Posłanka pyta, co dalej ze szpitalem w Pszczynie?

21.12.2011, 09:08

Pszczyna, powiat

Do naszej redakcji wpłynął list posłanki Izabeli Kloc - wiceprzewodniczącej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP - dotyczący sytuacji szpitala w Pszczynie w kontekście wyroku NSA z 14 grudnia 2011 roku.


Poniżej publikujemy treść listu Izabeli Kloc:

22 września 2010 roku Starostwo Powiatowe w Pszczynie podjęło decyzję o wydzierżawieniu Szpitala. 01 marca 2011 roku na mocy umowy dzierżawnej szpital został przejęty przez „Centrum Dializa” na 20 lat .

30 maja 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach unieważnił w całości decyzję Starostwa dotyczącą dzierżawy szpitala. 14 grudnia 2011 roku Naczelny Sąd Administracyjny w całości podtrzymał decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wyrok NSA jest ostateczny.

Decyzja sądu wskazująca na to, że uchwała rady powiatu o oddaniu szpitala w dzierżawę jest nieważna, oznacza w praktyce konieczność powrotu do stanu sprzed roku, kiedy szpital działał jeszcze jako publiczny zakład opieki zdrowotnej.

Przypomnieć wypada, że już sama decyzja o oddaniu szpitala w Pszczynie w dzierżawę podjęta została w sposób budzący wątpliwości. Informowałam o tym na konferencji prasowej w dniu 14 czerwca 2011 roku. Radni powiatowi głosowali za uchwałą, nie znając treści umowy dzierżawnej – potocznie mówiąc głosowali „w ciemno”. Starostwo chciało się pozbyć problemu, Spółka „Centrum Dializa” chciała zarobić – takie są fakty.

Spółka „Centrum Dializa” pozyskała w dzierżawę szpital w Pszczynie, chociaż nie miała doświadczenia w prowadzeniu szpitala wieloprofilowego. Dla uzdrowienia sytuacji zaproponowała przede wszystkim zwolnienia pracowników, wykonywanie usług dobrze wycenionych, zmianę profilu szpitala i wykup sprzętu.

Przyjrzyjmy się jak wygląda „życie codzienne szpitala” – czy za rządów „Centrum Dializa” szpital w Pszczynie ma się lepiej, czy zmiana okazała się korzystna dla pacjentów?
- Szpital „zeszczuplał osobowo”, gdyż zwolniono połowę personelu szpitalnego – no, ale teraz lansuje się modę na odchudzanie – tylko czy w tym wymiarze?
- Mali pacjenci mogą dzięki decyzjom „Centrum Dializa” zwiedzić Śląsk - ambulatorium Szpitala w Pszczynie nie przyjmuje w ogóle dzieci, które za czasów, gdy szpital miał status publicznego były przyjmowane, teraz rodzice muszą jeździć ze swoimi pociechami do Bielska, Tychów, Oświęcimia lub Jastrzębia Zdroju.
- Zamknięto poradnię rehabilitacyjną – to dobra wiadomość – najwyraźniej mieszkańcy powiatu pszczyńskiego nie potrzebują rehabilitacji.
- Uruchomiono 2 stół operacyjny – to też dobra wiadomość, bo przez wiele miesięcy był tylko jeden dla chirurgii, urazówki z ortopedią i ginekologii – gwoli informacji: 2 lata temu w Szpitalu w Pszczynie funkcjonowało 5 sal operacyjnych, a 3 przed przejęciem przez „Centrum Dializa”.
- Zasadą „Centrum Dializa” jest dobro pacjenta – dlatego też do dnia dzisiejszego spółka nie przekazała szpitalowi środków, które otrzymała z NFZ za leczenie pacjentów – tu małe wyjaśnienie: NFZ płaci za pacjenta po zakończeniu jego leczenia. Część pacjentów została przyjęta do szpitala jeszcze, gdy miał on status publicznego, a wypisani zostali w okresie, gdy szpitalem zarządzać zaczęło „Centrum Dializa” – NFZ zapłaciło za całość leczenia, w tym za okres, gdy Dializy jeszcze w szpitalu pszczyńskim nie było spółce- spółka nie chce jednak oddać kwoty należnej szpitalowi – proponuje oddanie połowy – dlaczego? – z dbałości o pacjenta…? (sprawa zapewne zakończy się w sądzie)
- „Centrum Dializa” uważa, że lekarze są wielospecjalistyczni – dlatego też nie ma lekarza w ambulatorium chirurgiczno-urazowo-ortopedycznym – gdyby zaistniała sytuacja, że chirurg i ortopeda operują, a miałby miejsce wypadek – do wypadku zostaliby wezwani anestezjolog z OIOM i internista.

Oczywiście „Centrum Dializa” nie zakłada takiego nagromadzenia zdarzeń, takiego a nie innego wyroku sądu nie zakładało też najwyraźniej Starostwo Powiatowe.

Można oczywiście ironizować, ale to śmiech przez łzy – Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, aż się zepsujesz… pisał dawno temu Kochanowski – zdrowia życzymy sobie przy wszystkich jubileuszach, okazjach, uroczystościach jako dobra najwyższego – i tego zdrowia wypada życzyć przede wszystkim mieszkańcom powiatu pszczyńskiego – bo jeśli go zabraknie, gdzie znajdą opiekę?

Powiat, który z mocy ustawy jest zobligowany i odpowiedzialny za zabezpieczenie opieki zdrowotnej dla swoich mieszkańców zdaje się umywać ręce - zerwanie umowy na dzierżawę naraziłoby powiat na wypłatę wielomilionowego odszkodowania. - Mogłoby to nam zagrozić niewypłacalnością - przekonuje Starosta.

Najwyraźniej zasadą istnienia Starostwa w Pszczynie jest to, że po prostu istnieje, a nie sprawne, czy jakiekolwiek zarządzanie zasobami materialnymi, bytowymi dla dobra mieszkańców powiatu 
pszczyńskiego.

Dzisiejszy stan rzeczy jest wynikiem braku odpowiedzialności Starostwa Powiatowego w Pszczynie, uprawiania praktycznej spychologii – pozbywania się problemu – nawet wbrew prawu! Zrobiono błędy i liczono, że ten stan zostanie prawnie zaakceptowany – bo jak nie, to narazi to starostwo na poważne koszty. Dlaczego o takiej alternatywie nie pomyślał zarząd przed całą sytuacją, dlaczego nie słuchano tych, którzy proponowali metody ratunkowe dla szpitala, dlaczego starostwo „brnęło” w nieprawną – jak się okazało umowę dzierżawną?

Izabela Kloc
poseł na Sejm RP
wiceprzewodnicząca Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP

ram

T G+ F

Zobacz także

Posłanka z powiatu pszczyńskiego startuje w wyborach na...
Posłanka z powiatu pszczyńskiego startuje w wyborach na...
Co dalej z S1?
Co dalej z S1?
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18