Czy w tym budynku przy ul. Przemysłowej w Woli powiat będzie prowadził szkołę ponadpodstawową?

Powiat weźmie budynek po gimnazjum?

Wola14.02.2019, 11:57

Było gminne gimnazjum, będzie powiatowa szkoła ponadpodstawowa? Pojawił się pomysł przejęcia przez powiat należącego do gminy Miedźna budynku po Gimnazjum nr 2 w Woli.

Temat poruszył na styczniowej sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego radny z gminy Miedźna, Alojzy Wojciech. Zawnioskował, by władze powiatu rozpoczęły rozmowy z władzami gminy Miedźna w sprawie zagospodarowania obiektu po byłym Gimnazjum nr 2 w Woli przy ul. Przemysłowej na potrzeby szkolnictwa ponadpodstawowego.

- W tym gimnazjum, chyba się nie mylę, jest ostatni rocznik gimnazjum. Obiekt od września będzie pusty. To obiekt doskonały, z pełnym zapleczem sportowym, z boiskami, z infrastrukturą, której wszyscy nam mogą zazdrościć. Był zbudowany jako szkoła do kształcenia młodzieży ponadpodstawowej, miała tam być zawodówka i technikum górnicze. Z racji potrzeb obiekt został przekazany przez Kompanię Węglową do mienia komunalnego i powstała tam szkoła podstawowa, potem gimnazjum – mówił na sesji Alojzy Wojciech.

Jak przyznał, powiat mógłby wykorzystać budynek po gimnazjum. - Obiekt można wykorzystać na zbudowanie bardzo dobrego technikum, albo szkół zawodowych. Aż się prosi, żeby to zrobić, zwłaszcza mając problemy z oddziałami – dodał.

Przypomnijmy, w Woli powiat pszczyński prowadzi Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. W tej miejscowości jest jeszcze jedna szkoła ponadgimnazjalna – technikum prowadzone przez gminę w ramach Zespołu Szkół. Wójt Jan Słoninka poinformował jednak niedawno, że technikum do września będzie wygaszone.

Starosta Barbara Bandoła przyznała na sesji, że rozmawiała z dyrektorem ZSZiO w Woli na temat rozwoju i ewentualnego powiększenia placówki. Temat poruszyła też w rozmowie z wójtem Miedźnej. - Pochylimy się nad tym wnioskiem. Rzeczywiście, obiekt jest godny uwagi. To taki uśmiech historii. Tak, jak gmina Miedźna anegdotycznie mówiąc otrzymała ten obiekt za „szklankę herbaty”, łącznie z terenem, wyposażeniem, tak my możemy przejąć go bezkosztowo, z dobrym zapleczem, działką. Nad tym będziemy się zastanawiać. Można tam stworzyć ciekawą bazę do szkolenia zawodowego, branżowego, technicznego – mówiła B. Bandoła.

Obiekt zna doskonale, bo przez wiele lat, do wejścia w życie reformy oświaty, pracowała w nim jako dyrektor Gimnazjum nr 2. W grę mogłoby wchodzić np. przeniesienie tam ZSZiO lub stworzenie filii placówki.

Jak potwierdził nam wójt Jan Słoninka, to on jest autorem pomysłu przejęcia budynku przez powiat. Ale – jak podkreśla – jest to dopiero wstępny pomysł, który chciałby szczegółowo przedyskutować z radnymi i władzami powiatu. - Szkoda, żeby budynek gimnazjum stał pusty – mówi.

Po decyzji o likwidacji gimnazjów, w 2017 r. zdecydowano, że w budynku Gimnazjum nr 2 w Woli będą uczyły się ostatnie roczniki gimnazjum, a także starsze klasy pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 2 (obecnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego). Wójt przyznaje, że wszystkie klasy podstawówki powinny pomieścić się w budynku SP nr 2, dlatego ewentualne przejęcie obiektu przy ul. Przemysłowej nie miałoby wpływu na funkcjonowanie szkoły.

Sprawa ma być jeszcze przedmiotem rozmów między władzami samorządów.

pako

T G+ F

Zobacz także

Podatek od wyrobisk górniczych: powiat wspiera gminę Miedźna
Podatek od wyrobisk górniczych: powiat wspiera gminę Miedźna
Zniszczono wiatę w Woli. Policja szuka świadków
Zniszczono wiatę w Woli. Policja szuka świadków
66-latek ukradł telefon, bo chciał "znaleźne"
66-latek ukradł telefon, bo chciał "znaleźne"
Policja szuka świadków wypadku w Górze
Policja szuka świadków wypadku w Górze
6-letni chłopiec wypadł z okna
6-letni chłopiec wypadł z okna
Muzeum Zamkowe w Pszczynie wyróżnione przez Marszałka Województwa Śląskiego
Muzeum Zamkowe w Pszczynie wyróżnione przez Marszałka Województwa Śląskiego

Komentarze:

nikt 2019-02-19 godz. 12:35
Nie udało się przenieść III LO, to zabieracie się za Wolę, ciekawe ile dzieci będzie chciało uczyć się w Woli. I czy ma to sens bo podwójny rocznik będzie tam 4 lata, i co dalej? Radni pójdą na emeryturę , a problem zastanie. Ciasno w SP i wiatr w budynku na Przemysłowej.
Matka 2019-02-19 godz. 12:26
W tej szkole uczą się klasy VI VII VIII i III G. Dzięki czemu praca odbywa się na 1 zmianę. Po przekazaniu budynku , dzieci będą uczyły się na 1,5 zmiany. A gdzie będą odbywać się zajęcia rewalidacyjne? Proszę o dokradną analizę.
Kazik 2019-02-19 godz. 08:48
Myli się pan panie Alojzy - w budynku tym oprócz ostatniego rocznika gimnazjum mają zajęcia uczniowie starszych klas podstawówki. Tylko dzięki temu da się zorganizować wszystko na jedną zmianę.
Zainteresowany 2019-02-15 godz. 19:25
Nie można "wygasić" technikum bez uchwały o zamiarze likwidacji, zawiadomieniu kuratora i rodziców, uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty, a następnie - podjęciu uchwały o likwidacji. Żadnej uchwały chyba nie było? Polecam organowi prowadzącemu lekturę art. 89 ustawy Prawo oświatowe. Do końca lutego dyrektor powinien ogłosić warunki rekrutacji. Prawa nie wolno łamać.
Matka 2019-02-14 godz. 13:22
Dokladnie tak . Chodza tam dzieci 6-8. Dzieki temu klasy 1-5 chodza na 1 zmiane.
Wrukwiony ojciec 2019-02-14 godz. 12:32
Ten Alojzy skąd ma wiadomości ze będzie stał pusty za rok. Pusty to jest jego łeb raczej. Juz teraz tam uczeszczaja starsze klasy podstawówki.
treść:
autor:

SQL: 18