(fot. powiat)

Apel powiatu do gmin o wsparcie szpitala

Powiat30.08.2019, 08:59

Podczas środowej sesji Rady Powiatu radni powiatowi jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie wystąpienia z apelem dotyczącym wsparcia działalności Szpitala Powiatowego w Pszczynie. Radni zwrócili się w uchwale do gmin powiatu pszczyńskiego oraz gminy Czechowice-Dziedzice i gminy Bestwina o wsparcie szpitala w szczególności poprzez dokapitalizowanie spółki prowadzącej placówkę lub też poprzez przekazywanie za pośrednictwem powiatu środków finansowych niezbędnych dla kontynuacji i rozwoju jego działalności.

- Dziękuję radnym za jednomyślność przy podejmowaniu tej uchwały. Będziemy przekonywać włodarzy i radnych gminnych, żeby pomogli nam prowadzić i utrzymać szpital w Pszczynie. Być może będzie to samorządowy szpital w Pszczynie. W gradacji potrzeb, które musi zapewnić samorząd, zdrowie leży na pierwszym miejscu. Po rocznym bilansie widzimy, że powiat sam nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniego finansowania szpitala, przy wysokości kontraktu z NFZ, który nie pokrywa realnych kosztów funkcjonowania żadnego oddziału ani poradni. Dlatego proponujemy rozłożenie potrzeb na dziewięć samorządów, z uwzględnieniem ich możliwości finansowych. Prowadzenie działalności leczniczej Szpitala Powiatowego w Pszczynie leży w żywotnym interesie mieszkańców gmin wchodzących w skład powiatu pszczyńskiego oraz gmin sąsiednich, szczególnie gmin Czechowice - Dziedzice i Bestwina - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński, która już w czerwcu przedstawiła włodarzom gmin powiatu pszczyńskiego propozycję objęcia udziałów w spółce Centrum Przedsiębiorczości.

Od 1 sierpnia 2018 roku Szpital Powiatowy w Pszczynie prowadzony jest przez w pełni publiczną spółkę Centrum Przedsiębiorczości Sp. z o.o. w Woli, której jedynym właścicielem jest powiat pszczyński.

- Podstawowym źródłem finansowania działalności szpitala jest kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, jednakże jego wysokość nie pozwala na pokrycie kosztów prowadzenia działalności leczniczej. W ciągu ostatniego roku powiat przekazał spółce 6 mln zł na prowadzenie bieżącej działalności szpitala - zakup leków, środków opatrunkowych czy pensje dla personelu. Do tego konieczne są nakłady na remonty budynku oraz zakup sprzętu - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Szpital ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mieszkańcom powiatu pszczyńskiego oraz gmin sąsiadujących opieki medycznej na odpowiednim poziomie. W placówce został na powrót uruchomiony Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, w którym znajdują całodobową opiekę osoby starsze.

Harmonogram kolejnych rozmów związany jest z planowaniem budżetów na przyszły rok. Konkretne propozycje włodarze omówią w przyszłym tygodniu podczas konwentu starosty, burmistrza i wójtów gmin powiatu pszczyńskiego. W spotkaniu wezmą udział także włodarze gmin Czechowice-Dziedzice oraz Bestwina.

- Przekażemy burmistrzom i wójtom uczciwe dane o sytuacji finansowej spółki, w tym wysokości kontraktu. Poprosimy, by wspólnie z radnymi przeanalizowali te dane w swoich gminach i w październiku spotkamy się na debacie samorządowej z włodarzami i radnymi wszystkich dziewięciu samorządów. Po niej chcielibyśmy poznać odpowiedź samorządów gminnych na nasz apel. Przez niedostateczne finansowanie szpitali w Polsce w ostatnim czasie zamkniętych zostało wiele oddziałów i placówek. Wspólne działania samorządów mogą stanowić gwarancję utrzymania Szpitala Powiatowego w Pszczynie, w sytuacji ewentualnych zmian w zakresie lecznictwa szpitalnego w Polsce, przewidywanych w kolejnej kadencji Sejmu i Senatu. Zajęcie się sytuacją szpitali i reforma systemu finansowania szpitalnictwa w Polsce jest poważnym zadaniem kolejnego rządu, bez względu na to, kto stanie na jego czele - podkreśla starosta.

(źródło: powiat)

Reklama

KK

T G+ F

Zobacz także

gorący temat
Sześciu radnym powiatowym wygaszono mandaty!
Sześciu radnym powiatowym wygaszono mandaty!
Budżet wykonany optymalnie? Większość radnych twierdzi, że tak
Budżet wykonany optymalnie? Większość radnych twierdzi, że tak
Pszczyńskie siatkarki w półfinale Mistrzostw Śląska
Pszczyńskie siatkarki w półfinale Mistrzostw Śląska
Tylko w styczniu w Goczałkowicach przeprowadzono 44 kontrole palenisk
Tylko w styczniu w Goczałkowicach przeprowadzono 44 kontrole palenisk
Program profilaktyczny "Dopalacze - bieg do śmierci"
Program profilaktyczny "Dopalacze - bieg do śmierci"
Zimowy i rodzinny Beskid Śląski
Zimowy i rodzinny Beskid Śląski
Zgłoś zagrożenie ekologiczne dzięki platformie internetowej
Zgłoś zagrożenie ekologiczne dzięki platformie internetowej
Wójtowie uhonorowani Medalami 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej
Wójtowie uhonorowani Medalami 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19