Ponadmilionowa kara ciągle do zapłacenia

Powiat11.04.2017, 09:58

Spółka Centrum Dializa, dzierżawca szpitala w Pszczynie, wykonuje zalecenia z kontroli NFZ. Prezes NFZ nie uwzględnił jednak zażalenia spółki na czynności dyrektora Śląskiego OW NFZ.

Przypomnijmy – od 12 lipca do 7 października ub. roku Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia prowadził kompleksową kontrolę w szpitalu, która była konsekwencją skarg od mieszkańców powiatu na warunki leczenia. Na początku stycznia br. dyrektor Śląskiego OW NFZ, Jerzy Szafranowicz nałożył na spółkę karę w wysokości 1 mln 112 tys. zł, wskazując na szereg uchybień świadczeniodawcy. Kontrolerzy NFZ stwierdzili na przykład, że na kilku oddziałach w niektóre dni tygodnia nie zapewniono pacjentom całodobowej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej. W wystąpieniu pokontrolnym była też mowa o nieprawidłowościach dotyczących prowadzenia dokumentacji medycznej czy udzielaniu świadczeń przy użyciu sprzętu nieposiadającego wymaganych prawem przeglądów technicznych.

Wystąpienie pokontrolne do spółki Centrum Dializa zawierało 19 zaleceń pokontrolnych. Szpital miał 30 dni na wykonanie zaleceń dotyczących personelu oraz 90 dni na dostosowanie pomieszczeń do wymagań wskazanych w przepisach.

10 stycznia Centrum Dializa złożyła zastrzeżenia do wystąpienia pokontrolnego, a miesiąc później zażalenie na czynności dyrektora Śląskiego OW NFZ. 16 marca prezes NFZ w całości nie uwzględnił zażalenia świadczeniodawcy.

Jak informuje Małgorzata Doros, rzecznik prasowy Śląskiego OW NFZ, Centrum Dializa pismem z 6 lutego poinformowała o zrealizowaniu części zaleceń pokontrolnych. Spółka twierdzi m.in., że zabezpieczyła całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską w oddziałach geriatrycznym, neonatologicznym, neurologicznym i chirurgii ogólnej.

- W zwyczaju mamy rekontrolę, sprawdzającą, czy faktycznie zalecenia są realizowane. Na razie dyrektor Śląskiego OW NFZ nie podjął decyzji, kiedy ona będzie przeprowadzona – mówi Małgorzata Doros.

Więcej na ten temat czytaj w najnowszym wydaniu "Gazety Pszczyńskiej" - nr 7 już w sprzedaży.

 

Reklama

Reklama

jack

T G+ F

Zobacz także

Nie będzie ewakuacji pacjentów, ale nowi nie są przyjmowani
Nie będzie ewakuacji pacjentów, ale nowi nie są przyjmowani
gorący temat
Centrum Dializa zawiesza działanie szpitala! Co to oznacza dla pacjentów?
Centrum Dializa zawiesza działanie szpitala! Co to oznacza dla pacjentów?
Czas na emeryturę
Czas na emeryturę
Ucieszą plażowiczów, zwalczą sinice?
Ucieszą plażowiczów, zwalczą sinice?
Protesty nic nie dają
Protesty nic nie dają
Zapisz się na Bieg Pawłowicki
Zapisz się na Bieg Pawłowicki

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 20