Początek i koniec - historia dwóch dekad „Gazety Pszczyńskiej”

Powiat Pszczyński25.04.2020, 14:17

Reporterska misja, wyjątkowe tradycje i wspomnienia. Niezliczona ilość wiadomości z powiatu pszczyńskiego zapisana na łamach około pół tysiąca wydań. „Gazeta Pszczyńska” przeszło 20 lat gościła w domach wielu Czytelników. 

Historię tytułu od początku do końca tworzyły dziesiątki zaangażowanych osób, których nazwisk i dokonań nie sposób wymienić w jednym artykule. Dziennikarze i wydawcy, osoby odpowiedzialne za marketing i reklamę, pracownicy zajmujący się składem, łamaniem tekstów i grafiką, drukarze, kolporterzy oraz wszyscy sympatycy redakcji. Każdy z nich miał swój znaczący wkład w działalność medium, które przez lata dostarczało niezliczoną ilość wiadomości mieszkańcom naszego powiatu.

Pierwszy numer „Gazety Pszczyńskiej” z podtytułem Niezależne Pismo Informacyjne ukazał się 27 lipca 1999 roku. Założycielem, wydawcą i redaktorem naczelnym periodyku był pszczyński dziennikarz, Wacław Zmarlak. Dwutygodnik jako pierwszy w przestrzeni lokalnej drukowany był w całości w pełnym kolorze. Jak pisała ówczesna redakcja pisma, jej zadaniem było wypełnienie luki informacyjnej w powiecie pszczyńskim i koncentracja uwagi na tematach poruszanych marginalnie lub pomijanych w całości: „Pragniemy pokazać codzienne życie zwykłego mieszkańca tej ziemi na której żyjemy, decyzje władz samorządowych powiatu i gmin, ale i także opinie społeczne na temat trafności podejmowanych działań radnych, starosty, burmistrza, czy wójtów”. Artykuły redagowali lokalni reporterzy oraz Czytelnicy, których wiadomości wypełniały dużą część „Gazety”. Redakcja znajdowała się przy ul. Zdrojowej 2, z biegiem czasu przenosząc się bliżej centrum, do budynku przy ul. Kopernika 14. Pismo drukowano początkowo w drukarni w Krakowie, a następnie w tyskiej firmie Pergamon.    

- W październiku 2004 roku za namową ówczesnych władz Starostwa Powiatowego w Pszczynie zdecydowałem się przekazać w ręce samorządu „Gazetę Pszczyńską”. Przyświecał temu cel stabilności finansowej tytułu oraz jeszcze większa ilość informacji służąca mieszkańcom naszego powiatu - wspomina Wacław Zmarlak. Od tego czasu wydawaniem zajęła się spółka Centrum Przedsiębiorczości w Woli (obecnie zarządzająca Szpitalem Powiatowym w Pszczynie). Funkcję redaktora naczelnego przez pierwsze dwa miesiące pełnił nadal Wacław Zmarlak. W listopadzie 2004 r. zrezygnował ze stanowiska, zakładając następnie nowy niezależny dwutygodnik - Pszczyński Przegląd Forum.

10 grudnia 2004 r. zmieniono podtytuł „Gazety Pszczyńskiej” na Pismo Informacyjne. Od tego czasu zaniechano także ciągłości numeracji wydań. Rolę naczelnego objął znany beskidzki dziennikarz interwencyjny Radia Eska, telewizji TVP i TVB, Daniel Dziewit, a redakcja przeniesiona została do kamienicy przy ul. Bogedaina 2. - W tym okresie postawiliśmy na rozbudowę zespołu redakcji, rozwój i zmiany techniczne, zwiększenie sprzedaży. Po raz pierwszy pojawił się internetowy odpowiednik „Gazety” w postaci portalu www.infopres.pl. Od lipca do końca 2005 roku funkcję redaktora naczelnego objęła reporterka Justyna Gałka, a wydawcą dzierżawiącym tytuł od CP S.A. stało się Beskidzkie Centrum Promocji i Reklamy Daniel Dziewit. Za druk odpowiedzialna była tyska drukarnia Agora. W naszych mediach oprócz sporej dawki informacji o lokalnych wydarzeniach nie brakowało tekstów o charakterze śledczym oraz tematów kontrowersyjnych - opowiada Daniel Dziewit.

Początkiem 2006 roku nowym właścicielem i zarazem wydawcą „Gazety Pszczyńskiej - Pisma Informacyjnego” został Salon Komputerowy „Terrabit” Janusz Hess. Redakcja pisma kilkakrotnie zmieniała swoją siedzibę, najdłużej jednak działała w pobliżu pszczyńskiej starówki przy ul. Warownej 14, a od 2013 roku w nowo wybudowanym budynku wydawcy przy ul. Wodzisławskiej 36B. Kontynuowano również prowadzenie strony www.infopres.pl (założonej wspólnie z poprzednim wyd. BCPiR Daniel Dziewit), zmienionej w 2014 roku na www.pszczynska.pl.  

Pierwszy egzemplarz „Gazety”, pod skrzydłami nowego wydawnictwa ukazał się 26 stycznia 2006 roku. Zespołem dziennikarzy pokierowała ówczesna studentka filologii polskiej, współpracująca z poprzednim składem redakcji, Marcela Grzywacz (z/d Pniok). Stanowisko redaktor naczelnej pełniła do marca 2015 roku. Kolejnie funkcję naczelnego do czerwca 2019 roku piastował doświadczony, wieloletni dziennikarz „Gazety Pszczyńskiej” Jacek Bielenin. Ostatnim redaktorem naczelnym został śląski reporter współpracujący m.in. z Dziennikiem Zachodnim i miesięcznikiem Śląsk, historyk, reportażysta, Wiesław Kosterski.   

- Misja „Gazety Pszczyńskiej” opierała się przede wszystkim na poruszaniu tematów społecznych. Dziennikarze oraz współpracujący z redakcją reporterzy z uwagą wsłuchiwali się w głos mieszkańców ziemi pszczyńskiej - ich problemy, osiągnięcia i plany. Dociekali prawdy, konfrontowali odmienne stanowiska. Zawsze w centrum najważniejszych wydarzeń lokalnej polityki, gospodarki, oświaty, kultury, rozrywki i sportu. Zawodowa pasja, zaangażowanie i różne spojrzenia na lokalną przestrzeń stały się wizytówką tytułu - podkreśla Marcela Grzywacz, sprawująca najdłużej funkcję redaktor naczelnej. - W dobie mediów internetowych, dziennikarze, z którymi miałam zaszczyt współpracować, pisali o najważniejszych wydarzeniach jako pierwsi na lokalnym i regionalnym rynku medialnym, odkrywali ważne tematy, nadawali ton dyskusji. To była największa wartość „Gazety” – dodaje.

Integralną częścią czasopisma od 23 stycznia 2007 r. był dodatek sportowy wydawany do końca 2009 roku jako „Gazeta Sportowa”, a od stycznia 2010 r. jako  „Sps24 - Strefa Pszczyńskiego Sportu”. Jego inicjatorem był związany z pszczyńskim sportem Radosław Jeleń. Łamy dodatku na przestrzeni lat redagowali kolejno: Michał Pawlak, Tomasz Kropidło, Jacek Bielenin i Paweł Przybyła. Publikowano w nim m.in. najświeższe wiadomości z pszczyńskiej murawy, poczynania zawodników lokalnej siatkówki, badmintona, czy lekkiej atletyki. Każdy kibic mógł znaleźć tutaj szczegółowo prowadzone wyniki meczów, tabele, wywiady z trenerami i sportowcami, jak również zapowiedzi imprez. Ostanie wydanie ukazało się 17 grudnia 2019 r.   

Oprócz stałych stron informacyjnych pojawiały się również inne dodatki, takie jak: „Gazeta Seniora”, „Gazeta Świąteczna”, „Skarb Kibica”, program TV, reklamowe wkładki branżowe, specjalne strony wyborcze. 

Dla miłośników literatury pięknej od lat swoją stałą rubrykę poetycką prowadził pszczyński poeta, Wacław Kostrzewa. Przeczytać w niej można było nadesłane wiersze oraz cenne uwagi dla ich autorów.

Redakcja nie zapominała o sympatykach zabaw z nagrodami. Za poprawnie rozwiązane hasła krzyżówek rozlosowano setki biletów do kina, w konkursie z okazji Dnia Babci i Dziadka, wnuki wygrywały dla dziadków pobyty w goczałkowickim uzdrowisku, a biorący udział w wakacyjnych zabawach fotograficznych mieli okazję spędzać weekendy w górskich pensjonatach. Zapaleni sportowcy natomiast ochoczo rywalizowali w organizowanym przez 10 lat Turnieju Piłki Nożnej Plażowej o Puchar Wydawcy „Gazety Pszczyńskiej”.

Szczególnym konkursem, skierowanym do zdolnych reporterów amatorów był Konkurs Dziennikarski im. Agnieszki Wojtali (2014-2017), któremu patronowały pszczyńskie władze samorządowe i instytucje kultury. Upamiętniał on naszą tragicznie zmarłą redakcyjną koleżankę, która w swojej długoletniej pracy napisała wiele znaczących artykułów i felietonów, a jej zaangażowanie zawodowe było godne naśladowania. Przez IV edycje kapituła konkursowa wyłoniła i uroczyście nagrodziła kilkunastu autorów, nie parających się pisaniem zawodowo. Nadsyłane prace inspirowane ziemią pszczyńską ukazywały nietuzinkowe opowieści o ludziach,  miejscach i wydarzeniach wartych zapamiętania. Pokłosiem konkursu stał się wydany w 2019 r. zbiór nagrodzonych tekstów pt. „Bliskie historie - ludzie z pasją, miejsca z duszą”.

Przez ponad 20 lat „Gazeta Pszczyńska” opublikowała sporą ilość reklam, ogłoszeń i tekstów sponsorowanych ukazujących bogatą ofertę lokalnych i regionalnych przedsiębiorstw. Wpływy z tych publikacji każdego miesiąca wspierały działalność redakcji. Wśród pracowników działu marketingu, najdłużej swoją profesję wykonywał tyski ekonomista, od lat związany z branżą reklamową w mediach, Jan Paliczka (od sierpnia 2005 r. do końca marca 2020 r.). 

Przez ostatnie lata pszczyński dwutygodnik drukowany był w Agorze w Tychach, Pro Media w Opolu i Polskapresse w Sosnowcu. kolportowany był do każdej z 6 gmin powiatu pszczyńskiego (Goczałkowic-Zdroju, Kobióra, Miedźnej, Pawłowic, Pszczyny, Suszca). Osobą odpowiedzialną za jego dystrybucję od 1999 do 2020 roku był najstarszy pracownik „Gazety”, 79-letni pszczynianin, Szczepan Jary. Do samego końca dostarczał i dbał, by wszystkie egzemplarze na czas docierały do ponad 100 punktów prasowych.

Pod szyldem obecnej Grupy Terrabit Janusz Hess (kompleksowe usługi poligraficzne, reklamowe i medialne), która nieprzerwanie przez 14 lat wydawała czasopismo, ukazało się w sumie 341 numerów! W dniu 31 marca 2020 r. redakcja oddała w ręce Czytelników ostatnie wydanie „Gazety Pszczyńskiej - Pisma Informacyjnego”. 

Tomasz Gruca

T G+ F

Zobacz także

Weekend Cudów w powiecie pszczyńskim
Weekend Cudów w powiecie pszczyńskim
Samorządowcy omawiali wspólne kierunki transformacji
Samorządowcy omawiali wspólne kierunki transformacji
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Konkurs "Pierwsze zdjęcie na Instagramie"
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
Budżet powiatu na trudne czasy uchwalony
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
12 wzruszających historii pszczyńskich Sybiraków spisanych w książce
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
W czwartek i piątek utrudnienia na ul. Bielskiej w Pszczynie
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę
Pszczyna pozyskała 4 mln zł na fotowoltaikę
Burmistrz spotkał się z ministrem klimatu
Burmistrz spotkał się z ministrem klimatu
Budżet przyjęty. Ponad 10 mln zł na goczałkowickie inwestycje
Budżet przyjęty. Ponad 10 mln zł na goczałkowickie inwestycje
Nowa sygnalizacja świetlna w Pawłowicach
Nowa sygnalizacja świetlna w Pawłowicach

Komentarze:

seniorka 2020-04-26 godz. 18:23
Szkoda ,że już nie będę mogła czytać mojej ulubionej gazety. Serdeczne pozdrowienia i podziękowania dla całej redakcji. Wierna czytelniczka.
Plesek 2020-04-26 godz. 07:23
No i ani słowa o przykrej prawdzie - dlaczego gazeta upadła ...
treść:
autor:

SQL: 18