18 radnych poparło projekt budżetu

Powiat już z budżetem, miliony pójdą na drogi

Powiat18.12.2014, 11:59

Czterech radnych (z PiS-u) wstrzymało się od głosu, a 18 poparło projekt budżetu powiatu na 2015 r. Planowane dochody powiatu w przyszłym roku to kwota 83,4 mln zł, natomiast wydatki – 84 mln zł. Na inwestycje w przyszłym roku pójdzie ponad 10,5 mln zł. Gros tej kwoty zostanie wydatkowane na przebudowy dróg.

- W najbliższych latach na pewno nie zwolnimy tempa, jeśli chodzi o realizację inwestycji drogowych, na które przeznaczymy 9,5 mln zł. Najwięcej środków, bo aż 5,1 mln zł pochłonie przebudowa ul. Górnośląskiej w Gilowicach i Pszczyńskiej w Woli. Powiat do tego zadania dokłada z własnych środków 2 mln zł, pół mln wydatkuje gmina Miedźna, a pozostała kwota to pozyskane środki z tzw. schetynówek – mówi Paweł Sadza, starosta pszczyński.

Przy udziale środków z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na 2015 r. będą realizowane też dwie inne inwestycje - przebudowane zostaną ulice Zawadzkiego, Wiejska i Kasztanowa w Jarząbkowicach i Golasowicach oraz ul. Dworcowa, Bartnicza i Jesionowa w Radostowicach. W projekcie budżetu przewidziano też pieniądze na prace projektowe dotyczące: przebudowy ul. Jeziornej w Goczałkowicach i Zdrojowej w Pszczynie, przebudowy ul. Rodzinnej w Kobiórze, przebudowy ul. Korfantego w Gilowicach i Sportowej we Frydku oraz aktualizacji projektu przebudowy ul. Świerczewskiego w Porębie i Porębskiej w Radostowicach.

Do tego powiat będzie kontynuował termomodernizacje swoich szkół (obiektów Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 oraz Zespołu Szkół nr 3 specjalnych w Pszczynie). Prowadzone będą również dalsze prace modernizacyjne w internacie PZS nr 2.

Zadłużenie będzie mniejsze

- W roku 2015 po stronie przychodów planujemy zaciągnąć pożyczki w WFOŚiGW na łączną kwotę 333 tys. 212 zł na pokrycie planowanego deficytu w związku z realizacją zadań termomodernizacyjnych oraz kredyt bankowy na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań w łącznej kwocie 907 tys. 748 zł. Po stronie rozchodów planujemy spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek na łączną kwotę 1 mln 458 tys. 840 zł, a zatem zadłużenie na koniec 2015 roku zostanie obniżone o 217 tys. 880 zł – informuje skarbnik powiatu, Marek Dutkowski.

Napompowany budżet? A gdzie podwyżki dla pracowników?

Do projektu budżetu odniósł się jedynie radny Waldemar Januszewski. Twierdził, że budżet jest napompowany po stronie dochodów, jakie powiat chce pozyskać z podatku od osób fizycznych. Kolejny raz upomniał się także o podwyżki dla pracowników starostwa.

Radny Waldemar Januszewski twierdził, ze budżet jest napompowany jeśli chodzi o planowane wpływy z podatku

- Jest uzasadniona obawa, że zaplanowane środki, które chcemy uzyskać, nie zostaną pozyskane. Mam na myśli podatek od osób fizycznych, czyli tzw. PIT – mówił radny i dodawał, że ze sprawozdania za I półrocze 2014 r. wynika, że ten podatek wpłynął w 42%, czyli można zakładać, że plan nie będzie wykonany. - Jeśli wypływów braknie, trzeba będzie te środki uzupełnić. I pytanie, skąd wziąć te pieniążki? – pytał Waldemar Januszewski. Jego zdaniem, jeśli faktyczne wpływy z tego podatku na koniec tego roku będą mniejsze od zakładanych, błędem jest zakładanie ponad 7% wzrostu dochodów z tego tytułu w 2015. Pytał też, ile na tym zaplanowanym wzroście skorzystają pracownicy, którzy budżet tworzą. - Któryś rok nie ma podwyżek, jeśli chodzi o pracowników samorządowych – zauważał.

Starosta Paweł Sadza odpowiedział, że zakładane w budżecie wskaźniki są na bardzo bezpiecznym poziomie. - To minister finansów planuje pewien poziom wzrostu i samorządy muszą się do niego dostosowywać - mówił. Podkreślał też, że informacje o tym, że podwyżek dla pracowników nie było, nie są prawdziwe. Podkreślał, że w minionej kadencji dokonano regulacji płacowych, bo różnice w płacach na podobnych stanowiskach wynosiły nawet 1 800 zł. Była też podwyżka w wysokości 5% dla wszystkich pracowników starostwa.

Wzrost realny?

Skarbnik Marek Dutkowski zgadzał się z radnym, że nie do końca zawsze można wszystko przewidzieć i rzeczywiście na chwilę obecną jest 800 tys. zł niewykonania wpływów z tytułu podatki PIT. – Statystyka z ostatnich trzech lat pokazuje nam jednak, że średni wzrost dochodów z zakresu udziału w podatku dochodowym przekracza 8%. My założyliśmy wzrost na poziomie 7,4% i możemy mówić, że jest on realny – dodał Marek Dutkowski. Uspokoił też, że po pierwszym półroczu danego roku zawsze następuje dogłębna analiza dochodów i wydatków. - I wtedy widzimy, czy możemy iść dalej pełną parą, czy trzeba dokonać pewnych ograniczeń - dodał.

Radni budżet uchwalili – 18 radnych głosowało za, czterech wstrzymało się od głosu (Waldemar Januszewski, Józef Pabin, Bogumiła Boba i Helena Gąska – radni PiS-u). Wczoraj na sesji było 22 radnych, nieobecny był Bronisław Gembalczyk.

Cztery osoby wstrzymały się od głosu

Paweł Sadza podziękował radnym za uchwalenie budżetu oraz wszystkim tym, którzy włożyli pracę w jego przygotowanie. – To budżet krojony na miarę naszych możliwości. Nie na miarę potrzeb, bo te zawsze są większe. Dziękuję też za gest wstrzymania się od głosu, bo jest w nim odrobina zaufania – mówił starosta.

Starosta Paweł Sadza dziękował za uchwalenie budżetu

mag

T G+ F

Zobacz także

Powiat pszczyński jeszcze bardziej dostępny
Powiat pszczyński jeszcze bardziej dostępny
Kiedy na tory wyjedzie Pociąg do Kultury? Do teatru, czy muzeum pojedziemy za połowę ceny
Kiedy na tory wyjedzie Pociąg do Kultury? Do teatru, czy muzeum pojedziemy za połowę ceny
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę
Burmistrz spotkał się z ministrem klimatu
Burmistrz spotkał się z ministrem klimatu
Budżet przyjęty. Ponad 10 mln zł na goczałkowickie inwestycje
Budżet przyjęty. Ponad 10 mln zł na goczałkowickie inwestycje

Komentarze:

maynard 2014-12-19 godz. 11:53
może ma swoje zdanie:)
gosc_1 2014-12-18 godz. 21:47
a co z radnym Wróblem z PiS`u czemu on sie nie wstrzymał??
gość 2014-12-18 godz. 12:23
Czterech radnych PiS-u wstrzymało się od głosu, a 18 poparło projekt budżetu powiatu na 2015 "r." - nie wiedziałem, że w Radzie Powiatu jest aż 22 radnych z PiS-u. To chyba najlepszy wynik w Polsce, cała rada w rękach PiS.
treść:
autor:

SQL: 18