fot. powiat pszczyński

Podatek od wyrobisk górniczych: powiat wspiera gminę Miedźna

Powiat01.03.2019, 11:52

Z inicjatywy starosty Barbary Bandoły Rada Powiatu przyjęła uchwałę w sprawie poparcia gminy Miedźna w działaniach zmierzających do zwolnienia z obowiązku zapłaty odsetek od nadpłaty z tytułu opodatkowania kopalnianej infrastruktury podziemnej.

Na gminie Miedźna ciąży ryzyko zwrotu przedsiębiorcy górniczemu kilkunastu milionów złotych odsetek z tytułu niewłaściwie naliczonego podatku od wyrobisk górniczych. Niestety, to na bazie nieprecyzyjnych i niespójnych przepisów prawa w tym zakresie gminy naliczały podatek, a dopiero wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2011 r. potwierdził, że wyrobiska górnicze powinny zostać wyłączone z opodatkowania .

- W związku ze sporami dotyczącymi opodatkowania kopalnianej infrastruktury podziemnej pojawił się ważki problem zapłaty przez gminę Miedźna odsetek od nadpłat w podatku od nieruchomości w wysokości kilkunastu milionów złotych. Ewentualna zapłata takiej kwoty może doprowadzić gminę Miedźna do bardzo niekorzystnej sytuacji finansowej, w tym do natychmiastowej utraty płynności finansowej, stwarzając zagrożenie dla możliwości realizowania zadań gminy i jej rozwoju - mówi starosta Barbara Bandoła, z której inicjatywy Rada Powiatu Pszczyńskiego przyjęła w tym tygodniu uchwałę w sprawę poparcia gminy Miedźna w działaniach zmierzających do zwolnienia z obowiązku zapłaty odsetek od nadpłaty z tytułu opodatkowania kopalnianej infrastruktury podziemnej. Radni powiatowi uchwałę przyjęli jednogłośnie.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, „Rada Powiatu Pszczyńskiego popiera starania gminy Miedźna w podejmowanych działaniach, zmierzających do uregulowania trudnej sprawy w sposób jak najmniej dotkliwy dla mieszkańców gminy Miedźna, w szczególności poprzez całościowe lub częściowe zwolnienie z obowiązku zapłaty odsetek od nadpłaty z tytułu opodatkowania kopalnianej infrastruktury podziemnej”.

Za podjęcie uchwały dziękował wójt gminy Miedźna, Jan Słoninka. - Słowo dziękuję mówię w imieniu mieszkańców i to słowo płynie z głębi naszego serca. Podjęta uchwała świadczy o tym, że w tych działaniach nie jesteśmy osamotnieni, że państwo również czujecie to, że taka kwota, która mogłaby zapaść, jest dla nas bardzo krzywdząca i obciążająca - mówił wójt.
powiat pszczyński

 

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Dofinansowanie żłobkowe w Miedźnej: 500 zł na dziecko
Dofinansowanie żłobkowe w Miedźnej: 500 zł na dziecko
Zniszczono wiatę w Woli. Policja szuka świadków
Zniszczono wiatę w Woli. Policja szuka świadków
Wielki sukces GKS-u Pniówek
Wielki sukces GKS-u Pniówek
Samorządowcy pytają o czerwoną strefę
Samorządowcy pytają o czerwoną strefę
Nowa nawierzchnia na "Orliku" przy POSiRze
Nowa nawierzchnia na "Orliku" przy POSiRze

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19