Art. spons. 5. Festiwal Poezji Słowiańskiej

Śląsk12.10.2017, 09:15

Od 11 do 14 października wszyscy miłości literatury pięknej, muzyki oraz sztuki będą mogli uczestniczyć w piątej edycji prestiżowego Festiwalu Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice 2017.

W tegorocznym Festiwalu, który odbywa się również w Londynie i Warszawie, weźmie udział blisko 60 poetów, związków i stowarzyszeń literackich oraz grup poetyckich z kraju i zagranicy. W naszym regionie spotkania zorganizowano w czterech miejscowościach: w Czechowicach-Dziedzicach, które są miejscem centralnym wydarzeń, a także w Bielsku-Białej, w Wilamowicach i w Goczałkowicach-Zdroju.

W antraktach wystąpią znani i utytułowani artyści, tacy jak: bard z Rosji Misza Bronŝtejn, kompozytor i pianista Janusz Kohut, sopranistka i baryton Anna i Sebastian Gabrysiowie oraz aktorzy Ewelina Stanclik i Piotr Maga z Czechowickiego Teatru Muzycznego Movimento, piosenkarka i trenerka wokalna Małgorzata Stasiaczek, poeci Jan Rychner i Piotr Zemanek, Młodzieżowy Zespół Regionalny „Wilamowice” oraz wokaliści Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej.  

Wydarzeniu towarzyszyć będzie: wystawa „7 Foto Art. Festival”, wernisaż malarstwa Bronisława Kapiasa, galeria fotografii wspominających 5 lat FPS Czechowice-Dziedzice, prezentacja książek poetów i gości festiwalu oraz ekspozycja promująca firmy wspierające widowisko.

Program Festiwalu opiewać będzie w wiele ciekawych wydarzeń. Uczestnicy kulturalnej uczty będą mogli posłuchać m.in. galowego koncertu muzyczno-poetyckiego w MDK w Czechowicach-Dziedzicach, wziąć udział w wykładach literackich w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej, doznać niecodziennych wrażeń poetyckich w wieczornej scenerii goczałkowickich Ogrodów Kapias, zapoznać się z poezją w najdziwniejszych językach świata w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wilamowicach oraz bielskiej Kubiszówce. Gośćmi Festiwalu będą poeci, tłumacze i krytycy z Anglii, Irlandii, Bułgarii, Rosji, Polski – Warszawy, Poznania, Krakowa i regionu Śląska. Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny!

Partnerami w przygotowaniach 5. FPS 2017 są: Ogrody KAPIAS z Goczałkowic-Zdroju, Książnica Beskidzka oraz Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz z Bielska-Białej, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury z Wilamowic. Instytucją i głównym organizatorem 5. Festiwalu Poezji Słowiańskiej 2017 jest Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, a menedżerem projektu poeta, Ryszard Grajek.

--

Idea Festiwali Poezji Słowiańskiej w Europie zrodziła się pierwszy raz kilkanaście lat temu w Bułgarii. W Polsce cykl ten zainaugurowany został w październiku 2008 r. w Warszawie. W listopadzie 2013 r. Festiwal Poezji Słowiańskiej odbył się w trzech miastach: Warszawie, Czechowicach-Dziedzicach, a następnie w Londynie. Myślą przewodnią Festiwali jest promowanie poezji i poetów. Ich podstawowym celem jest prezentacja dorobku literatury słowiańskiej i wymiana poglądów na temat ich osiągnięć i perspektyw.

Gośćmi Festiwalu w naszym regionie byli m.in. poeci, krytycy i tłumacze z Bułgarii, Rumunii, Anglii, Litwy, Rosji, Irlandii, Czech, czy Słowacji. W wydarzeniu tym biorą udział poeci z różnych miast Polski, a szczególnie regionu Śląska i Podbeskidzia. Co roku występuje w nim kilkudziesięciu poetów. Od samego początku uczestnikami są poeci z Pszczyny i okolic, autorzy niezrzeszeni oraz Grupa Poetycka Macieja Szczawińskiego.

tog

T G+ F

Zobacz także

Świetliki na Bankowej!
Świetliki na Bankowej!
Nie ma środków na drogę wojewódzką nr 935 w Suszcu
Nie ma środków na drogę wojewódzką nr 935 w Suszcu
gorący temat
Szpital w Pszczynie: NFZ zaprasza powiatową spółkę do rokowań
Szpital w Pszczynie: NFZ zaprasza powiatową spółkę do rokowań
Nowe oświetlenie na Słonecznej
Nowe oświetlenie na Słonecznej
Mają inne pomysły. A odpowiedź ta sama
Mają inne pomysły. A odpowiedź ta sama
Motocyklista w szpitalu po zderzeniu z samochodem
Motocyklista w szpitalu po zderzeniu z samochodem

Komentarze:

treść:
autor:

SQL: 18