Fot. Kadra Miejskiego Ośrodka Terapii Uzależnień Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż w Bielsku-Białej.

Art. spons. Pomoc uzależnionym od czynności i ich bliskim. Nie jesteś sam, pozwól sobie pomóc!

Pszczyna / Śląsk30.06.2020, 14:02

Niechętnie mówimy o stresie, emocjach, radzeniu sobie z nimi oraz problemach z nim związanymi. A szkoda. Bo rozmowa często jest kluczem prowadzącym do znalezienia rozwiązania. 

Dużo częściej na „pocieszyciela” w problemach i stresach wybieramy substancje zmieniające świadomość, takie jak alkohol czy narkotyki, ale coraz częściej sięgamy po inne „uśmierzacze” nieprzyjemnych emocji. Czasem mające całkiem niewinne oblicze, bo przecież nie są owianymi złą sławą „substancjami psychoaktywnymi” 

O czym mowa? Otóż chodzi o czynności. Takie kojarzone z rozrywką jak hazard, gry komputerowe, ale i takie, które są po prostu czynnościami związanymi z naszym życiem. Chodzi tu o pracę, zakupy, ćwiczenia fizyczne, seks, dostęp do informacji czy kolekcjonowanie. 

Zaskoczeni? Z hazardem mamy chyba najmniej problemów - często wyobrażeniom o nim towarzyszy alkohol, nocne kluby, szemrane towarzystwo. Ale obecnie nie należy zapominać hazardzie w internecie, „dziuplach” z maszynami (niestety, nadal są) oraz zakładach sportowych. Gry komputerowe mają swoje miejsce w świecie nałogów i to nie jest zaskoczenie, choć nie każdy człowiek, który się określa jako gamer jest od razu uzależniony tylko dlatego, że lubi grać i jest w tym niezły. Jednak faktem jest, że od gier komputerowych można się uzależnić, i w najświeższej Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób z 2018 r. (ICD-11) zostało uznane za jednostkę chorobową. 

A co z zakupami, ćwiczeniami fizycznymi, informacjami, seksem i (to już chyba przesada) pracą?Ano, nic w nich złego jeśli są środkiem do celu, a nie celem samym w sobie. Innymi słowy, są jednymi z aktywności w naszym życiu, a nie takimi, które zalewają inne jego sfery, a nawet zaczynają nimi rządzić. A właściwie zaczynają rządzić naszym życiem. 

Może się tak stać, gdy czynnościami regulujemy emocje. O co chodzi? O to, że gdy przeżywamy nieprzyjemne uczucia w różnych życiowych sytuacjach, nie radzimy sobie z nimi, to aby ich nie odczuwać, zaczynamy oddawać się czynności, która dostarczy nam przyjemnego przeżycia. Ważne, żeby była łatwo dostępna i szybko przynosiła przyjemność. Hazard, gra komputerowa, angażowanie się w kolejny projekt w pracy, zakup najnowszego modelu telefonu czy innej rzeczy dostarcza nam tych miłych uczuć. I po jakimś czasie, te “odskocznie” mogą przekształcić się w uzależnienie. 

Oczywiście ten opis to maksymalny skrót i uproszczenie, ale ważne jest mieć świadomość, że zarówno dobrodziejstwa nowej technologii, jak i całkiem zwykłe czynności niosą ze sobą zagrożenie, jeśli brakuje w naszym życiu równowagi i nie dopuszczamy do głosu naszych uczuć i nie dbamy o swoje potrzeby. 

Co można zrobić gdy czuję, że problemy i stres narastają, ja zaczynam szukać „zamienników”, które jeszcze bardziej odciągają mnie od zajęcia się problemem? To bardzo proste i trudne zarazem. Zgłosić się i skorzystać z pomocy. Czasem będą to konsultacje terapeutyczne, pomoc prawna czy też doradcy finansowego, czasem trzeba będzie zdecydować się na podjęcie dłuższego leczenia. Decyzja o umówieniu się do terapeuty nie jest łatwa, ale im szybciej zaczniemy szukać rozwiązań dla siebie, tym prędzej przestaniemy tonąć w naszym problemie i przysparzać sobie i naszym bliskim szkód (finansowych, emocjonalnych, psychicznych, i in.). 

Gdzie można znaleźć pomoc?

Dobrą informacją jest, że we wszystkich czterech ośrodkach prowadzonych przez Błękitny Krzyż prowadzimy Program opieki i terapii patologicznych hazardzistów, osób z innymi uzależnieniami behawioralnymi, ich bliskich i rodzin. Jest to kompleksowe oddziaływanie skierowane do osób uzależnionych od czynności oraz ich bliskich i rodzin. Oprócz terapii, pacjent może skorzystać z porad prawnika, konsultacji z doradcą finansowym. Istnieje możliwość podjęcia terapii w formie stacjonarnej, korzystając z zakwaterowania i wyżywienia.  

Miejski Ośrodek Terapii Uzależnień Śląskiej Fundacji Błękitny Krzyż w Bielsku-Białej.

Ośrodki Błękitnego Krzyża znajdują się w Bielsku-Białej, Żywcu, Czechowicach-Dziedzicach oraz w Pszczynie. Obecnie pomoc udzielana jest jeszcze zdalnie (telefon, internet), ale krok po kroku powracamy do działania sprzed początków epidemii. 

Ośrodek Błękitnego Krzyża im. Matki Ewy w Pszczynie.

Sumując - jaką pomoc można znaleźć w ośrodkach Błękitnego Krzyża:

Dla osób uzależnionych:

1. Terapię uzależnienia od alkoholu oraz innych środków psychoaktywnych – narkotyków (w tym tzw. „dopalaczy”), leków;

2. Terapię uzależnienia od hazardu patologicznego (gry losowe, zakłady bukmacherskie, i in.), seksoholizmu (uzależnienie od seksu, pornografii), pracoholizmu, infoholizmu (komputer oraz inne urządzenia nowych technologii), fonoholizmu (telefon), zakupoholizmu, nałogowego zadłużania się, nałogowych ćwiczeń fizycznych, zbieractwa patologicznego, opalania się oraz innych uzależnień behawioralnych (związanych z nałogowymi czynnościami).

Dla członków rodzin osób uzależnionych:

1. Terapię współuzależnienia dla partnerów, rodziców, rodzeństwa itp.;
2. Terapia Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA)

Dodatkowo pacjenci mogą skorzystać z:

1. Konsultacji z prawnikiem;
2. Konsultacji z doradcą finansowym;
3. Konsultacji z psychologiem;
4. Konsultacje z lekarzami specjalistami - psychiatrami.

Terapię prowadzimy w naszych ośrodkach w dwóch formach:

- terapia grupowa oraz indywidualna w godzinach przed- i popołudniowych;

- terapia na Dziennym Oddziale Uzależnień Behawioralnych i Dziennym Oddziale Leczenia Uzależnienia od Alkoholu - 5-cio godzinne zajęcia codziennie, od poniedziałku do piątku, całość terapii w tej formie trwa 10 tygodni (osoby pracujące mają możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego);

Dodatkowo, w Stacjonarnym Ośrodku Leczenia Uzależnień Behawioralnych oraz w Hostelu dla osób uzależnionych dysponujemy zakwaterowaniem wraz z wyżywieniem w ramach finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych dla osób podejmujących leczenie w naszych ośrodkach dla osób chcących podjąć terapię uzależnienia od czynności. 

Stacjonarny Ośrodek Leczenia Uzależnień Behawioralnych.

Ważnym elementem terapii osób uzależnionych i ich bliskich są Wyjazdowe Sesje Terapeutyczne, które odbywają się w Pszczynie w Domu Błękitnego Krzyża im. Matki Ewy. Są to pobyty weekendowe, podczas których ma miejsce intensywna praca grupowa. Wygodne warunki, opieka terapeutyczna oraz piękna okolica sprzyjają pracy nad sobą i porządkowaniu swojego życia.

Sale i pokoje terapeutyczne podczas wyjazdowych sesji.

Wszystkie nasze ośrodki terapeutyczne działają w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i Funduszem Rozwiązywania Problemów Hazardowych

Adresy:

Bielsko-Biała, ul. Mostowa 1, tel. 33 822 79 83

Żywiec, al. Legionów 1, tel. 33 861 00 83

Czechowice-Dziedzice, ul. Nad Białką 1b, tel. 32 215 97 40

Pszczyna, ul. Paderewskiego 3, tel. 32 210 42 92

Bielsko-Biała, ul. Bystrzańska 51a, tel. 33 817 20 49 (pomoc stacjonarna)

Odwiedź nas stronach:

www.bk-europe.pl

facebook.com/slaska.fundacja.blekitny.krzyz

instagram.com/blekitnykrzyz

Projekty współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych będących w dyspozycji Ministra Zdrowia, uzyskanych w konkursie przeprowadzonym przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

T G+ F

Zobacz także

Budowa Centrum Przesiadkowego zmierza ku końcowi
Budowa Centrum Przesiadkowego zmierza ku końcowi
Ważna informacja nt. wznowienia działalności PZON w Rybniku
Ważna informacja nt. wznowienia działalności PZON w Rybniku
Jedź za darmo autobusem! Europejski Dzień bez Samochodu
Jedź za darmo autobusem! Europejski Dzień bez Samochodu
Powiat edukuje rodziców i nauczycieli z zagrożeń w sieci
Powiat edukuje rodziców i nauczycieli z zagrożeń w sieci
Noc Bibliotek w pszczyńskiej bibliotece
Noc Bibliotek w pszczyńskiej bibliotece
Udany finał „Przesiądź się na kulturę”
Udany finał „Przesiądź się na kulturę”
Czyste powietrze w Pszczynie w 2023 roku!
Czyste powietrze w Pszczynie w 2023 roku!
Jaśniej i bezpieczniej w Golasowicach
Jaśniej i bezpieczniej w Golasowicach
Stypendia sportowe dla zawodników z gminy Pawłowice
Stypendia sportowe dla zawodników z gminy Pawłowice
Rusza przebudowa obiektu mostowego w Suszcu
Rusza przebudowa obiektu mostowego w Suszcu
Stypendia dla najlepszych uczniów szkół powiatowych
Stypendia dla najlepszych uczniów szkół powiatowych
Ruszyła rekrutacja do Pszczyńskiego Dziennego Domu Pomocy Medycznej
Ruszyła rekrutacja do Pszczyńskiego Dziennego Domu Pomocy Medycznej
Wypadek w Krzyżowicach. 10-letni rowerzysta trafił do szpitala
Wypadek w Krzyżowicach. 10-letni rowerzysta trafił do szpitala
17 września: sytuacja epidemiologiczna w powiecie pszczyńskim
17 września: sytuacja epidemiologiczna w powiecie pszczyńskim
"Żubrowisko" - Reaktywacja. Gramy dla Maciusia Cieślika
"Żubrowisko" - Reaktywacja. Gramy dla Maciusia Cieślika
SQL: 16