(fot. UM Pszczyna)

Pszczyńska kranówka nadaje się do picia! Trwa konkurs na jej nazwę

Pszczyna11.12.2019, 14:01

Zgodnie z przepisami PIK w Pszczynie co miesiąc zleca pobór i analizę próbek wody. Wyniki jednoznacznie wskazują na to, że pszczyńska kranówka spełnia wszelkie normy i kryteria, a jej smak porównywalny jest z popularnymi wodami źródlanymi, które możemy dostać w sklepie.

Od kilku dni w centrum Pszczyny można oglądać nietypową instalację, która prezentuje mieszkańcom zalety picia wody z kranu. Pszczyna jest w gronie miast, które mogą poszczycić się smaczną i zdrową kranówką. Kampanię opowiadającą o jakości, smaku i cenie pszczyńskiej wody realizuje Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej  przy wsparciu Urzędu Miasta.

1000 litrów wody z kranu kosztuje w Pszczynie 5,72 zł. Kupując taką samą ilość wody butelkowanej - kupujemy 666 butelek po 1,5 l każda - wydając na to około 1200 zł. To prawie 210 razy drożej. W przeliczeniu na litry - 1 l wody z sieci wodociągowej to koszt zaledwie 6 groszy, a średni koszt 1 l wody butelkowanej to 1,20 zł. Co więcej - 666 butelek to 33 kg plastiku, który trzeba utylizować, bo sam rozkłada się nawet 1000 lat! Zatem pijąc wodę z kranu, nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale także jesteśmy bardziej eko.

W naszym województwie kilka miast chwaliło się już, że ich woda zdatna jest do picia. Dlatego Pszczyna, która korzysta głównie ze Zbiornika Porąbka, także zdecydowała się zachęcić do tego mieszkańców.

Do picia wody z kranu namawiają ci, którzy są już przekonani do jej jakości. Wśród nich burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol - Zachęcam do picia wody z kranu, ponieważ sam na co dzień piję kranówkę. Nasza pszczyńska woda ma dobrą jakość i co również istotne, jest dużo tańsza od wód butelkowanych. Cieszę się, że ruszyła ta kampania, ponieważ ma ona także wymiar ekologiczny, bowiem każde 1000 l wody butelkowanej to około 33 kg plastikowych odpadów. A jeśli możemy zaoszczędzić, a przy okazji zrobić coś pożytecznego dla środowiska, to warto się nad tym zastanowić.

- Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej w Pszczynie na bieżąco monitoruje czystość oraz jakość wody, która dostarczana jest mieszkańcom. Zajmuje się tym akredytowane laboratorium SGS Polska, a wyniki regularnie publikowane są na stronie PIK. Woda z naszych ujęć jest bezpieczna i nisko zmineralizowana - zapewnia Wojciech Solik, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Inżynierii Komunalnej w Pszczynie.

Pszczyńska kranówka zawiera mało sodu - co powoduje, że zgodnie z zaleceniami lekarzy - powinny ją pić kobiety w ciąży, małe dzieci, ale też osoby z nadciśnieniem tętniczym, chorobami nerek czy problemami kardiologicznymi.

Aby mieszkańcy Pszczyny mieli pewność, że piją z kranu zdrową wodę, muszą również pamiętać, aby zadbać o czystość instalacji wewnętrznej. Należy co jakiś czas czyścić sitka i filtry w naszych kranach.

Woda dostarczana przez Przedsiębiorstwo Inżynierii Komunalnej w Pszczynie cieszy się od lat dobrą opinią. Dlatego w 2014 z inicjatywy Burmistrza Dariusza Skrobola - PIK wyposażył pszczyńskie szkoły w dystrybutory wody, zwane potocznie źródełkami.

Żeby o pszczyńskiej kranówce łatwiej mówić i pamiętać - PIK przygotował konkurs na nazwę wody. Pomysły można przesyłać na adres: nazwawody@pik-pszczyna.pl oraz dodawać pod postem na profilu FB Urzędu Miasta. Najciekawsze propozycje zostaną nagrodzone, a spośród nich autorzy kampanii wybiorą nazwę.

KK

T G+ F

Zobacz także

1 lipca rusza nabór wniosków w programie Moja Woda
1 lipca rusza nabór wniosków w programie Moja Woda
Basen w Woli odda wodę do podlewania
Basen w Woli odda wodę do podlewania
Za nami kolejny sezon z Goczałkowickim Rowerem
Za nami kolejny sezon z Goczałkowickim Rowerem
Odsłonięto tablice upamiętniające pszczyńskich Żydów
Odsłonięto tablice upamiętniające pszczyńskich Żydów
Nowa ścieżka pieszo-rowerowa w Warszowicach
Nowa ścieżka pieszo-rowerowa w Warszowicach
Utrudnienia przy budynku "Górnik"
Utrudnienia przy budynku "Górnik"
Pszczyński Rower Miejski: blisko sześć tysięcy wypożyczeń w 2020 roku
Pszczyński Rower Miejski: blisko sześć tysięcy wypożyczeń w 2020 roku

Komentarze:

Oszukany przez UM i PIK 2019-12-12 godz. 08:49
TOTALNA BZDURA. A co z opłatą za kanalizację, która kosztuje dodatkowo 8,46 zł za 1m3 brutto. Tego Pan Burmistrz już nie policzył. Od dwóch lat piję kranówkę z lodówki razem z rodziną i żyjemy , ale nie za 5,72 zł za 1m3. Panie Burmistrzu , to jest żenada z Pana strony , myślałem że umie Pan liczyć i służy Pan mieszkańcom prawdą, a nie kłamstwem. Proszę o sprostowanie , bo od zakupu wody butelkowej kanalizacji mieszkańcy nie płacą i zarazem zmniejsza się ilość butelek obliczona przez Pana. Czy PIK odliczy mi ścieki za ten okres , posiadam FV za sprzęt.
treść:
autor:

SQL: 18