Art. spons. Pomysł na łazienkę w stylu marokańskim

Kraj, Powiat Pszczyński18.08.2020, 16:13

Styl marokański charakteryzuje się szeroką paletą intensywnych kolorów oraz oryginalnych wzorów, układających się w ciekawe kompozycje. Ponadto we wnętrzach jest dużo bieli i naturalnych materiałów, dzięki którym stylizacja nabiera spokojniejszego charakteru. Pojawiają się stylizowane meble i egzotyczne dekoracje pochodzące z minionej epoki. Łazienka w stylu marokańskim jest jednocześnie ciepłym i przytulnym pomieszczeniem oraz eleganckim i sprzyjającym odpoczynkowi salonem kąpielowym.

Kolory na ścianach i podłodze

Jednym z bardziej wyrazistych elementów stylizacji marokańskiej w łazience są płytki. Bardzo dobrze sprawdza się połączenie wzorzystych i wielokolorowych kompozycji ze stonowanymi odcieniami. Na podłodze możemy ułożyć płytki ceramiczne o orientalnych wzorach, składających się z geometrycznych kształtów w odcieniach czerwieni, pomarańczy, żółci, brązu i błękitu. Dobrym wyborem będzie patchwork, również w bardziej jednolitej kolorystyce, np. czekoladowym i jasnym brązie. Na ścianach z kolei dla kontrastu niech pojawią się wielkoformatowe płytki inspirowane szlachetnym, jasnym marmurem. Wprowadzą do wnętrza powiew elegancji i luksusu, który jest pożądany we wnętrzach inspirowanych Maroko. Innym ciekawym połączeniem jest drewno na podłodze i błękitne płytki heksagonalne na ścianach. Ten odcień niebieskiego pojawia się w marokańskich wnętrzach niezwykle często i świetnie łączy się z naturalnym charakterem drewna oraz białym kolorem szafek.

Ceramika klasyczna czy w odważne wzory?

Ceramika kojarzy się nam przede wszystkim z bielą, dotyczy to zarówno umywalki, jak również misy WC oraz wanny i brodzika. Tymczasem w marokańskich wnętrzach spotkać można prawdziwe dzieła sztuki rzemieślniczej. Unikalnym, wyróżniającym się akcentem w łazience będzie szklana lub ceramiczna umywalka o okrągłym kształcie, bogato zdobiona kolorowymi motywami. W jej towarzystwie doskonale prezentować się będzie złota, stylizowana armatura. Wanna może być klasyczna, jednak w wersji prostokątnej niech będzie obudowana mozaikowymi płytkami. W dużej łazience warto jest postawić na wannę wolnostojącą z giętymi nóżkami w złotym kolorze.

Meble w bieli i drewnie

W marokańskich wnętrzach dostrzec można wyraźny wpływ stylu kolonialnego. Często wykorzystuje się w nich stylizowane meble drewniane z frezowanymi frontami i uchwytami dekoracyjnymi w kolorze złotym, srebrnym lub miedzianym. Stanowią one piękne uzupełnienie dekoracyjnej umywalki oraz idealnie komponują się z wzorzystymi motywami na podłodze i ścianie. Mocne kolory złagodzić możemy bielą. Zamiast klasycznego kolory drewna wybieramy wtedy szafki w bielonym kolorze. W bardziej nowoczesnej wersji stylu marokańskiego mogą pojawić się meble o gładkich frontach i matowym wykończeniu, zarówno w kolorze naturalnego drewna, jak też bieli.

Podkręcamy stylizację dodatkami

Jak w każdej łazience, również tej nawiązującej do marokańskiego temperamentu, powinny znaleźć się odpowiednie akcesoria i dodatki. Tym razem dobrze sprawdzą się gliniane naczynia, wiklinowe koszyki, lustro w złotej ramie, świece zapachowe oraz lampiony. Na podłodze może pojawić się lniany dywan, a w przypadku płytek w kolorze drewna dywan w intensywnym kolorze.

Marokańska łazienka we współczesnej interpretacji cechuje się harmonią między orientalnym przepychem a kolonialną klasyką. Znajdziemy w niej zarówno mocny kolor, jak też barwy natury, są bogato zdobione elementy, jednak nie brakuje klasyki.

T G+ F

Zobacz także

Nowa sygnalizacja świetlna w Pawłowicach
Nowa sygnalizacja świetlna w Pawłowicach
3 mln zł dotacji na termomodernizację Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pszczynie
3 mln zł dotacji na termomodernizację Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
SQL: 16