Pszczyńska policja ostrzega: fałszywi policjanci i rzekomi członkowie rodzin znów aktywni

Pszczyna10.10.2019, 11:01

7 października aktywność fałszywego policjanta, syna i córki, którzy informowali swoje ofiary o natychmiastowej potrzebie sfinansowania kosztów wypadku śmiertelnego, pszczyńscy policjanci zarejestrowali aż siedmiokrotnie. Próbowano oszukać mieszkańców Pszczyny, Łąki, Mizerowa i Czarkowa. W niektórych przypadkach biegłym w manipulacji sprawcom prawie się udało. Na szczęście nie doszło do wyłudzeń, bo pokrzywdzeni w porę zorientowali się, że mają do czynienia z oszustami. 

Oszuści żerują głównie na uczciwości, samotności i dobrym sercu starszych ludzi. Podają się za wnuka lub syna, który rzekomo spowodował śmiertelny wypadek i potrzebuje pieniędzy, żeby uniknąć więzienia. Coraz częściej wcielają się też w rolę fałszywego policjanta. Tu wiek ofiar nie ma takiego znaczenia, liczą się jedynie środki finansowe na kontach i zdolność kredytowa.

Na czym zatem polega metoda oszustwa na policjanta?

W opisywanych przypadkach, pokrzywdzeni wspominają kilka połączeń na telefony stacjonarne z nieznanego lub zastrzeżonego numeru. Jak zaznaczali, rzekomi synowie lub córki prosili o pomoc finansową. Tłumaczyli, że spowodowali wypadek śmiertelny. To wszystko telefonicznie, potwierdzał rzekomy funkcjonariusz policji. Przy tego typu oszustwach fałszywy policjant najczęściej przedstawia się z imienia i nazwiska oraz podaje numer swojej legitymacji służbowej. Bardzo stanowczo zaznacza też, żeby rozmówca wybrał numer 997 i potwierdził jego dane.

Niestety, w emocjach przyszłe ofiary nie rozłączają się i wybierają numer alarmowy 997, w rzeczywistości tego nie czyniąc. W ten sposób, będąc przekonane, że połączyły się z dyżurnym jednostki, bo słyszą w słuchawce głos innego mężczyzny, nadal rozmawiają z oszustami. Wówczas ofiara otrzymuje przez telefon kolejne instrukcje od przestępców.

Bardzo często fałszywy policjant przez cały czas trwania połączenia zastrzega, żeby jego rozmówca nikomu nie mówił o sytuacji, nawet najbliższym, ponieważ telefony są na podsłuchu i to mogłoby zaszkodzić sprawie.

Policja prosi o czujność i ostrożność w momencie, kiedy pojawi się jakakolwiek wątpliwość co do wiarygodności przekazywanej informacji.

(źródło: Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie)

 

ar

T G+ F

Zobacz także

Policjanci o bezpieczeństwie seniorów w Parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Pszczynie
Policjanci o bezpieczeństwie seniorów w Parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Pszczynie
Wyłudzili 80 tys. zł. Policja ostrzega przed metodą na fałszywego policjanta
Wyłudzili 80 tys. zł. Policja ostrzega przed metodą na fałszywego policjanta
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18