(fot. powiat)

Powiat wysoko w ogólnopolskim rankingu finansowym

Powiat26.06.2020, 06:40

W III edycji Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego powiat pszczyński zajął 37. miejsce, wśród 314 powiatów ziemskich w Polsce.

W rankingu finansowym eksperci z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przebadali, w jaki sposób 2790 jednostek samorządu terytorialnego w Polsce gospodaruje budżetem. Samorządy podzielono według pięciu kategorii: gmin wiejskich, gmin miejsko-wiejskich, gmin miejskich, miast na prawach powiatu oraz powiatów ziemskich.

W grupie 314 powiatów ziemskich powiat pszczyński uplasował się na 37. miejscu. - Zajęcie wysokiej pozycji w ogólnopolskim rankingu świadczy o tym, że sprawnie i efektywnie zarządzamy finansami naszego powiatu, a jego kondycja finansowa ma się dobrze - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński. - Na samorządy nakładanych jest coraz więcej nowych zadań, a nie idą za tym dodatkowe wpływy do budżetu. W odpowiedzialnym zarządzaniu samorządowymi środkami liczy się przede wszystkim gospodarność. Olbrzymia skuteczność powiatu w pozyskiwaniu środków zewnętrznych pozwala nam kilka razy mnożyć każdą wydawaną na inwestycje złotówkę ze środków własnych. Dzięki temu podnosimy jakość życia naszych mieszkańców - dodaje.

Zestawienie przygotowano na podstawie siedmiu wskaźników, m. in udziału dochodów własnych w dochodach ogółem, relacji nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udziału wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem oraz relacji zobowiązań do dochodów ogółem.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

Ranking „Wspólnoty”. Pszczyna wypadła słabo
Ranking „Wspólnoty”. Pszczyna wypadła słabo
Goczałkowice najzamożniejszą gminą powiatu
Goczałkowice najzamożniejszą gminą powiatu
Jak zagłosować poza miejscem zamieszkania?
Jak zagłosować poza miejscem zamieszkania?
ZO ŚZGiP proponuje zmiany w finansowaniu i organizacji oświaty
ZO ŚZGiP proponuje zmiany w finansowaniu i organizacji oświaty

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18