PODSUMOWANIE ROKU: tym żyliśmy w 2018 roku!

Powiat30.12.2018, 13:03

Mija kolejny rok. To było 12 miesięcy pełnych wydarzeń ciekawych, zaskakujących, pozytywnych, ale także tych smutnych i niezbyt dobrych. Podsumowujemy rok 2018 przypominając te najistotniejsze zdarzenia.

2018 rok rozpoczął się od ważnego wydarzenia dla podopiecznych pszczyńskiego koła PSONI - 6 stycznia otwarto Dom Kulejących Aniołów w Piasku (czytaj TUTAJ). Trzy dni później w pszczyńskim szpitalu zmarł bezdomny – prokuratura sprawdzała, czy udzielono mu właściwej pomocy (czytaj TUTAJ). Prawie 200 tys. zł zebrano podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w powiecie (czytaj TUTAJ).

Otwarcie Domu Kulejących Aniołów (fot. powiat pszczyński)

W lutym ruszyła największa w 2018 roku inwestycja gminy Pszczyna – przebudowa ul. Słonecznej i H. Brodatego oraz rozbudowa ul. Dobrawy wraz z budową ronda (czytaj TUTAJ). Radni miejscy zajęli się plakatem z logo partii politycznej w gablocie Urzędu Miejskiego (czytaj TUTAJ). 16 lutego zmarł prof. Paweł Krzystolik z Pszczyny, światowej sławy specjalista problematyki bezpieczeństwa w kopalniach oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Zamku (czytaj TUTAJ).

20 marca NFZ wypowiedział kontrakt spółce Centrum Dializa, dzierżawiącej szpital (czytaj TUTAJ). Nad zaporą w Goczałkowicach uruchomiono nowoczesny radar, która ostrzega przed wichurami, burzami czy gradem (czytaj TUTAJ). Mieszkańcy Pszczyny skarżyli się, że PKP chce zrobić z nich dróżników (czytaj TUTAJ). Gmina Goczałkowice wydzierżawiła fundacji Łukasza Piszczka tereny pod akademię piłkarską (czytaj TUTAJ). Mieszkaniec Pawłowic został wicemistrzem Polski we fryzjerstwie męskim (czytaj TUTAJ).

Radar znajduje się na maszcie na budynku Ekocentrum przy Jeziorze Goczałkowickim

Komisarz wyborczy zakwestionował przyjęty przez Radę Miejską podział gminy na okręgi wyborcze (czytaj TUTAJ). Pojawiły się obawy, że oddział reumatologiczny w goczałkowickim uzdrowisku zostanie zlikwidowany (czytaj TUTAJ). Brytyjski inwestor zainteresowany kopalnią „Krupiński” spotkał się z ministrem energii (czytaj TUTAJ). W Łące dwukrotnie znaleziono kilkaset pojemników z niebezpiecznymi substancjami (czytaj TUTAJ). Rodzice uczniów wywalczyli, że gmina nie połączy oddziałów szkolnych (czytaj TUTAJ). Zespół Vermis wygrał Żubrowisko 2018 (czytaj TUTAJ).

Śląski NFZ ogłosił konkurs ofert na leczenie szpitalne na terenie powiatu, do którego przystąpił powiat (czytaj TUTAJ). Na przełomie maja i czerwca znów zagrała Teatralna Maszyna Pszczyna (czytaj TUTAJ), a w maju na rynku odbyły się Dni Daisy (czytaj TUTAJ). Wręczono też „Klejnoty Ziemi Pszczyńskiej” (czytaj TUTAJ).

Opór rodziców przeciwstawiających się łączeniu oddziałów w szkołach okazał się skuteczny

Głośna na całą Polskę stała się kontrowersyjna procesja, która w Boże Ciało przeszła przez Pszczynę (czytaj TUTAJ). W czerwcu Pszczynę nawiedziła ulewa, która wyrządziła wiele w szkód (czytaj TUTAJ). Ruszyła budowa centrum przesiadkowego – inwestycji o wartości 43,6 mln zł (czytaj TUTAJ). Radni nie zdecydowali się na obniżenie wynagrodzeń burmistrzowi i wójtom, wbrew rozporządzeniu rządowemu (czytaj TUTAJ). 3 czerwca odbył się kolejny Bieg Pszczyński (czytaj TUTAJ). Rolnicy z Poręby, Mariola i Brunon Maśni triumfowali w konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” (czytaj TUTAJ). Na rynku ponownie powstała strefa kibica (czytaj TUTAJ).

1 lipca szpital w Pszczynie został zamknięty (czytaj TUTAJ), ale końcem miesiąca powiatowa spółka uzyskała kontrakt z NFZ, dzięki czemu po miesiącu wznowił działalność (czytaj TUTAJ). Zameczek Myśliwski „Promnice” został przekazany Muzeum Zamkowemu w Pszczynie (czytaj TUTAJ). Pojawiły się nowe pomysły zagospodarowania terenu po „Krupińskim” (czytaj TUTAJ). Na os. Piastów otwarto baseny nurkowe (czytaj TUTAJ), zakończono też kolejne wykopaliska na ul. Wojska Polskiego w Pszczynie (czytaj TUTAJ).

Dzięki staraniom powiatu udało się przejąć szpital

OSP Wola doczekała się wozu, ale nie takiego, o który zabiegali (czytaj TUTAJ). Zakończono wyczekiwaną przez mieszkańców regulację Potoku Goczałkowickiego (czytaj TUTAJ). Agnieszka Chylińska i zespół Kombii wystąpili podczas Dni Pszczyny 2018 (czytaj TUTAJ).

We wrześniu, tylko w ciągu kilku dni na drogach powiatu zginęły cztery osoby (czytaj TUTAJ). Ujawniliśmy, ile pieniędzy samorządy wydają na nagrody dla swoich pracowników (czytaj TUTAJ). Gmina Miedźna rozpoczęła starania o przyłączenie do metropolii (czytaj TUTAJ). 1 września ruszyła Pszczyńska Komunikacja Gminna, a na drogi wyjechały autobusy (czytaj TUTAJ). Zmarł Zygmunt Orlik, autor wielu publikacji o ziemi pszczyńskiej (czytaj TUTAJ). W parku zakopano Pszczyńską Kapsułę Czasu (czytaj TUTAJ), a w Woli ruszyła budowa komisariatu policji (czytaj TUTAJ).

Zakopanie kapsuły czasu

21 października odbyły się wybory samorządowe – burmistrz i wójtowie bez zmian, z wyjątkiem Miedźnej, gdzie konieczna była II tura (czytaj TUTAJ). Łukasz Piszczek wbił pierwszą łopatę pod budowę akademii piłkarskiej w Goczałkowicach (czytaj TUTAJ). Wyłoniono zadania do realizacji w ramach Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego (czytaj TUTAJ). Gmina Pawłowice została nagrodzona za działania na rzecz ochrony środowiska (czytaj TUTAJ). Końcem października zamknięta została Wodna Wieża (czytaj TUTAJ).

Nowym starostą została Barbara Bandoła (czytaj TUTAJ), a nowym wójtem gminy Miedźna – Jan Słoninka (czytaj TUTAJ). W całym powiecie świętowano setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (czytaj TUTAJ).

Nowym wójtem gminy Miedźna został Jan Słoninka

Pojawiły się kolejne problemy związane z budową Osiedla Luizy w Pszczynie (czytaj TUTAJ). Władzę w województwie śląskim niespodziewanie przejęło Prawo i Sprawiedliwość (czytaj TUTAJ). Pracownicy pszczyńskiego sądu przyłączyli się do protestu, walcząc o podwyżki (czytaj TUTAJ). Gmina Pszczyna zrezygnowała z dzierżawy budynku byłej pralni przyszpitalnej (czytaj TUTAJ). Nagrodzono wyróżniających się wolontariuszy (czytaj TUTAJ).

 

W 2019 roku redakcja "Gazety Pszczyńskiej" oraz portalu pszczynska.pl życzy Czytelnikom samych dobrych, pozytywnych wiadomości!

pako

T G+ F

Zobacz także

gorący temat
PODSUMOWANIE ROKU: tym żyliśmy w 2017 roku!
PODSUMOWANIE ROKU: tym żyliśmy w 2017 roku!
Podsumowanie roku w pszczyńskiej komendzie
Podsumowanie roku w pszczyńskiej komendzie
"Perła 2019" - III edycji konkursu aktorsko-wokalno-teatralnego
"Perła 2019" - III edycji konkursu aktorsko-wokalno-teatralnego
VII Targi Edukacji, Pracy i Kariery
VII Targi Edukacji, Pracy i Kariery
17. edycja Reggae w Stodole
17. edycja Reggae w Stodole
Wakacyjne konkursy w goczałkowickiej bibliotece
Wakacyjne konkursy w goczałkowickiej bibliotece
Policyjne patrole wodne i rowerowe gotowe do sezonu
Policyjne patrole wodne i rowerowe gotowe do sezonu
Nieudany manewr skrętu doprowadził do kolizji
Nieudany manewr skrętu doprowadził do kolizji
W najbliższą niedzielę odbędzie się inauguracja obchodów 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich!
W najbliższą niedzielę odbędzie się inauguracja obchodów 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich!
XI Piknik Rodzin Zastępczych
XI Piknik Rodzin Zastępczych
Akcja Bezpieczne Wakacje w Pawłowicach
Akcja Bezpieczne Wakacje w Pawłowicach
Możliwe burze z gradem
Możliwe burze z gradem
I miejsce dla Dziecięcego Zespołu Regionalnego "Pawłowice"
I miejsce dla Dziecięcego Zespołu Regionalnego "Pawłowice"
Gmina Miedźna pozbędzie się komarów
Gmina Miedźna pozbędzie się komarów
Hospicjum zdobyło półtora miliona zł dla chorych
Hospicjum zdobyło półtora miliona zł dla chorych
Uczniowie i nauczyciele z LO w Gilowicach na spotkaniu w Bułgarii
Uczniowie i nauczyciele z LO w Gilowicach na spotkaniu w Bułgarii

Komentarze:

Pawel 2018-12-30 godz. 16:11
Artykuł spoko lecz trochę mało czytelny wręcz nawet pomieszany z poplątanym ... w jednym zdaniu o NFZ a w następnym o zaporze i tak cała reszta. Czytelnicy zapewne przeczytają z 2 wersy i wyjdą. Może ładniej wyglądała by forma kalendarza pisanego.
treść:
autor:

SQL: 18