Potok przyjmie więcej wody

Goczałkowice-Zdrój24.08.2018, 14:20

Ta inwestycja była od lat wyczekiwana przez mieszkańców. W gminie liczą, że wraz z zakończeniem regulacji Potoku Goczałkowickiego, zakończą się problemy z notorycznym zalewaniem.

Warta prawie 10 mln zł, największa tego typu inwestycja w regionie została zakończona. Była konieczna, bo każde większe opady deszczu kończyły się w Goczałkowicach zalaniem ulic i domów. To dlatego, że wylewał potok.

13 sierpnia miało miejsce odbiór końcowy regulacji Potoku Goczałkowickiego. Przedstawiciele inwestora zauważają, że już wcześniej można było się przekonać o tym, że roboty dały zamierzony efekt. - Podczas ulewnych deszczy, jakie miały miejsce w Goczałkowicach-Zdroju 2 i 3 czerwca br. na odcinkach wykonanych prac regulacyjnych potok przyjął wszystkie wody, jakie do niego trafiły i nie wystąpił z koryta – podkreśla Linda Hofman z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Jak dodaje, podobnie było 26 lipca. - Lokalne podtopienia, jakie w tym dniu miały miejsce wynikały z intensywnego spływu powierzchniowego z terenu zlewni cieku nim wody trafiły do odbiornika, tj. uregulowanego Potoku Goczałkowickiego – przyznaje.

- Są pewne uchybienia, ale cieszymy się, że w końcu udało się zrealizować inwestycję. Dla gminy jest ona kluczowa. Niedawne nawalne opady pokazały, że teraz potok jest w stanie przyjąć ogromną ilość wody – mówi wójt gminy Goczałkowice-Zdrój, Gabriela Placha. Zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt. - Gdybyśmy w odpowiednim czasie nie rozpoczęli prac, długo nie byłyby prowadzone – zauważa. Wszystko przez zmiany organizacyjne. 1 stycznia zadania Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, który do końca ubiegłego roku odpowiadał za regulację potoku, przejęło nowo powołane Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Instytucja ta dopiero się organizuje.

Regulacja Potoku Goczałkowickiego pochłonęła 9 mln 675 tys. 263 zł 79 gr. Ponad 4,5 mln zł przeznaczył na ten cel Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 3,2 mln zł pochodziło z budżetu samorządu Województwa Śląskiego, 1,2 mln zł – z budżetu gminy Goczałkowice-Zdrój, a 500 tys. zł – z budżetu powiatu pszczyńskiego.

W ramach zadania wykonana została pełna regulacja dna i brzegów cieku z wykorzystaniem, w zależności od lokalizacji: korytek żelbetowych, koszów i materacy siatkowo-kamiennych oraz płyt ażurowych. Wymienione zostały istniejące przepusty, przebudowana została sieć energetyczna. Do cieku włączone zostały istniejące urządzenia wodne. Roboty wykonało konsorcjum firm: Wyrobek Sp. z o.o. z Rudołtowic oraz Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej Sp. z o.o. z Pszczyny.

 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

pako

T G+ F

Zobacz także

Potok Goczałkowicki : marszałek się wycofał, dołożyła gmina
Potok Goczałkowicki : marszałek się wycofał, dołożyła gmina
Wody Polskie wzięły Potok Goczałkowicki
Wody Polskie wzięły Potok Goczałkowicki
Zespół Mole zagra na Bankowej
Zespół Mole zagra na Bankowej
W pawłowickiej podstawówce powstanie patio
W pawłowickiej podstawówce powstanie patio
Nowy kontrakt dla pszczyńskiego hospicjum
Nowy kontrakt dla pszczyńskiego hospicjum
Wandale wyrwali młode drzewka
Wandale wyrwali młode drzewka
16. Finał Przeglądu Amatorskich Zespołów Muzycznych
16. Finał Przeglądu Amatorskich Zespołów Muzycznych

Komentarze:

ten 2018-09-02 godz. 11:30
ciekawe kiedy na poligonie ktoś coś zrobi
Michał 2018-08-30 godz. 07:18
Czy wy do reszty zglupieliscie? Dopiero się zaczną problemy z powodziami
treść:
autor:

SQL: 18