Połączyła ich historia i Daisy

23.05.2014, 22:05

Pszczyna

To historyczny moment, bo wieńczy wieloletnie starania władz Pszczyny oraz Wałbrzycha. Przedstawiciele tych miast podpisali umowę o współpracy partnerskiej.


Umowę podpisali dziś Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha oraz burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol. Służyć ma wymianie doświadczeń w zakresie nauki, oświaty, kultury, turystyki i sportu, a także nawiązaniu kontaktów gospodarczych pomiędzy przedsiębiorcami obu miast. Jak zapisano w dokumencie „Pszczyna i Wałbrzych dołożą wszelkich starań, aby współpraca ta przyczyniła się do poznania tradycji i kulturalnego bogactwa obu miast, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania młodego pokolenia”.
- Wałbrzych, mimo że jest miastem większym, może czerpać z tradycji Pszczyny, z tego wszystkiego, co dzisiaj potrafi ona z tej pięknej historii wyciągnąć i stworzyć fantastyczny klimat. Chciałbym życzyć Pszczynie, by ta umowa partnerska zarówno dla nas i dla was oznaczała więcej przyjaciół na Dolnym Śląsku, więcej przyjaciół w Wałbrzychu, więcej nowych doświadczeń, wymianę pozytywnej energii. Zapraszam jednocześnie do Wałbrzycha – przyznał prezydent Roman Szełemej.

- To oficjalne przypieczętowanie trwającej od wielu lat współpracy. Płaszczyzn, które otworzyliśmy dzięki tej umowie jest bardzo dużo: to wymiana kulturowa, społeczna, współpraca organizacji pozarządowych, ale przede wszystkim jest to linia współpracy, bazująca na rodzinie książęcej – stwierdził Dariusz Skrobol.

W uroczystości udział wzięli też prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Gabriela Lenartowicz, prezes Fundacji Księżnej Daisy Mateusz Mykytyszyn oraz prezes Zamku Książ Krzysztof Urbański. Po podpisaniu umowy Dariusz Skrobol wręczył Romanowi Szełemejowi symboliczne klucze do miasta.


Dlaczego Wałbrzych?
Związki historyczne Wałbrzycha i Pszczyny sięgają końca XVIII w. kiedy Jan Henryk VI von Hochberg, baron na Książu poślubił księżniczkę Annę von Anhalt - Pless, dziedziczkę Pszczyny i ziemi pszczyńskiej. Ich syn, Jan Henryk X i jego potomkowie byli książętami Pszczyny. Od tego czasu związki obu miast aż do 1943 r. były trwałe.

Panowie na Książu i Pszczynie (Jan Henryk X, Jan Henryk XI i Jan Henryk XV) przez ponad 100 lat inwestowali w rozwój dróg i kolei na Górnym i Dolnym Śląsku celem skomunikowania obu regionów i miast. Rozwijali przemysł wydobywczy przyczyniając się do znacznego rozwoju gospodarczego tych ziem. Między miastami i regionami trwała wymiana ludzi, dóbr i usług zaś książęca rodzina Hochbergów była motorem i orędownikiem tych kontaktów.

Najsłynniejszą historyczną postacią łączącą oba miasta jest Księżna Daisy von Pless, której działalność bardzo silnie wpływała na wzajemne stosunki Wałbrzycha i Pszczyny. Dziś księżna Daisy i jej rola w historii łączy oba miasta poprzez współpracę i promocję kulturalną.

Pszczyna i Wałbrzych to miasta powiązane wspólną historią oraz wolą wzajemnej wymiany doświadczeń w zakresie kultury, edukacji, turystyki, promocji piękna i dorobku ziemi pszczyńskiej i wałbrzyskiej. Naturalnym staje się zacieśnienie i sformalizowanie współpracy obu miast.

W roku 1999 podpisany został list intencyjny pomiędzy ówczesnym burmistrzem Pszczyny Tomaszem Tomczykiewiczem a prezydentem Wałbrzycha Lechem Bukowcem. List ten mówił o dążeniu miast do stałych kontaktów i wzajemnej promocji. Kontakty te odnowione zostały w roku 2012 i trwają do dzisiaj. Ideę partnerstwa obu miast aktywnie wspiera również Książe Bolko Graf von Hochberg.

W dniu 17 kwietnia 2014 r. Rada Miejska Wałbrzycha podjęła uchwałę w sprawie współpracy pomiędzy Wałbrzychem, a Pszczyną, która upoważnia Prezydenta Wałbrzycha do podpisania umowy partnerskiej. W dniu 22 maja br. taka sama uchwała jednogłośnie przyjęta została przez Radę Miejską w Pszczynie.

pako

T G+ F

Galeria

Zobacz także

Daisy Day s: powracają ogrody Daisy!
Daisy Day s: powracają ogrody Daisy!
Daisy Day s: powracają ogrody Daisy!
Daisy Day s: powracają ogrody Daisy!
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18