(fot. Katarzyna Kłym)

Powiatowe obchodzy 30. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów

Powiat04.06.2019, 14:10

Żeby uczcić ważne, historyczne chwile sprzed lat - 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów - Starostwo Powiatowe w Pszczynie częstowało mieszkańców „Kawą wolności”.

We wtorek, 4 czerwca br., powiat pszczyński włączył się w obchody 30-lecia wyborów, które zmieniły nasz kraj. W samo południe przed budynkami Starostwa Powiatowego oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego uczniowie, mieszkańcy i pracownicy starostwa, wspólnie odśpiewali dwie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

- Dzisiejsza data i okoliczności z nią związane są bardzo ważne. 4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory. To wydarzenie okazało się źródłem przemian politycznych w Polsce i Środkowo-Wschodniej Europie. Zwyciężyła demokracja, narodziło się społeczeństwo obywatelskie – podkreślił zastępca starosty, Damian Cieszewski. 

Starostwo Powiatowe uczciło tamto historyczne wydarzenie niecodziennym pomysłem, częstując mieszkańców "Kawą Wolności".

- Gorący napój serwowany jest w kubku, do którego dołączona jest karteczka - wizytówka, przypominająca o ważnych dla Polek i Polaków wartościach: wolności, solidarności, otwartości i obywatelskości - mówi starosta Barbara Bandoła, która zaprosiła kawiarnie z terenu powiatu do włączenia się w tę inicjatywę. „Kawa Wolności serwowana będzie w kilkunastu kawiarniach do 11 czerwca br.

 W auli Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego zorganizowany został wykład pn. "Wybory parlamentarne w Polsce w 1989 r. Ich przebieg i konsekwencje", który poprowadził dr hab. prof. UŚ Kazimierz Miroszewski.

Z inicjatywy nauczyciela historii, Stanisława Janosza, została także zorganizowana wystawa, poświęcona 30. rocznicy wyborów czerwcowych ’89. Ekspozycja, którą można obejrzeć w budynku starostwa, prezentuje m.in. obwieszczenia, plakaty, artykuły oraz zdjęcia z tamtego okresu.

fot. powiat

Reklama

 

KK

T G+ F

Zobacz także

76. rocznica wybuchu II wojny światowej
76. rocznica wybuchu II wojny światowej
Nigdy więcej wojny! - zobacz film zrealizowany w Pszczynie
Nigdy więcej wojny! - zobacz film zrealizowany w Pszczynie
Zainaugurowano świętowanie 100-lecia wybuchu Powstań Śąskich
Zainaugurowano świętowanie 100-lecia wybuchu Powstań Śąskich
Policyjna akcja "Prędkość"
Policyjna akcja "Prędkość"
POLEKU, czyli slow life po naszymu
POLEKU, czyli slow life po naszymu
Suszeckie sianokosy jak dawniej
Suszeckie sianokosy jak dawniej

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19