fot. UG Goczałkowice-Zdrój

Goczałkowice: PKP PLK zmodernizuje linię kolejową i przystanek

Goczałkowice-Zdrój23.10.2019, 12:45

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczyna realizację dużej inwestycji na Śląsku. Prace obejmą również modernizację przystanku Goczałkowice-Zdrój, w tym budowę przejścia podziemnego łączącego perony. Unowocześniona zostanie linia kolejowa Goczałkowice-Zdrój – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg a także most na Wiśle.

Projekt modernizacji linii kolejowej Goczałkowice-Zdrój – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg przewiduje wymianę prawie 47 km torów i 56 km sieci trakcyjnej oraz urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Dzięki temu zwiększy się prędkość pociągów osobowych do 160 km/h i towarowych do 120 km/h na trasie z Katowic do Zebrzydowic i Wisły Głębce. Na węźle Czechowice-Dziedzice przebudowane zostaną urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Powstanie nowe lokalne centrum sterowania (LCS) wyposażone w nowoczesne systemy. Prace obejmą ponad 150-metrowy most na Wiśle (między Goczałkowicami a Czechowicami-Dziedzicami) oraz 22 inne obiekty inżynieryjne. 

Zmodernizowany zostanie przystanek Goczałkowice-Zdrój. Jak informuje Katarzyna Głowacka z PKP PLK, powstaną tam 2 perony jednokrawędziowe o długości 200 m, które będą podwyższone, aby ułatwić podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Obiekt zostanie wyposażony w nowe ławki, wiaty, oświetlenie i tablice informacyjne. Powstanie przejście podziemne z pochylniami, które połączy dwa perony oraz ułatwi podróżowanie osobom o ograniczonej mobilności. Wybudowane zostaną ekrany akustyczne, aby zminimalizować hałas w obrębie przystanku.

Modernizacja zostanie zrealizowana w I etapie projektu o wartości 1,4 mld zł, który dotyczy linii kolejowej na odcinku Będzin - Katowice - Tychy - Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice. Prace są współfinansowane przez Unię Europejską w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Umowa na wykonanie prac została już podpisana. PKP PLK informuje, że roboty powinny zakończyć się do października 2023 r. Wykonawcą jest firma Budimex Budownictwo Sp. z o.o..

(UG Goczałkowice-Zdrój)

Reklama

Reklama

ar

T G+ F

Zobacz także

Czechowice-Dziedzice: śnieg ciągle niebezpieczny
Czechowice-Dziedzice: śnieg ciągle niebezpieczny
XIV Finał WOŚP : Czechowice-Dziedzice
XIV Finał WOŚP : Czechowice-Dziedzice
Będzie projekt przebudowy ul. Lipowej w Wiśle Wielkiej
Będzie projekt przebudowy ul. Lipowej w Wiśle Wielkiej
Pszczyński PUP dobrze realizuje instrumenty tarczy
Pszczyński PUP dobrze realizuje instrumenty tarczy
Mobilny punkt wymazowy dla osób w kwarantannie
Mobilny punkt wymazowy dla osób w kwarantannie

Komentarze:

Pszczyna360 2020-05-18 godz. 21:59
Materiał z lotu ptaka. Maj 2020 https://youtu.be/Aj46TtNBDA8
Pszczyna360 2020-05-18 godz. 21:59
Materiał z lotu ptaka. Maj 2020
treść:
autor:

SQL: 20