(fot. UM)

Pierwszego sierpnia usłyszymy syreny

Kraj31.07.2020, 17:12

1 sierpnia o godz. 17.00 zostanie przeprowadzony krajowy trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności, umożliwiający jednocześnie upamiętnienie 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W ramach treningu emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty - oznaczający odwołanie alarmu.

Od godziny 7.00 w dniu treningu zakazane są jakiekolwiek prace konfiguracyjne, testowanie systemu oraz praca na kanałach służących do sterowania systemem syren alarmowych bez zezwolenia operatora centrali wojewódzkiej. Jedynym wyjątkiem jest wezwanie do wyjazdu jednostek Straży Pożarnej do akcji.

W przypadku pojawienia się realnego zagrożenia na większym obszarze województwa w dniu planowanego treningu - trening zostanie odwołany.

Ostrzeganie i alarmowanie ludności za pomocą elektronicznych i mechanicznych syren alarmowych przewidziane jest do wykorzystania w warunkach wystąpienia zagrożeń o charakterze ponadlokalnym, obejmujących swym zasięgiem obszar całego województwa, powiatu lub kilku gmin w związku z wykryciem skażenia lub wystąpieniem sytuacji kryzysowej.

W wyżej wymienionych przypadkach kluczową rolę odgrywa czas, dlatego też ogłoszenie alarmu za pomocą syren, uruchamianych na drodze radiowej wydaje się być jednym z najbardziej skutecznych sposobów ostrzegania ludności o zagrożeniach.

Taki sposób ostrzegania ma jednak pewne wady. Sygnał syreny akustycznej słyszany przez człowieka jest mało precyzyjny, niepokoi, lecz nie określa rodzaju zagrożenia, co w warunkach zagrożeń pokojowych jest niezwykle istotne. Taki sygnał powinien determinować nasze zachowanie. Dlatego też koniecznym jest aby sygnał syreny został uzupełniony innym, bardziej precyzyjnym źródłem informacji, możliwie ogólnodostępnym. Takim szybkim i ogólnodostępnym źródłem informacji są rozgłośnie radiowe, które w krótkim czasie mogą przekazać żądaną informację dużej ilości odbiorców. Osoba słysząca sygnał syreny powinna - jeżeli jest to możliwe - jak najszybciej włączyć radioodbiornik, ustawić go na kanale pracy rozgłośni regionalnej, skąd precyzyjnie zostanie poinformowana o rodzaju zagrożenia, sposobie zachowania się, postępowania lub zabezpieczenia w sposób doraźny swojego mienia.

(źródło: UM)

KK

T G+ F

Zobacz także

We wtorek test sprawności syren alarmowych
We wtorek test sprawności syren alarmowych
Pierwszego sierpnia zawyją syreny
Pierwszego sierpnia zawyją syreny
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
Świąteczny Weekend Zakupów w Pszczynie
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
35 lat Muzeum Prasy Śląskiej
Uhonorowani przez Sybiraków
Uhonorowani przez Sybiraków
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Pszczyna: Budżet na 2021 rok przyjęty
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska
Apel w sprawie trudnej sytuacji Uzdrowiska

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18