(fot. powiat)

Powiat w I. połowie rankingu inwestycyjnego oraz wykorzystania środków UE

Powiat20.10.2020, 19:10

Powiat pszczyński awansował o 52 pozycje w rankingu inwestycyjnym pisma „Wspólnota”, znalazł się również na 129. miejscu wśród 314 powiatów w zestawieniu samorządowych liderów pozyskiwania środków unijnych.

W rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów wzięto pod uwagę całość wydatków majątkowych poniesionych w latach 2017-2019. W ubiegłorocznym zestawieniu, obrazującym wydatki inwestycyjne w latach 2016-2018, powiat pszczyński został sklasyfikowany na 191. pozycji na 314 powiatów. W tym roku uwagę zwraca awans o 52. miejsca - na 139. pozycję, dzięki wydatkowaniu na inwestycje w przeliczeniu na jednego mieszkańca powiatu pszczyńskiego 196,58 zł.

Tylko w ubiegłym roku powiat pszczyński przeznaczył ok. 30 mln zł na inwestycje (zrealizowana została m.in. przebudowa ul. Pawiej w Wiśle Małej, przebudowa ul. Sznelowiec w Pszczynie, modernizacja internatu, dokończono budowę centrum przesiadkowego, wymieniono dwie windy w szpitalu i zrealizowano prace remontowo-inwestycyjne w obiektach szpitalnych).

Ranking inwestycyjny drukowany jest w piśmie „Wspólnota” od prawie 20 lat. To jedno z najbardziej przejrzystych zestawień o stabilnej metodologii. Pod uwagę brana jest całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat. W ten sposób autorzy unikają dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu.

Ranking wykorzystania środków europejskich
Pismo „Wspólnota” przygotowało także zestawienie samorządowych liderów pozyskiwania środków unijnych w latach 2014-2019. Jak podkreślają autorzy, upłynęło już sześć lat kolejnego, siedmioletniego budżetu Unii Europejskiej. To dobry moment na przyjrzenie się jak wyglądają dotychczasowe sukcesy w realizacji projektów unijnych. Zestawienie obejmuje wartość dotacji pozyskanych przez samorządy w latach 2014-2019, bez rozróżnienia na dotacje inwestycyjne i te związane z wydatkami bieżącymi.

Powiat pszczyński znalazł się na 129. miejscu na 314 powiatów w Polsce, a wartość pozyskanych dotacji ze środków UE wyniosła 296,45 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

- Fundusze europejskie to nieocenione wsparcie samorządowego budżetu. Dzięki nim zmieniamy powiat pszczyński - podkreśla Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Powiat pszczyński w analizowanych latach pozyskał m.in. ponad 15,2 mln zł na budowę centrum przesiadkowego przy ul. Sokoła w Pszczynie, ok. 2 mln zł na rozbudowę bazy oświatowej i utworzenie dziewięciu nowoczesnych pracowni do kształcenia zawodowego, 1,4 mln zł na termomodernizacje internatu PZS nr 2, niemal pół mln zł na utworzenie systemu oświetlenia przejść dla pieszych oraz pieniądze na realizację wielu innych projektów.

(źródło: powiat)

KK

T G+ F

Zobacz także

Powiat wysoko w ogólnopolskim rankingu finansowym
Powiat wysoko w ogólnopolskim rankingu finansowym
Ranking „Wspólnoty”. Pszczyna wypadła słabo
Ranking „Wspólnoty”. Pszczyna wypadła słabo
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18