(fot. Powiat Pszczyński)

Powiat pszczyński liderem projektu "Śląskie bez barier"

Powiat28.03.2019, 09:42

Powiat pszczyński uplasował się w czołówce najlepszych spośród 54 jednostek samorządowych na terenie województwa, biorących udział w projekcie „Śląskie bez barier”.

Założeniem projektu „Śląskie bez barier” jest usprawnienie jednostek publicznych w zakresie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Powiat pszczyński jest jednym z 54 samorządów w województwie śląskim, które biorą udział w projekcie realizowanym na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przez Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych „MOST” i Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides.

Projekt składał się z kilku etapów - najważniejszymi były konsultacje z osobami z niepełnosprawnościami oraz wizja lokalna. Zespół monitorujący odwiedził osiem losowo wytypowanych budynków użyteczności publicznej: Starostwo Powiatowe, Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, Zespół Szkół nr 3 Specjalnych w Pszczynie, Ośrodek Matka Boża Różańcowa, Wydział Architektury i Budownictwa oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, a także Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny „Przystań”. Wszystkie budynki badane były pod kątem ich dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Na tej podstawie przygotowano rekomendacje. Jedne były do załatwienia od ręki, inne długoterminowe.

Ostatnim etapem było sprawdzenie stopnia wdrożenia tych rekomendacji. Powiat pszczyński otrzymał właśnie raport weryfikacyjny z monitoringu stopnia wdrożenia Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, w którym stwierdzono znaczne podniesienie standardów oraz usług z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Specjaliści oceniający starostwo oraz jego jednostki organizacyjne stwierdzili, że podjęte działania zostały zrealizowane ze szczególną starannością, a powiat pszczyński podjął wyzwanie wdrożenia rekomendacji wykraczających poza ramy czasowe projektu.

"Powiat pszczyński uplasował się w czołówce najlepszych spośród 54 jednostek samorządowych na terenie województwa, biorących udział w projekcie „Śląskie bez barier”, których wdrożenie rekomendacji oraz działania podejmowane podczas trwania projektu w największym stopniu przyczyniły się do poprawy dostępności usług oraz warunków obsługi klientów z niepełnosprawnościami" - czytamy w raporcie weryfikacyjnym.

Starosta Barbara Bandoła podkreśla, że w ostatnim czasie w Starostwie Powiatowym w Pszczynie wprowadzonych zostało wiele ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami.

- Utworzyliśmy referat ds. osób niepełnosprawnych. W punkcie obsługi klienta zamontowana została pętla indukcyjna - nowoczesna metoda wspomagania komunikacji z osobami słabosłyszącymi. Wprowadziliśmy udogodnienia w ciągach komunikacyjnych w budynku starostwa, m.in. zastosowaliśmy kontrastowe oznaczenia na klatkach schodowych. Uruchomiliśmy internetowy informator dla osób z niepełnosprawnościami - „Powiat bez barier”. Doceniając niezwykłą aktywność osób z niepełnosprawnościami, ustanowiliśmy także nowe wyróżnienie „Uskrzydlony” - mówi starosta pszczyński, Barbara Bandoła i podkreśla, że to nie koniec działań powiatu. - Dzięki udziałowi w projekcie i długoterminowym rekomendacjom mamy gotowy plan działania na następne lata pod kątem zwiększania dostępności urzędu i jednostek dla osób z niepełnosprawnościami - dodaje.

(źródło: Powiat Pszczyński)

 

Reklama

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Rowery dla niepełnosprawnych do wypożyczenia w starostwie
Rowery dla niepełnosprawnych do wypożyczenia w starostwie
Uskrzydlony 2019. Czekają na zgłoszenia do nagrody
Uskrzydlony 2019. Czekają na zgłoszenia do nagrody
Zainaugurowano świętowanie 100-lecia wybuchu Powstań Śąskich
Zainaugurowano świętowanie 100-lecia wybuchu Powstań Śąskich
Policyjna akcja "Prędkość"
Policyjna akcja "Prędkość"
POLEKU, czyli slow life po naszymu
POLEKU, czyli slow life po naszymu
Suszeckie sianokosy jak dawniej
Suszeckie sianokosy jak dawniej
Projekt „EKO-DEKO – biblioteczne zajęcia twórcze” został zakończony
Projekt „EKO-DEKO – biblioteczne zajęcia twórcze” został zakończony

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20