Pojadą na Ukrainę

11.06.2008, 09:38

Wola, Ukraina

Szkoła Podstawowa im. Bronisława Malinowskiego w Woli wzięła udział w programie Narodowego Centrum Kultury Polsko - Ukraińska Wymiana Młodzieży. Wyjazd zaplanowano bardzo dokładnie.


”O Programie
Narodowe Centrum Kultury jest organizatorem programu Polsko - Ukraińska Wymiana Młodzieży”. Głównym dążeniem tego programu jest przyczynienie się do zmiany w nastawieniu wobec siebie obu społeczeństw poprzez wytworzenie poczucia wspólnoty historycznej oraz wspólnoty współczesnych celów i zadań, jakie stoją przed Polską i Ukrainą.
W ramach programu możliwe jest współfinansowanie projektów obejmujących pobyt w Polsce grupy młodzieży ukraińskiej lub pobyt na Ukrainie grupy młodzieży polskiej, wraz opiekunami, realizujących wspólny projekt z rówieśnikami z Polski lub Ukrainy.
Szczegółowy program projektów Polsko Ukraińskiej Wymiany Młodzieży jest samodzielnie kształtowany przez polskich organizatorów w porozumieniu z partnerami ukraińskimi, niemniej warunkiem koniecznym do otrzymania wsparcia na wymianę młodzieży będzie włączenie do programu następujących komponentów: Historia lokalna”, Kultura regionu”, Poznajemy język sąsiada”.


Od roku 2003 trwa nasza współpraca ze szkołą w Zbarażu na Ukrainie. Dwukrotnie gościliśmy grupę młodzieży i nauczycieli z Ukrainy (w 2003 oraz 2006 roku) a my odwiedziliśmy Ukrainę w roku 2004.
W 2006 roku wraz z przedstawicielami ukraińskiej szkoły przyjechała do Gminy Miedźna delegacja władz Zbaraża na czele z Merem Miasta. Odbyła się wówczas uroczysta Sesja Rady Gminy, podczas której zostało podpisane porozumienie o współpracy między naszymi regionami.
W lutym 2008r. nasza szkoła złożyła wniosek w trzeciej edycji Programu MKiDN Polsko - Ukraińska Wymiana Młodzieży”.

Hura! Jedziemy na Ukrainę.

Szkoła nasza zdobyła granty na wyjazd na Ukrainę w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Polsko - Ukraińska Wymiana Młodzieży”. W terminie 29.06 - 05.07.2008 grupa 20 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami będzie realizować wspólnie z grupą młodzieży ukraińskiej projekt zatytułowany: Śladami wspólnych dziejów i tradycji Polski i Ukrainy. Powołany został zespól roboczy, który podjął już działania w ramach przygotowań do wyjazdu. Zatwierdzony przez NCK wniosek zawiera szczegółowy program obejmujący 7 dni.

Dzień pierwszy: Poznajmy się
Po przyjeździe, powitaniu, zakwaterowaniu i krótkim odpoczynku odbędzie się wieczór pod wspólnym tytułem ”Śląsk , nasza mała ojczyzna - historia naszej miejscowości. Polska młodzież przedstawi prezentację multimedialną na powyższy temat a następnie odbędzie się krótki występ artystyczny w strojach śląskich. Natomiast ukraiński szkolny zespól regionalny zapozna młodzież polska z elementami tańców i piosenek ukraińskich.

Dzień drugi: Tradycje i kultura naszych regionów
Przed południem będzie miało miejsce zwiedzanie szkoły w Zbarażu przez polskich uczestników programu oraz udział we wspólnych zajęciach edukacyjnych: czytanie ulubionych bajek w języku polskim i ukraińskim i przygotowanie ilustracji do bajki polskiej przez dzieci ukraińskie a do bajki ukraińskiej przez dzieci polskie.
Po południu zamierzamy zwiedzać Zbaraż - odrestaurowany pałac (obecnie muzeum etnograficzno - historyczne), ruiny twierdzy.
Wieczorem będzie miało miejsce spotkanie w szkole, podczas którego młodzież polska przedstawi prezentację multimedialną zabytków gminy Miedźna a następnie po wymianie spostrzeżeń na temat podobieństw i różnic będziemy uczyć się piosenek regionalnych.

Dzień trzeci: Demokracja polska a ukraińska
Przed południem odbędzie się spotkanie grupy młodzieży polskiej i ukraińskiej z Merem Zbaraża, podczas którego przybliżona zostanie organizacja zarządzania samorządowego na Ukrainie, zwiedzimy Urząd Mera i spotkamy się z deputowanymi miasta i regionu tarnopolskiego. Potem uczestnicy programu przygotują list do władz samorządowych Gminy Miedźna i miasta Zbaraż: ”Dzieci polskie i ukraińskie mają wspólne marzenia o ...
Po południu wspólnie zwiedzimy Tarnopol - stolicę regionu a rolę przewodnika pełnić będzie młodzież ukraińska.
Wieczór poświęcony będzie kulturze śląskiej, zaprezentujemy smaki polskiej kuchni i przedstawimy wykonane przez dzieci albumy zawierające tradycyjne przepisy kulinarne mam i babć. Później wspólnie będziemy ”kulać kluski śląskie przy akompaniamencie nagrań ”Śląskiego śpiewania.

Dzień czwarty: Nasza wspólna historia
Przed południem grupa wyjedzie do Wiśniowca i Krzemieńca, gdzie szukać będzie śladów polskiej kultury. Zwiedzimy Dom Juliusza Słowackiego, złożymy kwiaty pod tablicą upamiętniającą wizytę papieża Jana Pawła II na Ukrainie. Wyjedziemy na Górę Bona, skąd podziwiać będziemy panoramę okolicy. Będą tam mieć miejsce wspólne zabawy na świeżym powietrzu i pokaz tradycyjnych zabaw ruchowych i wyliczanek polskich i ukraińskich.
Popołudnie przebiegać będzie pod hasłem ”Sport nie zna granic. planujemy burzę mózgów: ”Jak wyobrażam sobie EURO 2012? oraz wspólne zawody i rozgrywki sportowe.
Wieczór zatytułowany ”Co nas kręci? poświęcony będzie przygotowaniu wspólnego repertuaru na wieczorną dyskotekę prowadzoną przez DJ-ów polskich i ukraińskich.

Dzień piąty: Między tradycją a współczesnością
Przed południem podążymy śladami wspólnej historii do Żółkwi, gdzie zwiedzimy rezydencję Jana III Sobieskiego oraz odwiedzimy Ławrę Paczejowską jako przykład architektury cerkiewnej. Zaznaczymy na mapce regionu zwiedzone zabytki i obiekty kultury polskiej i ukraińskiej.
Po południu złożymy wizytę w Domu Twórczości dziecięcej w Zbarażu, gdzie dziecięcy zespól teatralny przedstawi bajkę w języku ukraińskim. Odbędą się tam zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wykonają tradycyjne ludowe elementy ozdobne.
Wieczorem odbędzie się pokaz mody - każda grupa zaprezentuje kolekcję strojów z wykorzystaniem narodowych kolorów przyjaciół.
Podczas zajęć będziemy gromadzić podstawowe słownictwo ukraińskie, dotyczące danej tematyki: pozdrowienia, rodzina, szkoła, sport, części ciała, wolny czas, ubrania.

Dzień szósty: Poznajemy język sąsiada
Przed południem zapoznamy się z historią szkoły w Zbarażu - spotkamy sie z młodzieżą ukraińską w Szkolnej Izbie Pamięci, młodzież ukraińska poprowadzi zajęcia o tradycji. Następnie uzupełniać będziemy album zawierający mapki zwiedzanych miejscowości i słowniczek polsko - ukraiński. Odbędą sie konkursy na ilustracje wyrazów i zabawy językowe z nagrodami ”A jak po ukraińsku ...?.
Po południu będą miały miejsce kierowane przez nauczycieli rozmowy o tolerancji - ”Wiara naszych ojców. zaprosimy grupę ukraińska do udziału we mszy św. w kościele ojców Bernardynów w Zbarażu, do której oprawę przygotują polscy uczestnicy projektu.
Wieczorem odbędzie się Biesiada - Śląsko - Zbaraska pod hasłem ”Jak szybko mijają chwile... upamiętniająca 5 lat współpracy między szkołami z Woli i Zbaraża.

Dzień siódmy: Polskie ślady we Lwowie
Przed południem - przejazd młodzieży polskiej i ukraińskiej do Lwowa, szukanie śladów polskiej kultury, zwiedzanie cmentarza Łyczakowskiego, Cmentarza Orląt Lwowskich, spacer po Starym Mieście, podziwianie panoramy Lwowa z góry Parkowej. Następnie będzie miało pożegnanie uczestników projektu i wyjazd grupy polskiej w drogę powrotną.” (źródło: miedzna.pl)

agw

T G+ F

Zobacz także

Pojadą razem
Pojadą razem
Wolontariusze pojadą do Boliwii
Wolontariusze pojadą do Boliwii
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18