Pszczyńska policja ostrzega: fałszywi policjanci i rzekomi członkowie rodzin znów aktywni

Pszczyna10.10.2019, 11:01

7 października aktywność fałszywego policjanta, syna i córki, którzy informowali swoje ofiary o natychmiastowej potrzebie sfinansowania kosztów wypadku śmiertelnego, pszczyńscy policjanci zarejestrowali aż siedmiokrotnie. Próbowano oszukać mieszkańców Pszczyny, Łąki, Mizerowa i Czarkowa. W niektórych przypadkach biegłym w manipulacji sprawcom prawie się udało. Na szczęście nie doszło do wyłudzeń, bo pokrzywdzeni w porę zorientowali się, że mają do czynienia z oszustami. 

Oszuści żerują głównie na uczciwości, samotności i dobrym sercu starszych ludzi. Podają się za wnuka lub syna, który rzekomo spowodował śmiertelny wypadek i potrzebuje pieniędzy, żeby uniknąć więzienia. Coraz częściej wcielają się też w rolę fałszywego policjanta. Tu wiek ofiar nie ma takiego znaczenia, liczą się jedynie środki finansowe na kontach i zdolność kredytowa.

Na czym zatem polega metoda oszustwa na policjanta?

W opisywanych przypadkach, pokrzywdzeni wspominają kilka połączeń na telefony stacjonarne z nieznanego lub zastrzeżonego numeru. Jak zaznaczali, rzekomi synowie lub córki prosili o pomoc finansową. Tłumaczyli, że spowodowali wypadek śmiertelny. To wszystko telefonicznie, potwierdzał rzekomy funkcjonariusz policji. Przy tego typu oszustwach fałszywy policjant najczęściej przedstawia się z imienia i nazwiska oraz podaje numer swojej legitymacji służbowej. Bardzo stanowczo zaznacza też, żeby rozmówca wybrał numer 997 i potwierdził jego dane.

Niestety, w emocjach przyszłe ofiary nie rozłączają się i wybierają numer alarmowy 997, w rzeczywistości tego nie czyniąc. W ten sposób, będąc przekonane, że połączyły się z dyżurnym jednostki, bo słyszą w słuchawce głos innego mężczyzny, nadal rozmawiają z oszustami. Wówczas ofiara otrzymuje przez telefon kolejne instrukcje od przestępców.

Bardzo często fałszywy policjant przez cały czas trwania połączenia zastrzega, żeby jego rozmówca nikomu nie mówił o sytuacji, nawet najbliższym, ponieważ telefony są na podsłuchu i to mogłoby zaszkodzić sprawie.

Policja prosi o czujność i ostrożność w momencie, kiedy pojawi się jakakolwiek wątpliwość co do wiarygodności przekazywanej informacji.

(źródło: Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie)

 

ar

T G+ F

Zobacz także

Policjanci o bezpieczeństwie seniorów w Parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Pszczynie
Policjanci o bezpieczeństwie seniorów w Parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Pszczynie
Wyłudzili 80 tys. zł. Policja ostrzega przed metodą na fałszywego policjanta
Wyłudzili 80 tys. zł. Policja ostrzega przed metodą na fałszywego policjanta
Złodziej złapany przez proboszcza
Złodziej złapany przez proboszcza
Jutrzejsze utrudnienia na Koronie Zapory
Jutrzejsze utrudnienia na Koronie Zapory
Plenerowa wystawa "Chichot życia" tylko do piątku
Plenerowa wystawa "Chichot życia" tylko do piątku

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18