fot. powiat pszczyński

Podatek od wyrobisk górniczych: powiat wspiera gminę Miedźna

Powiat01.03.2019, 11:52

Z inicjatywy starosty Barbary Bandoły Rada Powiatu przyjęła uchwałę w sprawie poparcia gminy Miedźna w działaniach zmierzających do zwolnienia z obowiązku zapłaty odsetek od nadpłaty z tytułu opodatkowania kopalnianej infrastruktury podziemnej.

Na gminie Miedźna ciąży ryzyko zwrotu przedsiębiorcy górniczemu kilkunastu milionów złotych odsetek z tytułu niewłaściwie naliczonego podatku od wyrobisk górniczych. Niestety, to na bazie nieprecyzyjnych i niespójnych przepisów prawa w tym zakresie gminy naliczały podatek, a dopiero wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2011 r. potwierdził, że wyrobiska górnicze powinny zostać wyłączone z opodatkowania .

- W związku ze sporami dotyczącymi opodatkowania kopalnianej infrastruktury podziemnej pojawił się ważki problem zapłaty przez gminę Miedźna odsetek od nadpłat w podatku od nieruchomości w wysokości kilkunastu milionów złotych. Ewentualna zapłata takiej kwoty może doprowadzić gminę Miedźna do bardzo niekorzystnej sytuacji finansowej, w tym do natychmiastowej utraty płynności finansowej, stwarzając zagrożenie dla możliwości realizowania zadań gminy i jej rozwoju - mówi starosta Barbara Bandoła, z której inicjatywy Rada Powiatu Pszczyńskiego przyjęła w tym tygodniu uchwałę w sprawę poparcia gminy Miedźna w działaniach zmierzających do zwolnienia z obowiązku zapłaty odsetek od nadpłaty z tytułu opodatkowania kopalnianej infrastruktury podziemnej. Radni powiatowi uchwałę przyjęli jednogłośnie.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, „Rada Powiatu Pszczyńskiego popiera starania gminy Miedźna w podejmowanych działaniach, zmierzających do uregulowania trudnej sprawy w sposób jak najmniej dotkliwy dla mieszkańców gminy Miedźna, w szczególności poprzez całościowe lub częściowe zwolnienie z obowiązku zapłaty odsetek od nadpłaty z tytułu opodatkowania kopalnianej infrastruktury podziemnej”.

Za podjęcie uchwały dziękował wójt gminy Miedźna, Jan Słoninka. - Słowo dziękuję mówię w imieniu mieszkańców i to słowo płynie z głębi naszego serca. Podjęta uchwała świadczy o tym, że w tych działaniach nie jesteśmy osamotnieni, że państwo również czujecie to, że taka kwota, która mogłaby zapaść, jest dla nas bardzo krzywdząca i obciążająca - mówił wójt.
powiat pszczyński

 

Reklama

pako

T G+ F

Zobacz także

Zniszczono wiatę w Woli. Policja szuka świadków
Zniszczono wiatę w Woli. Policja szuka świadków
Dofinansowanie żłobkowe w Miedźnej: 500 zł na dziecko
Dofinansowanie żłobkowe w Miedźnej: 500 zł na dziecko
gorący temat
Uczniowie poznali wyniki rekrutacji do szkół
Uczniowie poznali wyniki rekrutacji do szkół
Trwa dodatkowy nabór wniosków Krajowego Funduszu Szkoleniowego
Trwa dodatkowy nabór wniosków Krajowego Funduszu Szkoleniowego
Budowa komisariatu w Woli dobiega końca
Budowa komisariatu w Woli dobiega końca
Trwa przebudowa stadionu Iskry
Trwa przebudowa stadionu Iskry

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 19