Powiatowe dożynki w Golasowicach

01.09.2008, 12:18

Golasowice

Na tegoroczne święto plonów rolników powiatu pszczyńskiego zaprosili golasowiczanie. Modlitwą i pieśnią gospodarze ziemi podziękowali za udane zbiory.


Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w kościele ewangelicko – augsburskim. Czas skupienia na modlitwie zakończyły żywe dźwięki orkiestry dętej KWK „Pniówek”, która poprowadziła korowód dożynkowy.Z dostojnie zajeżdżających pod strażnicę powozów wysiedli gospodarze tegorocznych gminno-powiatowych dożynek: starosta pszczyński Józef Tetla oraz wójt gminy Pawłowice, Damian Galusek, a także zaproszeni goście, wśród nich przedstawiciele rodu Reitzenstein oraz władze partnerskiej miejscowości Pawłowic, Teplički nad Vahom. Wszystkich zaproszonych chlebem przywitali starostowie dożynek, Henryk Plinta oraz Krystyna Burek, rolnicy z Golasowic.

- Golasowice są bogate w urodzajną ziemię. Choć rola to ciężki chleb – mówią starostowie dożynek.

Starościna Krystyna Burek od 15 lat wraz z mężem Ernestem dba o ośmiohektarowe gospodarstwo. – Nasz dzień zaczyna się bardzo wcześnie, często wraz ze wschodem słońca – mówi golasowiczanka. – Jest to konieczne przy hodowli bydła mlecznego, trzody chlewnej czy uprawie zbóż na paszę dla zwierząt – tłumaczy starościna. Nieocenioną pomocą służą im dzieci: Marek, Elżbieta i Monika.

Henrykowi Plincie w gospodarowaniu na 14 hektarach gruntów rolnych pomaga żona Danuta wraz z synami Karolem i Krzysztofem oraz najmłodszą z rodzeństwa, córką Sonią. – Specjalizuję się w hodowli trzody chlewnej, uprawie zbóż i buraków cukrowych – mówi starosta dożynek. – Wiążę się to z ciężką pracą, która nie zawsze przekłada się na zyski – dodaje Henryk Plinta.

Darmowy kołocz, grochówka czy chleb ze smalcem, a także loteria fantowa to specjały i atrakcje, które cieszyły się największym powodzeniem powiatowego święta plonów.

Lokalni rolnicy zakończyli tegoroczne święto plonów w atmosferze zabawy i z myślą o większym urodzaju w następnych latach.

dew

T G+ F

1

1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1

Zobacz także

W Kobiórze rolnicy z całego powiatu podziękowali za plony
W Kobiórze rolnicy z całego powiatu podziękowali za plony
Powiatowe dożynki w Golasowicach
Powiatowe dożynki w Golasowicach
Zderzenie samochodu osobowego i motocyklu
Zderzenie samochodu osobowego i motocyklu
Nowe udogodnienia dla rowerzystów
Nowe udogodnienia dla rowerzystów
Dzień Śląskiej Flagi
Dzień Śląskiej Flagi

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18