Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol podczas posiedzenia Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Bielsku-Białej

Śląscy samorządowcy dyskutowali o aktualnych problemach gmin i powiatów

Pszczyna08.10.2019, 11:08

4 października w Bielsku-Białej odbyło się posiedzenie Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Podczas sesji poruszono kwestię niedofinansowania służby zdrowia i zwiększającego się deficytu lekarzy specjalistów. Omówiono problem zwierząt wolnożyjących na terenie gmin. Wyrażono zastrzeżenia co do projektu zmian ustaw o prawie geologicznym i górniczym oraz o informowaniu nt. ochrony środowiska.

Jednym z poruszanych tematów był poselski projekt zmiany ustawy o prawie geologicznym i górniczym oraz ustawy o udostępnianiu informacji na temat środowiska i jego ochrony, udziału społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Nad projektem trwają aktualnie prace w Sejmie. Problemem jest to, że wg regulacji eksploatacja złóż ma odbywać się nakazowo bez poszanowania prywatnej własności i interesów społeczności lokalnych oraz bez troski o środowisko. Zarząd Związku stwierdził, że proponowane regulacje łamią zasady postępowania administracyjnego w zakresie planowania przestrzennego, a projekt ustawy narusza samorządność lokalną i nie uwzględnia wzrastającego znaczenia polityki różnicowania źródeł zaopatrzenia w energię oraz ochrony środowiska. 

Samorządowcy poruszyli problem narastającego niedofinansowania systemu opieki zdrowotnej i zwiększającego się deficytu lekarzy specjalistów. Wyrażono obawę, iż bez podjęcia konkretnych działań naprawczych dostęp do najważniejszych świadczeń zdrowotnych może w najbliższym czasie zostać znacząco ograniczony.

Omówiono problem zwierząt wolno żyjących na terenach miejskich. Wątpliwości, jakie pojawiły się w tej sferze dotyczą w szczególności tego, jaki podmiot formalnie odpowiada za dzikie zwierzęta, które przebywają na obszarach miast i kto powinien finansować działania podejmowane w tym zakresie. W praktyce często gminy biorą na siebie taką odpowiedzialność, ale z prawnego punktu widzenia nie jest to uzasadnione.

Przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów powstał niedawno specjalny zespół, który przez kilkanaście miesięcy pracował nad propozycjami zmian prawnych, przyczyniających się do rozwiązania problemów samorządów. Prace te odbywały się przy merytorycznym zaangażowaniu gmin oraz Centrum Badawczego Polityki Publicznej i Problemów Regulacyjnych Uniwersytetu Śląskiego. Zespół ten przygotował projekt założeń do projektu zmiany ustawy, m.in. o ochronie zwierząt.

(źródło: UM Pszczyna)

 

ar

T G+ F

Zobacz także

Co dalej z Paleją? Odpowiedź Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków
Co dalej z Paleją? Odpowiedź Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków
Bielsko-Biała : szokujące znalezisko
Bielsko-Biała : szokujące znalezisko
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18