Piętnaście wozów strażackich wjechało do parku!

Pszczyna18.02.2015, 14:39

W pszczyńskim parku odbyła się uroczystość przekazania wozów pożarniczych oraz ratowniczego sprzętu specjalistycznego dla komend Państwowej Straży Pożarnej województwa śląskiego. Dwa nowe samochody trafiły do Komendy Powiatowej PSP w Pszczynie.

Na placu przy Muzeum Zamkowym stanęło 15 samochodów o wartości ponad 10 mln zł, zakupionych w 2014 r. Na kwotę tą złożyły się samorządy gminne i powiatowe, Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, PSP oraz środki z funduszy Unii Europejskiej.

Akty przekazań i symboliczne kluczyki komendantom miejskich i powiatowych jednostek PSP wręczyli wojewoda śląski, Piotr Litwa, prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach, Andrzej Pilot oraz nadbrygadier Marek Rączka, śląski komendant wojewódzki PSP.

Komenda Powiatowa PSP w Pszczynie otrzymała dwa średnie samochody ratowniczo-gaśnicze Renault Midlum 4x4. - Są to samochody tzw. uterenowione średnie z napędem na cztery koła. Służą jako podstawowe samochody gaśnicze i będą jeździły zamiennie do wszystkich interwencji. Napęd 4x4 sprawia, że ze spokojem będziemy mogli wjeżdżać w trudny teren, np. do lasów, których w naszym powiecie nie brakuje. Oba samochody już się sprawdziły w akcji, bo od ok. miesiąca wprowadzone są do podziału bojowego - mówi komendant powiatowy PSP w Pszczynie, st. bryg. Ireneusz Smolarek.

Obecnie na stanie KP PSP w Pszczynie są trzy samochody gaśnicze, samochód z drabiną mechaniczną, samochód ratownictwa technicznego, lekki samochód ratownictwa chemicznego, dwa nośniki kontenerowe oraz samochody pomocnicze. Jeden z nowych samochodów, dzięki porozumieniu podpisanemu przez PSP w Pszczynie i gminę Pszczyna, po najprawdopodobniej sześciu latach trafi do jednej z jednostek gminnych OSP.

- 4,5 mln mieszkańców województwa śląskiego ma prawo do tego, żeby się czuć bezpiecznie. Żeby to było możliwe potrzebna jest dobra służba publiczna oparta przede wszystkim o zasoby ludzkie. Mamy 3300 strażaków w województwie śląskim. Oni muszą być wspomagani przez dobry i niezawodny sprzęt ratowniczy. To jest możliwe, dzięki bardzo dobrej współpracy samorządów, rządu i wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska. Dowodem na to jest dzisiejszy dzień - mówił Piotr Litwa, wojewoda śląski.

- Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy do tego sprzętu się dołożyli. Będziemy robić wszystko, żeby służył jak najlepiej mieszkańcom województwa śląskiego - obiecał nadbrygadier Marek Rączka, śląski komendant wojewódzki PSP.

 

jack

T G+ F

Zobacz także

Strażacy ćwiczyli na lodzie
Strażacy ćwiczyli na lodzie
Wymiana aut: nowy pojazd dla OSP z Łąki oraz Wisły Wielkiej
Wymiana aut: nowy pojazd dla OSP z Łąki oraz Wisły Wielkiej
Złap wodę! I podaj dalej!
Złap wodę! I podaj dalej!
6 sierpnia: Aktualny raport o sytuacji epidemiologicznej
6 sierpnia: Aktualny raport o sytuacji epidemiologicznej
Wracają obostrzenia na terenie naszego powiatu
Wracają obostrzenia na terenie naszego powiatu
Wyróżnienie dla ZSP w Studzienicach
Wyróżnienie dla ZSP w Studzienicach
2,5 mln na projekty obywatelskie
2,5 mln na projekty obywatelskie

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18