych wartości. Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej to odpowiednie miejsce, doskonale nawiązujące do tradycji i kultury przodków, w którym tego typu warsztaty mogą się z powodzeniem odbyć, dzięki czemu uczestnicy będą mieli możliwość tzw. „Powrotu do przeszłości”.

Ziemia pszczyńska może poszczycić się bogatym zdobnictwem i wzornictwem ludowych strojów oraz misternym wykonaniem widocznych tam haftów. Z przykrością można stwierdzić, że w otaczającej nas dzisiejszej rzeczywistości zdominowanej przez maszyny i urządzenia coraz mniej osób trudni się ręcznym haftem. Jest to bardzo cenna i niestety zanikająca umiejętność. W celu pielęgnowania dziedzictwa kulturowego ziemi pszczyńskiej zrodził się więc pomysł zorganizowania zajęć z hafciarstwa, z głównym naciskiem na haft pszczyński, dla grupy 25 dorosłych osób.

Przygotowano cykl 20 zajęć dwugodzinnych, które będą się odbywały raz w tygodniu w pszczyńskim skansenie. Część zajęć będzie także poświęconych technice wiązania pszczyńskich chust. Zanim jednak uczestnicy pod okiem instruktora przejdą do wykonywania haftów, udadzą się na wycieczkę do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, celem zwiedzenia wystawy „Z życia ludu śląskiego XIX–XX wieku", połączonego z lekcją pn. „Babcia modna". Będzie to doskonałe wprowadzenie do tematyki zajęć. Podczas cyklu warsztatów przewidziano także wykonanie dokumentacji fotograficznej i filmowej oraz stworzenie na terenie Skansenu małej wystawy fotograficznej z przeprowadzonych zajęć. 

Udział w zajęciach i wycieczce jest bezpłatny. Uczestnicy zapewniają sobie materiały do haftowania we własnym zakresie. Pierwsze zajęcia planowane są na początek kwietnia.

Kontakt: www.skansen.pszczyna.pl, tel. 32 210 57 77, 604 508 718

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Powiatu Pszczyńskiego.

(źródło: ARiPZP)

jack

T G+ F

Zobacz także

Warsztaty wielkanocne w skansenie
Warsztaty wielkanocne w skansenie
Magia ziół i sekrety pszczół
Magia ziół i sekrety pszczół
Dni EKO Sąsiada
Dni EKO Sąsiada
Dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego. Nawet 18 tys. złotych
Dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego. Nawet 18 tys. złotych
Sześć pomp infuzyjnych trafiło na Oddział Neonatologiczny pszczyńskiego szpitala
Sześć pomp infuzyjnych trafiło na Oddział Neonatologiczny pszczyńskiego szpitala

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18